Výběr velkoformátové dlažby
Vhodně zvolený obklad či dlažba dokážou charakter interiéru výrazně proměnit jako mávnutím kouzelného proutku. Módní trend velí zvolit co největší formát. Na co si dát při výběru pozor?
Při výběru obkladů a dlažeb do koupelny jste možná zaznamenali, že nabízené formáty se postupně zvětšují. Zatímco ještě před pár lety byla za velký formát považována dlaždice s délkou hrany 60 cm, dnes není výjimkou dlažba více než třímetrová. Samozřejmě je to dáno stále dokonalejšími technickými možnostmi výrobců, ale také tím, že v interiérech je tento typ dlaždic stále žádanější.
Co je velký formát?
Do kategorie velkoformátových lze řadit dlažbu od rozměru 60 × 60 cm přes 45 × 90 cm a 60 × 120 cm. Oblíbené jsou také velikosti 100 × 100 cm a 150 × 150 cm. Největší možný formát obkladů a dlažeb do interiéru, který je běžně k dostání, je 160 × 320 cm.
Moderní interiér
Důvodů této změny je několik. Prvním z nich je módní trend maximálního sjednocení ploch v interiéru, aniž by jej narušoval pravidelný rytmus spár. Největšího efektu lze docílit hlavně u prostorných místností, prospívá ale i malým koupelnám. Kromě toho hladká plocha působí vzdušněji, mnohem lépe vynikne zvolený dekor a další interiérové doplňky.
Další příčinou je praktičtější údržba, neboť jednolitý povrch lze snáze očistit a nemusíme řešit mnoho spár, v nichž v důsledku vlhkosti mohou vznikat plísně nebo obtížně odstranitelné usazeniny. Kvalitní dlaždice pak lze pokládat s minimální spárou pouze 1 mm, takže efekt je opravdu dokonalý.
Dřevo, mramor i travertin
Moderní dlažba často imituje jiný přírodní povrch, většinou kámen, beton, kov nebo dřevo. Právě velká plocha umožní dekoru dokonale vyniknout a stát se dominantním estetickým prvkem místnosti. V jakémkoliv prostoru vytvoří dojem elegance a luxusu.
U dřevěných dekorů je kresba letokruhů díky pokročilým technologiím téměř dokonalá, stejně jako efekt struktury materiálu, takže je od pravého dřeva často pouhým okem k nerozeznání. Formátem typickým pro prkna se tento efekt ještě umocní. Velkou oblibu si však získal také dekor mramoru či travertinu v mnoha odstínech nebo velmi populární vzhled surového betonu. Na výsluní se opět vrací také teraso, jež bylo populární hlavně v 70.–80. letech minulého století.
Funkční a krásná
Zatímco obklady můžeme s klidným srdcem vybírat hlavně podle toho, co se nám líbí a jak budou ladit s interiérem, při hledání vhodné dlažby bychom se měli řídit i dalšími parametry. Rozhodně bychom měli vzít v potaz způsob využití a s ohledem na něj zvolit dlažbu s odpovídající protiskluzností a otěruvzdorností. Podle normy je vhodná dlažba minimálně s označením R9. Obzvlášť v koupelně či vstupní hale by mohl leštěný povrch způsobit řadu nepříjemností, přitom bezpečnost by měla být na prvním místě.
Ohlídejte kvalitu
To, co činí velkoformátovou keramiku tak efektní, je dokonalost v detailu. Nesnažte se tedy ušetřit při výběru materiálu, neboť jakákoliv nerovnost nebo výrobní vada můžou dost zásadně pokazit výsledný dojem. Radost z výhodné koupě snadno zkazí třeba nerovná plocha dlaždice, která na první pohled není patrná, ale při pokládce může nadělat spoustu neplechy. Samozřejmostí by měly být rektifikované hrany, díky nimž lze vytvořit plochu s minimální spárou a tím ji maximálně sjednotit.
Jak na kombinace
Chcete-li kombinovat více obkladů v jedné místnosti, vybírejte raději ze sérií jednoho výrobce. Rozměry obkladů či jejich tloušťka se totiž mohou od různých firem nepatrně lišit a při pokládce způsobit zbytečné komplikace, například že spáry nebudou navazovat nebo že tlustší obklad bude vystupovat do prostoru.
Text: Veronika Cerhová
Foto: se svolením firem M.B.Keramika, Keramika Soukup, RAKO, SIKO