Výměna okna
Výměna starého okna za nové není až tak složitá práce, jak by se mohlo na první pohled zdát. Chce to jen dodržet určitá pravidla, pečlivě měřit a neztrácet trpělivost.
Měníte-li všechna okna v domě, vyplatí se nechat si udělat kalkulaci od odborné firmy, která zpravidla nabízí s dodávkou oken i jejich instalaci. Když se však rozhodnete měnit nebo nově nainstalovat jedno či dvě okna na chalupě nebo na chatě, dá se to zvládnout za den nebo dva a s nářadím, které bývá v každé domácí dílně. A v každém případě je dobré mít k ruce pomocníka.
Nejdříve si pořiďte nová okna, pokud možno shodná s rozměry oken původních. V případě, že je nové okno menší, budete muset stavební otvor dozdít. Je-li větší, bude třeba bourat amožná i vyměnit překlad, což z výměny oken rázem učiní práci poněkud náročnější a zřejmě bude třeba i konzultace se statikem.
Na chalupě i na chatě se pravděpodobně rozhodnete použít dřevěná okna. Ta je třeba ještě před zabudování pečlivě ošetřit nátěrem. Ten výrazně omezí zhoubné působení vlhkosti i ultrafialového slunečního záření a prodlouží životnost okna.
Nejdříve připravit nové
K vybourávání starého okna příkročíme až ve chvíli, kdy je nové okno natřeno a připraveno k osazení. Jednoduše proto, aby nezůstal dům bez okna déle, než je nezbytně nutné. Jednotlivá křídla starých oken nejdříve vysadíme a pak opatrně vybouráme rám. Můžeme k tomu použít ruční sekáč a kladivo nebo elektrické i akumulátorové bourací kladivo. Rám postupně vysekáme ze zdi tak, aniž bychom ho poškodili. Je-li totiž staré okno dostatečně zachovalé, lze je ještě využít nebo případně prodat.
Okenní rám drží ve zdi kotvicí prvky, které opatrně uvolníme pomocí šroubováku a kleští. Při vysekávání a páčení rámu je třeba postupovat trpělivě. Čím méně totiž v tomto stádiu výměny oken poškodíme stavební otvor, tím méně budeme mít práce s jeho následnou úpravou.
Vodorovně i svisle
Po uvolnění rámu připravíme stavební otvor k osazení rámu nového okna. Jestliže je příliš velký, dozdíme ho po pečlivém odstranění zbytků staré malty a prachu buď cihlami, nebo pásky z pórobetonu. Není-li rozdíl ve velikosti větší než několik centimetrů, můžeme nový okenní rám pórobetonovými pásky pouze podložit.
Poté nainstalujeme rám, zajistíme ho klínky a pomocí ruční nebo laserové vodováhy ho vyrovnáme do přesných horizontálních i svislých rovin. Vyrovnaný rám opět pečlivě zafixujeme pomocí klínků, aby se při další práci nepohnul ani o milimetr. Rám se snažíme usadit na střed otvoru, aby případné mezery po stranách a nahoře i dole měly stejný rozměr. K zafixování do stavebního otvoru totiž použijeme montážní pěnu, která má sice vynikající vlastnosti, ale neumí dělat zázraky. Je-li velikost mezery mezi rámem a zdí větší než pět centimetrů, měli bychom otvor dozdít.
Upevnění a začištění
Před aplikací montážní pěny ještě okenní rám rozepřeme latěmi. Pěnou pak pomocí nasazeného aplikátoru pečlivě vyplníme všechny mezery kolem rámu. Pěna během vytvrzování nabývá na objemu a přetéká, ale přebytečnou vrstvu odstraníme až po jejím dokonalém zaschnutí. Jeho doba bývá uvedena na kartuši, ale obvykle to trvá zhruba dvě hodiny.
K odstranění zbytků použijeme ostrý nůž. Je třeba dávat pozor, abychom okenní rám nepoškodili. Po odřezání přebytečné pěny zapravíme vypěnovanou mezeru a okolí rámu maltou a nakonec ji vyštukujeme. Vyplatí se chránit rám proti znečištění malířskou páskou. Při čištění dřeva od malty a štuku bychom totiž mohli poškodit nátěr.
Nakonec zavěsíme na panty samotná okna. Bezprostřední okolí stavebního otvoru bude po vytvrdnutí omítky a štuku pravděpodobně nutné natřít fasádní barvou.
Měníme-li pouze jedno okno, je vhodné zvolit pro parapet materiál shodný s ostatními okny. Nejčastěji je to plech, prefabrikovaný díl nebo parapet z obkládaček či dlažby. Je třeba vždy zachovat mírný spád parapetu od okna, aby mohla odtékat dešťová voda.
TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: MARTINA LŽIČAŘOVÁ A WIKIPEDIA
KRESBY: PETR ŽIVNÝ