Výměna parapetu
Parapety obvykle měníme spolu s novými okny. Není však složité vyměnit venkovní či vnitřní parapety ani u stávajících oken. Nejjednodušší je koupit hotové parapety na míru.
Okenní parapet je důležitým ochranným prvkem zdi pod okenním rámem. Zvenčí chrání hrany zdi pod oknem před deštěm a odvádí stékající vodu a stejně jako uvnitř také chrání hranu podokenní zdi před poškozením. Zevnitř pak může sloužit jako odkládací plocha.
Zatímco na vnější parapety se nejčastěji používá pozinkovaný plech, dražší a odolnější hliník a někdy také keramické parapetní desky či běžné obkládačky, uvnitř lze namontovat průmyslově vyráběné parapety z komůrkového plastu či dřevotřísky. Vnitřní podokenní zeď však můžete chránit i obkládačkami nebo mozaikou a často se dělají i bytelné parapety z dřevěných desek či spárovek.
Správné měření
Vnější i vnitřní parapety nejprve pečlivě zaměříme. Hloubka (šířka) venkovního parapetu by měla zajistit dostatečnou vzdálenost pro odkapávání stékající vody od fasády. Vzdálenost měříme od parapetní drážky v rámu okna nebo od parapetní lišty pod rámem okna po hranu omítnuté špalety a vždy připočteme vzdálenost odkapu alespoň 40 mm.
Délka venkovního parapetu (včetně dodávaných krytek) by měla být minimálně shodná s rozměrem rámu okna. Podle zvoleného materiálu je nutné počítat s rezervou na dilataci kvůli tepelné roztažnosti.
Montáž venkovního parapetu
Venkovní parapet usazujeme na rovný a pevný podklad alespoň 25–30 mm pod horní hranou okenního rámu. Ukládáme ho na nízkoexpanzní montážní pěnu a pomocí vodováhy ho vzápětí vyrovnáme do spádu přibližně 7 stupňů. Zafixujeme ho poté alespoň na patnáct minut. Pokud parapet usazujeme do bočních krytek, měl by mít kvůli tepelné roztažnosti vůli alespoň 3 až 5 mm v každé z nich. Proto je nutné zvolit délku parapetu o 6 až 10 mm kratší, parapet by jednoduše neměl být do krytek usazen „na doraz“.
U parapetů z pozinku se doporučuje natřít boční řezy před zasunutím do drážek (ať už ve stěně, nebo v krytce) základovou barvou a také ochránit spoje v drážkách silikonovým tmelem. Mezi boční hranou parapetu a okenní špaletou necháme spáru o šířce 2 mm, která se začistí akrylátovým tmelem.
Parapet by měl být vždy zasunutý pod okenním rámem do parapetní drážky. Skrze zadní hranu se pak přišroubuje k okennímu rámu. K tomu používáme výrobcem dodávané šrouby s plastovými krytkami, které ochrání dřevo rámu proti prostupující vlhkosti. Spáry mezi okenním rámem a parapetem vyplníme po vytvrdnutí montážní pěny silikonem, pro zapravení všech spár mezi hranami parapetu a zdivem je nejvhodnější akrylátový tmel.
Montáž vnitřního parapetu
Vždy je třeba nejprve opatrně odstranit původní parapet a očistit podklad, na nějž se nová parapetní deska nejčastěji lepí na montážní pěnu. Délku parapetu zaměříme mezi špaletami vnitřního okna a počítáme na obou stranách i se zapuštěním minimálně 20 mm do omítky. Šířka (hloubka) parapetu by měla počítat s přesahem alespoň tři centimetry a zhruba jeden centimetr připočítáme pro vložení parapetní desky pod okenní rám.
text: Richard Guryča
foto: archiv firem