Dentální hygiena pro vonný dech
Zápach z úst trápí v různé míře až sedmnáct procent lidí. Příčina nemusí být jen v tom, že odbývají čištění zubů. Na vině mohou být anaerobní bakterie, namnožené v ústní dutině.
K zamaskování zápachu (tzv. halitózy) lze žvýkat petrželové listy, kardamom, anýz, mátu peprnou nebo kopr, používat ústní spreje nebo žvýkačky. Výsledek je však jen krátkodobý.
Neživte bakterie
„To, že jedinců s ‘nelibovonným’ dechem přibývá, má několik důvodů. Složení bakterií v našich ústech odpovídá skromnějšímu způsobu života, než nyní vedeme. Bakterie, které máme v ústech, dostávají díky nadbytku potravy, zejména bílkovin a cukrů, hodně živin, a tak se vydatněji množí,“ vysvětluje dentální hygienistka Irena Krybusová.
„Dobře se jim daří zejména v nečištěných mezizubních prostorách, zanícených dásních a v hloubce papil jazyka. Může při tom jít jen o jeden či dva postižené zuby, často to bývají hůře přístupné zuby moudrosti. Prvním krokem k eliminaci těchto bakterií, je proto dokonalé vyčistění zubů od plaku a tvrdých usazenin.“
Instruktáž čistění zubů
Zhruba hodinová procedura čištění zubů začíná tím, že zubní hygienistka (k níž vás doporučí zubní lékař, nejlépe po opravě případných kazů) zjistí, zda si správně a dostatečně čistíte zuby, a případně doporučí, jak celý systém zlepšit.
O zubních kartáčcích se sice stále mluví, ale ne všichni vědí, že nejvhodnější je kartáček podobný dětskému, tedy s kratší a užší čisticí plochou. Na citlivosti vašich dásní záleží, zdali zvolíte střední (medium) či měkký (extra soft) stupeň tvrdosti. Měkký kartáček je vhodný pro citlivé a krvácející dásně.
Hygienistka vás také ujistí, že nerozlučnou kamarádkou klasického zubního kartáčku je tzv. jednosvazkový kartáček. Právě jím lze pohodlně vyčistit i méně přístupné záhyby stoliček a nepřístupné zuby moudrosti. Kromě zubního kartáčku však kvalitu čištění určuje i čas, který dentální hygieně věnujete. Měly by to být aspoň tři minuty. „Pokud vás pobývat v koupelně tak dlouhou dobu nudí, můžete v čištění pokračovat v křesle u televize,“ radí MUDr. Sedlmayer, pedagog a propagátor správné zubní hygieny.
Nakonec je dobré vydrhnout až ke kořeni i jazyk. K tomu slouží speciální dvoustranná škrabka. Součástí tažení za vonným dechem by měla být i změna životosprávy, zejména omezení konzumace cukru a sladkých limonád.
Kroužit a stírat
Pokud nevíte, jak si správně zuby čistit, můžete s hygienistkou absolvovat i praktický trénink na umělém chrupu. Jde o to, osvojit si jemný a krouživý pohyb, jímž se zuby pouze stírají a nikoliv drhnou, to abyste se časem nedopracovali k obnažení zubních krčků. K této části instruktáže patří i výběr vhodného mezizubního kartáčku. Jeho velikost (či spíše objem) závisí na hustotě zubů, šíři mezizubních prostor a hloubce případných chobotů, vzniklých parodontózou.
Pomůže zubní pasta?
Moderní zubní pasta by samozřejmě měla obsahovat fluor, důležitý v prevenci zubního kazu. Část zubních past obsahuje i chlorofyl, který rozkládá některé páchnoucí sloučeniny či aktivuje látky, které je neutralizují.
Speciální zubní pasty proti halitóze obsahují i řadu dalších složek, které napomáhají při léčbě zánětu dásní. Za nejvýhodnější chemickou látku proti zubnímu plaku je v současné době považován chlorhexidin. Uplatňuje se jak v prevenci, tak při léčbě řady onemocnění dásní a ústní sliznice. Mimo antibakteriálního účinku má i účinky protiplísňové a protivirové.
Doplňující péči, která se při halitóze doporučuje, jsou ústní vody, obsahující podle doporučeného způsobu použití od 0,05 % chlorhexidinu (prevence) do 0,2 % pro krátkodobou intenzivní likvidaci bakterií.
Další informace a také seznam dentálních hygienistek najdete na www.zdravezuby.cz nebo www.profimed.cz
TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ
FOTO: PROFIMED