Vybíráme dláta do dílny
Spoustu prací, k nimž bylo dříve potřeba dláto, dnes můžete udělat pomocí elektrického nářadí. Kdo to však myslí se dřevem vážně, neměl by se těmto užitečným nástrojům vyhýbat.
Obecně lze dláto označit za ruční nástroj k opracování dřeva. Z celé řady typů dlát si pak vyberou zejména tesaři, truhláři, řezbáři či soustružníci dřeva.
Dláto se skládá z ocelového profilu s ostřím a rukojeti. Dřevěná rukojeť zpevněná kovovým kroužkem je typická spíše pro klasické provedení tradičních nástrojů a často ji najdete i u luxusních řad současných výrobků. Dřevěné rukojeti se vyrábějí z tvrdšího dřeva, nejčastěji z buku či habru. Kroužek (prstenec) či dvojice kroužků svírá rukojeť a chrání ji před prasknutím a rozštípnutím. Levnější dláta mívají rukojeť z plastu, ale nemusí to být pravidlem.
Jen paličkou, ne kladivem
Dřevěná rukojeť s prstencem je v každém případě nejvhodnější pro práci s dřevěnou paličkou, jejíž údery dávají nástroji dostatečnou hybnost k oddělování třísky z obrobku. Některá dláta ubírají dřevo jen s pomocí přítlaku ruky, což je i případ specifických soustružnických dlát. V žádném případě by se však pro údery nemělo používat ocelové kladivo, protože by mohlo poškodit rukojeť. Několik lehčích úderů kladivem dláto samozřejmě vydrží, ale pravidelná práce vyžaduje kvalitní paličku, nebo dokonce několik exemplářů různých tvarů a materiálových provedení.
Různé tvary, profily a velikosti dlát předurčují tyto nástroje k povrchovému opracování dřeva či vytváření různých tvarů, dlabů či otvorů pro tesařské spoje.
Jaká dláta vybrat
Pro občasné použití třeba při výrobě nové lavice z kulatiny k ohništi si vystačíte se dvěma nebo třemi levnějšími rovnými dláty různé šířky. Hobby výrobky jsou obvykle z méně kvalitní oceli, která nedrží ostří a rychleji se ztupí, ale půjde-li dláto do dřeva dvakrát za rok, nemusíte si s tím příliš lámat hlavu.
Chcete-li však začít objevovat taje truhlařiny či tesařiny za použití tradičního ručního nářadí, vyplatí se o dlátech něco nastudovat nebo si koupit základní či rozšířenou sadu a začít zkoušet, co s jednotlivými profily dokážete. Zeptáte-li se zkušených řemeslníků, obvykle vám doporučí nakupovat dláta spíše po jednotlivých kusech a postupně vyzkoušet, které vám sedne a jaké využijete nejčastěji. Zkoušet lze i různé délky, šířky či tvary rukojetí.
Základem jsou rovná dláta s dlouhou čepelí, která není po stranách zkosená. Tato dláta jsou velmi pevná, vydrží i silné údery paličkou. Vyrábějí se v šířkách ostří od 3 do 50 mm a najdou široké využití pro různé druhy prací.
Existují rovněž takzvaná hraněná rovná dláta, která mají na obou bočních hranách zkosení. Díky tomu se s nimi lze dostat i do úzkých a nesnadno přístupných míst. Používají se nejčastěji při výrobě truhlářských spojů. Jsou dostupná v šířkách 3 až 50 mm.
K vysekávání kulatých nebo zaoblených otvorů nebo zasekávání oblých hran stavebního kování slouží dutá dláta. Vyrábí se v šířkách 5 až 40 mm.
Čepovací dláta (děrovače, děropáče) jsou na přesné vysekávání truhlářských spojů a pro dlabání do větší hloubky. Šířka čepovacího dláta by měla odpovídat šířce dlabaného otvoru. Prodávají se v šířkách 2 až 20 mm.
Specifickým nástrojem určeným pro vytváření otvorů dveřních a okenních závěsů jsou zapouštěcí dláta. Mohou být jednohrotá, dvouhrotá nebo tříhrotá, o tloušťce 1 až 3 mm a šířce 24 až 34 mm. Zapouštěcí dláto se označuje i názvem děrovač křížový, zatímco děrovač zámkový je jiným označením pro dláto zámkové, které se vyznačuje dvěma rameny zahnutými do pravého úhlu. Na každém z ramen je ostří. Tato dláta slouží k zapouštění zámkových mechanismů v nepřístupných místech.
Existují i dláta šikmá (kosá) a dláta rohová. Se šikmými se začišťuje opracovávané dřevo v rozích nebo jiných špatně přístupných místech. Dláta jsou pravá nebo levá, zkosení bývá přibližně 30 stupňů. Vyrábějí se v šířkách ostří 6 až 30 mm. Rohová dláta pak slouží k začišťování rohů dlabů či k zarovnávání rohů otvorů.
Výbrus i design
Při nákupu konkrétních dlát vám dobře poslouží k orientaci například nabídka firmy Narex Bystřice. Výrobky této značky patří mezi dláta, jejichž kvalitu oceňuje i řada profesionálních řemeslníků na nejrůznějších internetových diskusních fórech. Vybírat si můžete v několika řadách a cenových hladinách.
Například dláto Premium z řady Wood Line Plus označuje výrobce jako inovované truhlářské dláto s průřezem čepele minimalizujícím odpor při průniku dřevem. Díky vybroušeným hranám a tenkým bočním plochám má dláto výborné řezné vlastnosti zejména pro práci v rybinách. Ergonomická rukojeť z habrového dřeva je velmi odolná silným úderům paličkou. Od věci není ani originální design kombinující tmavě mořené dřevo, mosaznou zděř a speciální výbrus čepele. Podobné dláto bude v truhlářské výbavě představovat malý šperk, ale zvláště při tvorbě rukojeti byl na prvním místě požadavek na kvalitní ergonomii. U dlát z uvedené řady se totiž počítá s jejich častým, případně i každodenním používáním.
Ze stejné řady stojí za pozornost i dláto šikmé, což je speciální nástroj s levým či pravým zkosením. Dláta tohoto typu jsou vhodná pro začišťovací práce v rozích, rybinách nebo v hůře přístupných místech, kde nelze pracovat se standardními dláty.
Do základní výbavy si můžete pořídit i začišťovací dláto vhodné zejména pro dokončovací práce a detailní ubírání materiálu okolo spojů.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock