Všechny barvy duhy
Skleněné stolní nádobí může mít nekonečně mnoho rozmanitých podob. To barevné má navíc schopnost osvěžit každodenní stolování.
Čiré sklo je elegantní a nadčasové, chcete-li ale jídelní stůl rozveselit, barevné sklo jeskvělým prostředkem, jak toho docílit. Zvolit můžete jeden dominantní kousek v podobě zajímavé karafy či mísy na ovoce nebo sadu skleniček. Pokud vám neschází odvaha, můžete kombinovat i více odstínů.
Jak vlastně barevné sklo vzniká?
Základní surovinou pro jeho výrobu jsou křemičité sklářské písky, které se taví s přísadou potaše – uhličitanu draselného. Přidáváním dalších chemických látek mohou vznikat různé druhy skla, které se liší vlastnostmi či barvou.
Sklo různých odstínů pak vzniká díky dodání barvicí složky do roztavené směsi. Nejdostupnější jsou zelené a hnědé odstíny. Hnědé se barví s pomocí síry a zelené mají na svědomí oxidy železa. Burel dává sklu fialový odstín, selen a kadmium pak krvavě rudý. Kobalt barví sklo do modra, měď mu dodává tyrkysový nádech. Příměsí však může být i uran či zlato. Sklo lze ale upravovat mnoha další- mi látkami a tím vzniká široká paleta průsvitných akvarelových tónů i sytých výrazných barev, které se mohou vzájemně prolínat a doplňovat.
Víte, že…
Zmínka o prvním skle sahá až do 3. tisíciletí před naším letopočtem. Vzniklo jak jinak než náhodou při rozdělávání ohně v poušti. Velkým žárem se písek roztavil a v ohništi zanechal lesklé střepy.
TEXT: Veronika Cerhová
FOTO: Archiv firem