Výběhy pro domácí zvířata
Většina našich zvířecích kamarádů vymění ráda alespoň o víkendech a dovolených městský byt za chvíle v přírodě. Ne všem ale můžeme dopřát volný pohyb. Bezpečným kompromisem jsou ohrádky a výběhy.
Pejskům s toulavými tlapkami zabrání v nežádoucích výletech pevný plot s podezdívkou. Na kočičí a ptačí tuláky je ale krátký, hlodavcům a želvám stačí k úniku malá skulinka, ale ztratit se nám mohou i v rozlehlé zahradě, kde na ně čeká nejedno nebezpečí.
Zvířecí mláďata si ve zvědavosti a vynalézavosti v ničem nezadají s malými dětmi, proto i způsob, jak je mít pod dozorem a stihnout přitom i nějakou práci, je totožný. Štěňatům, koťatům, ale i králíkům a morčatům můžeme dopřát pobyt venku v kovové nebo dřevěné ohrádce, kterou lze podle potřeby přemisťovat. Omezený prostor ale znamená, že zde nemohou být dlouhou dobu a sama. Výhodou je, že přenosnou ohrádku využijeme i doma nebo na cestách.
Chceme-li mazlíčky umístit na zahradě dlouhodobě, musíme jim poskytnout adekvátní ochranu. A to jak před nimi samými, tak před predátory. Důležité je zabránit jim v podhrabání z výběhu, ale i tomu, aby se k nim podhrabala kuna nebo lasička. Plůtek obě jmenované rovněž snadno přelezou, z oblak se může snést dravec, je proto třeba, aby měl výběh i odolný strop, například z pletiva.
Pozor na chlad i vedro
Z domácího prostředí zchoulostivělým zvířátkům může být osudná i chladná zem, všem pak sluneční úžeh. Před těmi je musíme chránit vhodným umístěním výběhu, podlážkou a clonou.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a archiv firem