U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

VYBÍRÁME KRBOVOU VLOŽKU

Kategorie: Speciál – až se vás zima zeptá | Autor: PaedDr. Jan Antonín Myslivec

Jejich historie se začala psát zhruba před sto lety, kdy jednoho Francouze napadlo vsadit do otevřeného krbu plechová kamna se slídovým průzorem ve dvířkách.

Od té doby se samozřejmě krbové vložky rozvíjely a zdokonalovaly v různých vývojových dílnách a firmách v různých zemích světa. Dalo by se říci, že podle klimatu jednotlivých zemí a jejich potřeby vytápění můžeme dnes vložky, tedy i krbová kamna rozdělovat na méně kvalitní, kvalitní a vysoce účinné.

Z jakého materiálu

V nabídce kamnářů i na volném trhu se setkáváme s krbovými vložkami z různých materiálů. Má to své opodstatnění. Některý výrobce dává přednost ocelovému plechu, jiný plechovou vložku i kamna vyloží šamotem nebo vermikulitem, což je moderní lehká vystýlka nahrazující šamot, někdy litinovými deskami. Ty nejlepší jsou celé z litiny a vystýlka je opět ze silnostěnné litiny nebo vermikulitu. Od plechu a šamotu k celolitinové variantě také samozřejmě rostou ceny. Nás by však měl při výběru vést zejména účel, k jakému budeme krbu využívat.

Účinnost topení

Velmi důležité je zjistit si též účinnost topení v krbové vložce. Uváděné rozpětí mezi 50 až 85 % převedené na kW je dosti široké a mnohdy nepřesné. Lépe tuto veličinu vyjádří výkonnost topidla v metrech krychlových (udávají, jak velkou místnost vložka vytopí, tedy násobek šířky, délky a výšky, což si dovede každý dobře představit a sám spočítá). Na účinnost topení má nemalý vliv způsob přívodu vzduchu do hoření. Rozdělujeme jej na primární (francouzské a italské vložky, stavěné na tamní nepříliš tvrdé klima), primární/sekundární (tuzemské vložky fungující i jako doplňkové topidlo v místnosti či domku) a dvojstupňové – s čistým spalováním CB (norské vložky „stavěné“ na severské klima – hlavní vytápění). Právě dvoustupňovým spalováním ovšem dosáhneme v porovnání s pouze primárním přívodem vzduchu nejvyšší účinnosti topení při úspoře 30 – 40 % paliva.

Doba provozu

Pro určování kvality, a tedy i pro naše rozhodování, je důležitá také doba provozu při jednom naložení topeniště. Pohybuje se od 6 hod. přes 12 hod. až ke 24 hodinám (nepřetržitý provoz). Dost často se stává, že si zájemce při koupi méně kvalitní vložky v návodu nepřečte dobu provozu a po určité době ji delším přetápěním zničí. Každý, kdo si hodlá postavit krb s krbovou vložkou, by si měl předem uvědomit, jak dlouho denně bude krbovou vložku používat. Pokud chce vytápět více místností, měl by si koupit skutečně kvalitní. Na trhu zjistíte, že mezi nejnižší a nejvyšší třídou není zas až tak velký cenový rozdíl. A když se dopředu podrobně seznámíte s tím, co všechno ona kvalitnější nabízí, bývá rozhodování jednoduché.

Povrchová úprava

Povrchová úprava a design krbové vložky jsou často jazýčkem na váze rozhodování. Tady bychom měli myslet nejen na jednoduchost údržby povrchu, ale také na „samoúdržbu“, tedy oplach skla (airwash). Někdy ovšem bývá tato funkce úměrně ceně dost nadnesená. Přitom i když topíte dřevem s doporučenou asi 15% sušinou, je třeba i při existenci samooplachu stejně čas od času umýt sklo speciálním přípravkem.

Instalace krbové vložky

Instalace krbové vložky je dnes dle ČSN/EU velmi vážná věc, kterou by měl provádět pouze kamnář s výučním a živnostenským listem pro kamnářský obor, poskytující kvalitní záruky (nejlépe člen Cechu kamnářů ČR). Provede-li instalaci neodborník, velmi často vše končí u soudu. Zákazníka tak stavba vyjde na daleko víc, než ušetřil. A to se ještě ani neohřál.

***

BEZPEČNĚ PŘI STAVBĚ KRBU

1. Komín musí být řešen jako samostatné těleso pro daný krb, nelze do něj zaústit další krb, kamna nebo kotel UT (viz ČSN 73 42 10). Průměr komína je dán výrobcem zvolené krbové vložky či kamen (zpravidla 200 mm).

2. Čisticí otvor komínového tělesa nesmí být umístěn v prostoru budoucího krbu a podle ČSN nesmí být vyveden ani do obytných místností (ale musí být přístupný).

3. Vyvedení komína včetně izolace musí být podle nové normy EU umístěno minimálně 50 cm pod stropem místnosti.

4. Ohnutí vedení komína (pokud není veden kolmo) musí být 45° při délce komína do 5 m a 20° při délce nad 5 m.

5. V nepřístupných prostorách, např. na půdě, nesmí teplota pláště komína včetně izolace a obezdění přesáhnout 80 °C; doporučuje se však izolovat na ještě nižší vnější teplotu, např. přizdívkou.

6. V prostoru krbu – na stěnách, ve stropě ani v podlaze – nesmí být instalována žádná inženýrská síť (elektroinstalace, plyn, voda, izolace hořlavosti do 200 °C, podlahové topení apod.) ani žádné spalné či polospalné konstrukce.

7. Zeď okolo obvodu komína a podlaha před a pod krbem musí být z nehořlavých materiálů. Vzdálenost od dvířek krbové vložky k dalšímu zařízení místnosti musí být min. 800 mm, do stran postačí 400 mm. 8. Pod krb musí být zabezpečen z místnosti přívod čerstvého vzduchu. Pokud se volí jednoduchá cesta jeho přívodu ze sklepa, je třeba do něj vést z venku vzduch flexibilní rourou, neboť vstupní dveře do sklepa bývají v zimě zavřeny. Další možností je přivádět vzduch otvorem na fasádě, ošetřeném mřížkou. Skončímeli topení, přívod vzduchu uzavřeme, aby se místnost neochlazovala. 9. Nástavba krbu (širm, dýmník, lapač spalin) se musí stavět z nehořlavého materiálu – např. liaporu; na žádném krbu s vložkou v ní nesmí chybět přední ventilační mřížka.

10. Případné prostupy konstrukcí (stropem, zdí apod.) je třeba naplánovat tak, aby ani z druhé strany neprocházely polospalnými či spalnými konstrukcemi a nebyly v blízkosti inženýrských sítí.

Popisy k obrázkům

Krbová klasika z ClimaCaloR CZ Přerov

Kamna Busto z Romotopu se otáčejí kolem své osy

Autor fotografií: FOTO CLIMACALOR CZ A ROMOTOP

VYBÍRÁME KRBOVOU VLOŽKU