Vozíky za kolo
Už jako malí jsme vymýšleli, jak za jízdní kolo připojit nějaký vozík, na kterém by se dalo leccos odvézt. Dnešní cyklisté to mají jednodušší. Na trhu je vozíků za kolo celá řada.
Není to tak dávno, co se na téma cyklistických přívěsných vozíků, určených pro přepravu dětí, vedla bouřlivá debata. Cyklisté zjistili, že naše legislativa neumožňuje vozit děti v těchto vozících, a to ani na cyklostezkách. Tato situace byla vyřešena v květnu loňského roku novelou zákona o provozu na pozemních komunikacích, kdy tento zákon přepravu dětí ve vozících umožnil.
Jaký vozík se smí připojit
Vše má samozřejmě svůj legislativní rámec. K jízdnímu kolu se smí připojit přívěsný vozík, který není širší než 900 mm, má na zádi dvě červené odrazky netrojúhelníkového tvaru, umístěné co nejblíže k bočním obrysům vozíku, a je spojen s jízdním kolem pevným spojovacím zařízením. Zakrývá-li přívěsný vozík nebo jeho náklad za snížené viditelnosti zadní obrysové červené světlo jízdního kola, musí být přívěsný vozík opatřen vlevo na zádi červeným neoslňujícím světlem.
Pokud jsou v přívěsném vozíku přepravovány děti, musí být přívěsný vozík označen žlutým nebo oranžovým praporkem nebo štítkem o rozměru 300 x 300 mm, který je ve výšce 1200 až 1600 mm nad úrovní vozovky.
Dětský přívěsný vozík v praxi
V současné době se v Česku dětských vozíků za koly pohybuje řádově desítky tisíc. Jejich konstrukce umožňuje přepravu jednoho, nebo i dvou dětí. Pro ně jsou bezpečnější než dosud povolené sedačky upevněné na kole, a to především díky nižšímu těžišti; dítě zde ochraňuje pevný rám, bezpečnostní pásy i polstrování v oblasti zad nebo ochranná opěrka kolem hlavy. Do některých modelů lze navíc připevnit i dětskou autosedačku pro nejmenší děti. A tak je jejich současné povolení k provozu samozřejmě přínosem. Přesto má podle zkušeností uživatelů přívěsný vozík některá svá úskalí.
Jak s vozíkem jezdit
Pokud využíváte vozík pro dvě děti, musíte počítat s jeho větší šířkou. Šířka u stezky pro cyklisty je většinou taková, aby se bez problémů míjeli jezdci na kolech, bruslaři a bezpečně došlo i k předjetí chodců. Pokud však máte za kolem připojen vozík, je to již poměrně náročnější a míjení dvou protijedoucích cyklistů s připojenými vozíky je v řadě případů nemožné. Nastupuje pak již jen dohoda mezi jezdci. Při jízdě mimo stezku je potřeba počítat například s větším poloměrem otáčení takovéto soupravy.
Děti ve vozíku jsou chráněny i před nepřízní počasí – vozík je možné zakrýt průhlednou fólií. Při pěkném počasí jsou k dispozici nejrůznější síťky, které zamezují vniknutí hmyzu do vozíku. Pokud však vyrazíme za hezkého počasí a dojde k rychlé změně a začne pršet, mají naši malí spolucestující možnost vyzkoušet si, jak fungují odstředivé síly při otáčení zadního kola bicyklu před jejich obličeji. Voda a bláto se přes síťku dostanou velmi snadno.
Jízda v terénu a na silnici
Také jízda byť i jen v lehkém terénu je s vozíkem poměrně náročná. Například jízda po polní cestě s lehce vyjetými kolejemi vyžaduje značnou koordinaci pohybů a mnohdy vozík a kolo nedostaneme i při sebevětší vůli a umění ovladatelnosti do požadovaného souladu.
Samostatným problémem je pak jízda na silnici. Odpůrci vozíků při schvalování argumentovali tím, že dítě sedí příliš nízko u vozovky a dýchá tak vše od prachu až po zplodiny, a proto by se neměly vozíky povolovat. Současně poukazovali na nebezpečí, které ne příliš chráněnému dítěti hrozí při střetu automobilu s vozíkem.
