Vrby
Rychle rostoucí stromy a keře typické pro břehy řek či rybníků se budou vyjímat také v zahradě. Na výběr máme i atraktivní druhy včetně zakrslých, jimiž můžeme osázet skalku.
Vrby patří k charakteristickým dřevinám české krajiny, roste v ní okolo 25 původních druhů, které jsou plně mrazuvzdorné. Kromě těch, jež pocházejí z horských oblastí, mají vrby rády vlhčí půdy a rovinatější plochy. Zakrslé druhy upřednostňují kamenitější podklad.
Tradiční trio
Podle názvu snadno odvodíme, k čemu proutí vzpřímeně rostoucích keřů nebo středně vysokých stromů vrby košíkářské (Salix viminalis) po staletí slouží. Na zahradě můžeme pomocí jejich řízků vytvořit i živé stavbičky, jako jsou ploty a altánky.
Nad hladinou rybníků či potoků se často sklání majestátní smuteční bílá vrba (Salix alba ‘Tristis’), která dostala druhové jméno od světlého zbarvení listů a označení vyšlechtěné variety podle převislých větví. Do zahrad bychom ji měli sázet časně z jara. Necháme-li strom bez zásahů, doroste až do 15metrové výšky a koruna bude rozložitá.
Velikonoční kočičky nám poskytne vrba jíva (Salix caprea). Keřová forma se rozrůstá do šířky, jako strom dosahuje výšky až 12 metrů. Je světlomilná a značně odolná, vyhovuje jí sušší stanoviště i dočasné zamokření snáší špatně. Díky silnému kořenovému systému se hodí ke zpevnění svahů a navážek.
Dekorativní druhy
Velmi efektní je vrba zlatá (Salix erytroflexuosa) s výškou kmínku okolo 2 metrů a kompaktní korunou tvořenou pokroucenými zlatorůžovými svěšenými větvemi. Výrazné zbarvení výhonů je charakteristické rovněž pro vrbu nachovou (Salix purpurea). Středně velký keř vytváří metlovitou korunu. Má i zakrslou variantu. Obě vyžadují vlhkou půdu.
Dekorativní, trochu rozcuchanou korunou se žlutými výhony ozvláštní zahradu vrba pokroucená (Salix erythroflexuosa). Jako jedna z mála vrb snáší dobře sucho, postačí jí běžná zahradní zemina. Vzhledem k rychlým přírůstkům vyžaduje pravidelný sestřih.
Z nepůvodních druhů se těší velké oblibě japonská vrba (Salix integra ‘Hakuro Nishiki’). Bílé a narůžovělé listy ji na jaře činí nepřehlédnutelnou. Korunu ze vzpřímených větví lze dobře tvarovat. Roubovaná je odolná, na vlastních kořenech při nedostatku vláhy vymrzá.
Pozor na alergii
Pyl a chmýří z vrbových květů jsou silným alergenem, proto by si alergici měli před výsadbou vyzkoušet, jak na něj reagují.
Text: Zuzana Ottová
Foto: PxHere a Shutterstock