Vybíráme řetězovou pilu
Řetězová pila je skvělou pomocnicí při řezání palivového dřeva, občasné probírce či odvětvování stromů a také při tesařině. Jak ji ale správně vybrat z velkého množství typů za velmi rozdílné ceny?
Chataři a chalupáři používají řetězové pily nejčastěji ke kácení a přípravě palivového dříví a také k odvětvování a probírce náletových dřevin. A způsob využití by měl být také rozhodujícím kritériem při výběru. Stejně jako to, kolikrát do roka budete řezat a jaké množství dřeva budete pravidelně zpracovávat.
Benzín nebo elektřina
Řetězovou pilu můžete vybírat mezi nástroji na benzínový a elektrický pohon. Výhoda benzínové pily je jednoznačná: nepotřebujete elektřinu. To se hodí při kácení v lese, ale i při údržbě větší zahrady a při práci v zarostlém terénu. Benzínové pily jsou obvykle výkonnější než elektrické a dostatečný výkon usnadňuje práci a zvyšuje její bezpečnost.
Benzínové pily však potřebují dolévat palivo a olej. Jsou hlučnější, produkují zplodiny, jsou mnohem náročnější a citlivější na údržbu. Jsou náchylnější k různým typům poruch, někdy špatně startují, vyžadují optimální seřízení a čas od času se neobejdou bez servisu. Pokud se o ně ale budete správně starat, vydrží celá léta.
Na práci kolem chalupy a na menší zahradě lze jednoznačně doporučit některou z elektrických řetězových pil. Jsou konstrukčně velmi jednoduché a obvykle spolehlivé, čistí se snadněji, kromě dolévání oleje na mazání řetězu nevyžadují žádné další náplně a s dostatečným výkonem hravě zvládnou i přípravu většího množství dřeva. Podélné uložení motoru dává pile štíhlý tvar, a proto se s ní lépe manipuluje, pily s příčně uloženým motorem bývají levnější. Nevýhodou je přívodní kabel, který vás při práci občas přece jen omezuje.
Zajímavou alternativou jsou akumulátorové pily, jejichž výkon a možná doba použití na jedno nabití je však předurčují spíše na menší objem práce. I tak jí však zastanou moc.
Neplaťte zbytečně moc
Ideální je vybírat pilu podle požadovaného výkonu. Při volbě nižšího výkonu můžete ušetřit, nesmíte pak ovšem pilu zatěžovat vyššími požadavky, než na jaké je stavěná. I pila s nízkým výkonem zvládne občasné řezání kmenů či polen s větším průměrem nebo vyšší tvrdostí, ale příliš časté používání pily nad rámec jejích možností znamená velkou námahu při práci a také rychlejší opotřebení nástroje.
Smysl však nemá ani volba příliš velkého výkonu. Pila, určená pro těžbu dřeva v lese a denní profesionální nasazení je vcelku zbytečná investice, pokud ji chcete používat jen k nařezání dřeva do kamen a občasnému pokácení uschlé jabloně. Je těžší, náročná na údržbu a má vyšší spotřebu paliva.
U elektrických (stejně jako u motorových) pil můžete volit i různé délky lišty. Jejich rozměry se obvykle pohybují mezi 30 a 45 centimetry, přičemž delší lišta nemusí být vždy předpokladem kvalitnější pily.
Text Richard Guryča, foto autor, archiv firem