Samozřejmě vše má svá pro a proti. Je dobře, že došlo ke schválení přívěsných vozíků pro děti, ale jejich uživatelé by měli přistupovat k jízdě s nimi s rozumem. Zodpovědný rodič by měl zvážit všechna nebezpečí jízdy po frekventované silnici a naplánovat cestu tak, aby se na ní pohyboval co nejméně, a jízdu si spolu s dětmi užil především na vyhrazených cyklostezkách.
Kolo za kolem
Svá úskalí má i jízda s dětským kolem připojeným spojovací tyčí ke kolu dospělého. Malé dítě se na svém malém kole po celkem krátké době začne nudit, protože nemusí moc šlapat a jen se drží za řídítka a hezky se veze. A pokud třeba před tím byla přestávka na oběd, může prostě usnout. Jeho pád z kola je pak již jen dílem okamžiku. Pokud vše dobře dopadne, mohou se všichni zúčastnění tomuto aktu zasmát, především když dospělý vepředu ani nezaznamená, že jeho potomek již na kole nesedí.
Při používání přívěsných vozíků, nebo přípojných tyčí nelze než souhlasit s body, které prezentují představitelé národní cyklostrategie – zodpovědný rodič při jízdě na kole s dítětem přizpůsobuje délku jízdy věku a schopnostem dítěte; vyhýbá se frekventovaným silnicím; drží se především zpevněných komunikací; dodržuje pravidelné přestávky při jízdě; má kolo vybaveno podle předpisů; ví, že jízdou pod vlivem alkoholu ohrožuje nejen sebe, ale i své dítě…
Co nabízí trh
Na našem trhu si můžete vybrat z celé škály vozíků. Jejich ceny začínají od necelých pěti tisíc korun a končí až u cenových relací v řádech desítek tisíc. Základní variantou jsou vozíky pro jedno nebo dvě děti. Při nákupu byste měli klást důraz na pevnou konstrukci, kvalitní odpružení a pro dítě pohodlný „interiér“. Výrobci vozíků nabízejí i řadu doplňků.
Aktivní rodiče ale většinou nezůstávají jen u jízdy na kole. A tak vozíky, které jsou sice primárně určeny pro spojení s jízdním kolem, nabízejí i další využití. Jedná se například o madlo a přípojné kolečko, díky čemuž se z vozíku stane kočárek. Ten můžete použít jako klasický kočárek na procházku, nebo také pro vyjížďku na kolečkových bruslích apod. Pokud zapadají cesty sněhem, můžete namontovat ski set, díky kterému vyrazíte i na zasněžené pláně.
Jak s převážením věcí
Výrobci a prodejci ale nenabízejí jen přívěsné vozíky pro dětské pasažéry. Máte možnost pořídit si i profesionálně dělané nákladní přívěsy za jízdní kolo. Jedná se jednak o vozíky, které jsou určeny pro cyklistické cestovatele, a pak také o klasické vozíky, se kterými bez problémů převezete třeba nákup na chalupě.
V nabídce najdete například vozík CroozerBobYak, který uveze až 30 kg nákladu. Jeho jednonápravová konstrukce umožňuje dobrou průjezdnost a ovladatelnost i v terénu. Nebo můžete zvolit vozík Burley Nomad s odpružením. Vozík se dá rychle složit a ve výbavě nechybí ani voděodolný vak. Dalším typem je třeba vozík Weber Monoporter. I zde najdeme odpružení a vak odolávající vodě. Ceny se pohybují od necelých devíti do dvanácti tisíc korun.
Pokud jde jen o přepravu nákladu, je možné doporučit například vozík Azub, který již na první pohled napovídá, že s ním přepravíme vše potřebné. Spodní desku tvoří voděodolná překližka a po obvodu jsou oka pro uchycení nákladu, který může mít hmotnost až 50 kg. Cena se pohybuje od necelých 3500 Kč. Vozík je možné doplnit například dřevěnými bočnicemi.
www.cyklodoprava.cz, www.cyklostrategie.cz, www.rockroad.cz, www.vozikyzakolo.cz, www.okolokola.cz, www.nakole.cz, www.jizdnikola.net, www.cyklo-online.cz
TEXT: JIŘÍ SVOBODA
FOTO: ARCHIV FIREM A WWW.CYKLOSTRATEGIE.CZ
Vybíráte nový vozík za kolo? Širokou nabídku za skvělé ceny naleznete na www.give.cz/voziky-za-kolo