Vrtání dřeva
Dřevo k vrtání různých otvorů přímo vybízí, a i proto existuje mnohem více druhů vrtáků do dřeva než do jiných materiálů. Je dobré naučit se používat ty správné podle jejich určení.
Dřevo lze na rozdíl od mnoha jiných materiálů vrtat velmi snadno a různými způsoby podle toho, k jakému účelu má vyhloubený otvor sloužit. Se správným druhem vrtáku tak uděláte běžný otvor pro šrouby či vruty, ale i hluboké díry, otvory širokého průměru či kuželovitého (kónického) tvaru, které slouží k zapuštění hlav šroubů. Vrtáky do dřeva lze vrtat i dřevité materiály typu OSB desek či lamina.
Běžné vrtání
Obyčejné díry na vložení šroubů nebo standardní zašroubování vrutů do dřeva, dřevotřísky či překližky vrtejte běžnými vrtáky do dřeva, které bývají často součástí univerzálního příslušenství k vrtačkám. Obvykle jsou černé se zabroušenými (tzv. předřezávacími) břity a na konci mají špičku, které se říká středicí hrot a která usnadňuje přesnost nasměrování vrtáku. Běžně jsou dostupné do průměru 22 mm.
Hluboké díry
Hluboké díry se vrtají spirálovitými či hadovitými vrtáky hlavně do konstrukčních hranolů, trámů a kulatiny. Otvory slouží pro vkládání šroubů, ale i pro zatloukání čepů. Obvykle jde o práce při stavbách krovů nebo dřevostaveb, sloupků, pilířů nebo venkovního nábytku. Spirálovitě vinuté břity oproti běžným vrtákům lépe a rychleji ubírají materiál a vytlačují ho z vrtané díry. Průměr vrtáků je i přes 30 mm.
Čisté a přesné otvory
Při výrobě dvířek či zásuvek k nábytku je potřeba vrtat otvory širšího průměru pro vkládání mechanismů, které otvírání těchto nábytkových součástí řídí a zároveň musí být snadno dostupné. Ideální je k tomu sukovník neboli Forstnerův vrták s křížovým ostřím (může být i zubaté), který díky svému speciálnímu tvaru vyhloubí v materiálu poměrně mělkou, ale dokonale přesnou a hladkou díru.
Větší průměr otvorů
Dokonalá přesnost není vždy rozhodující, a pokud potřebujete nástroj pro rychlé a efektivní vrtání otvorů širších průměrů a do větší hloubky, použijte místo záhlubníku jednoduchý plochý vrták. Jsou to jedny z levnějších vrtáků, Při jejich použití se musíte naučit vyvinout na vrtačku optimální tlak nebo upnout nářadí do stojanu. Výhodou plochých vrtáků je i snadný odhad velikosti díry podle rozměru plošky.
Zahloubení šroubů a vrutů
K vyvrtání díry umožňující zapuštění hlavic šroubů a vrutů do dřeva, poslouží i plochý vrták, ale precizní práci uděláte záhlubníkem. Ten umožňuje vyvrtat otvor kónického tvaru. Existují kuželovité záhlubníky, ale i kombinované vrtáky, které vrtají díry pro šroub a zakončí je širším kónickým otvorem díky kuželovité hlavě na konci vrtáku. Zapuštěnou hlavu šroubu pak lze zakrýt zátkou z plastu nebo dřeva.
Dobré rady
- Přesnost vrtání sukovníkem, ale i dalšími vrtáky, vždy podpoříte vrtáním ze stojanu.
- Plochým vrtákem skrz vrtejte pouze do chvíle, než hrot pronikne na druhou stranu. Pak obrobek otočte a pokračujte z druhé strany.
- Nemáte-li kombinovaný záhlubník, vrtejte nejprve běžným vrtákem, díru pro zapuštění pak rozšiřte záhlubníkem.
- Kouří-li se při vrtání z díry, máte vrták tupý nebo vrtáte nástrojem na kov či zdivo. Nehloubí-li vrták, bývá zapnutý zpětný chod na vrtačce.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock