Vybíráme kompresor do dílny
Kompresor je v dílně velmi užitečná věc. K přístroji s dostatečným výkonem připojíte celou škálu pneumatického nářadí. Základní typy kompresorů pak poslouží k dofouknutí kol a rychlému čištění.
Nabídka kompresorů na trhu je obrovská a pro laika poměrně nepřehledná. Při výběru kompresoru je tedy důležité zejména rozhodnutí, jak dalece chcete možnosti stlačeného vzduchu využívat. K dofouknutí jízdních kol či pneumatik u auta, nafukovacího bazénu nebo nafukovacích matrací bohatě postačí lehký kompaktní přístroj, který lze snadno přenášet nebo zavěsit na stěnu v garáži.
Kompresory z této kategorie postačí i na čištění proudem vzduchu, což se hodí v dílně a třeba i při údržbě zahradní techniky a řetězové pily.
Neočekáváte-li od skladných, kompaktních a uživatelsky maximálně jednoduchých modelů nic víc, udělá vám některý z výrobků v této kategorii dobrou službu a spoustu radosti.
Výkon s rezervou
Na všechny uvedené práce lze samozřejmě použít i větší, dražší a výkonnější přístroje. Ty však zvládnou i jiné věci, zejména pohon nářadí na stlačený vzduch.
K hlavním přednostem pneumatického nářadí patří dlouhodobá výdrž. Oproti elektromotorům je totiž konstrukčně jednoduchý vzduchový pohon odolný proti prachu i vytrvalému opakovanému zatěžování. A nemusíte se obávat ani žádného kompromisu s výkonem. Pohon nářadí však vyžaduje odpovídající typ kompresoru s příslušným výkonem a při jeho výběru je potřeba promyslet i to, jak často a jak pravidelně takový přístroj poběží.
Jedním z hlavních parametrů pro výběr je tedy výtlačný výkon. Tedy množství vzduchu, které kompresor vyprodukuje a naplní do tlakové nádoby, kde bude stlačený vzduch připravený k použití. Pokud výrobce výtlačný výkon neudává, lze tuto hodnotu odvodit ze sacího výkonu. Výtlačný výkon je zhruba o 70 % nižší než sací výkon.
Kompresor musí zvládnout součet všech zařízení, která k němu hodláte připojit. V řemeslnické dílně to mohou být různé stroje a zařízení zapojená souběžně a používaná i několik hodin během dne. V domácí dílně budou nároky na kompresor výrazně nižší. Přesto odborníci doporučují přidat ke zmíněnému součtu ještě rezervu, klidně i dalších padesát procent. Dostanete-li se na sečtený výtlačný výkon například 300 l/min, pořiďte si kompresor s výkonem 450 l/min.
Dalším doporučovaným měřítkem je četnost a pravidelnost předpokládaného používání. Pro občasné nepravidelné využití postačí přístroj z hobby kategorie, pravidelné použití několikrát v týdnu či denně za předpokladu maximálně dvouhodinového přerušovaného provozu už vyžaduje kompresor z poloprofesionální kategorie. Denní provoz bez vypínání už předpokládá profesionální stroj. To se však kutilů zpravidla netýká, stejně jako doporučení pro výběr specifických typů kompresorů například pro gastronomii či pohostinství.
Za pozornost však stojí ještě například velikost vzdušníku. Při používání kompresoru s velkými nárazovými odběry (ofukování, stříkání) bude zapotřebí velký vzdušník. Tlaková nádoba (vzdušník) pomáhá vyrovnat velké nárazové odběry vzduchu, aby spotřebič mohl nepřerušovaně odebírat vzduch a nemusel čekat, až kompresor vzdušník znovu naplní. Nárazově velké množství vzduchu je třeba u různého ofukování, stříkání barvy či pískování.
Hobby nebo profi
Pokud se nechcete zabývat složitým porovnáváním jednotlivých hodnot a kritérií, zůstává nejjednodušším způsobem orientace při výběru zařazení kompresoru do hobby, poloprofesionální či profesionální kategorie. Nejčastěji používané pístové kompresory v hobby segmentu využijete pro zmíněné dofukování kol, pneumatik či tlakových nádob v otopném systému. Nejsou určeny pro delší pravidelný chod, protože nemají převod přes řemen a jejich píst se při rychlém pohybu zahřívá.
Poloprofesionální kompresory jsou vhodné pro nárazové použití během dne. Vydrží tedy pravidelné krátkodobé zapínání například v dílně či pneuservisu při nárazovém pohonu pneumatického nářadí, pro dlouhodobý trvalý provoz vhodné nejsou.
Nepřetržitý chod vydrží jen profesionální kompresory. V podmínkách domácí dílny jejich použití příliš smysl nemá, ale v dílně s neustále připojenými a několik hodin denně používanými stroji se bez kompresoru z profesionální kategorie neobejdete.
Tyto kompresory mají blok z litiny, která má největší tepelnou odolnost a výdrž i při kontinuálním zatížení.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem