Vodníci a hastrmani
Máte na zahradě potok, rybníček, koupací jezírko? Pořiďte si k němu i nějakou „vodní“ bytost, třeba pěkného hastrmánka.
Nadpřirozené bytosti se těší pozornosti nejen u dětí, ale i u dospělých. A vodník je jednou z nejznámějších postav českých pohádek a pověstí. Znám je také v Německu, zatímco například ve Francii nebo v Polsku ho prakticky neznají. Říká se mu také hastrman, někdy vasrman (z německého Wassermann – vodní muž). Podle některých lidových pověstí je vodník padlým andělem, který při svržení z nebe spadl do vody.
Zlý, nebo hodný?
Vodník se většinou zobrazuje jako nevzhledný zelený mužík se širokými ústy, zelenými vlasy a s vypoulenýma očima, kterému kape voda ze šosů. Dokáže se proměňovat v různá zvířata i věci. Nadpřirozenou moc má jen ve svém živlu, pokud začne schnout, velmi rychle slábne. Někdy je líčen jako zlá a zlomyslná bytost, která topí lidi a jejich dušičky drží pod pokličkou v porcelánových hrnečcích. Na dívky líčí barevné pentličky a láká je tak na nebezpečná místa nad vodou. Často se vyskytuje ve mlýnech, kde zlomyslně zastavuje mlýnské kolo.
Vodníci v pohádkách, hudbě a obrazech
Naši vodníci jsou ale většinou spisovateli, básníky, dramatiky, hudebními skladateli i malíři vykresleni spíše jako neškodné, hodné nebo trochu nešťastné bytosti. Objevují se nejen v pohádkách, poezii i beletrii, ale dostali se i na prkna, která znamenají svět, na koncertní pódia a na filmová plátna.
Kdo by neznal vodníka z Erbenovy nebo semaforské Kytice – ten ovšem zrovna moc mírumilovný není –, starého nevrlého vodníka Ivana a mladého roztouženého hastrmánka Michala z Jiráskovy Lucerny, vodníka Čochtana z muzikálu Divotvorný hrnec, slavného vodníka z opery Rusalka, milého vodníka z Troškovy Princezny ze mlejna. Oblíbená je Vorlíčkova komedie Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. A v pohádkách se to vodníky jen hemží: Čapkova Pohádka vodnická, Bubáci a hastrmani Josefa Lady – včetně jeho obrázků typických hastrmanů sedících na vrbičce a pokuřujících dýmku, Čtvrtkovi vodníčci Čepeček, Česílko, Volšoveček a zlý vodník Kebule.
Hastrmani na zahradě
Proč si takového vodníčka neposadit k jezírku nebo potůčku u chalupy, aby na naší zahradě navodil trochu pohádkové atmosféry? Může být z různých materiálů – nejčastěji se dělá ze dřeva, ale i z kamene, keramiky, kovu, textilu nebo plastu. Hezký je vyřezaný ze dřeva, na takového si ovšem každý netroufne. Dá se ale složit i z různých kousků dřeva a ty spojit hřebíky, dřevěnými kolíky nebo slepit. Pojmout se dá velmi realisticky i jednoduše a s nadsázkou, dřevo lze ponechat v přírodní podobě nebo opatřit barevným nátěrem. Kdo ovládá kovářské řemeslo, může si hastrmana vykovat. Téměř nezničitelný bude zelený mužíček vytesaný z kamene.
Hastrman v životní velikosti se dá vytvořit pomocí vhodného vyřazeného oblečení, které vycpete například senem a spojíte, vytvoříte k němu jen kašírovanou hlavu se zelenými vlasy. Hotové se dají koupit hlavně menší postavičky z plastu. Velikost plastiky i její styl zvolíme podle místa a velikosti vodní plochy i podle toho, z jaké vzdálenosti ji budeme pozorovat.
Pokud vás představa vodníka na zahradě neláká, ozvláštněte vodní plochu nebo její okolí třeba plastikou malé mořské víly, rusalky nebo ryby, raka, žáby, vodního ptáka a podobně.
TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ZDENĚK ROLLER, IVA TVRZOVÁ, PAVEL VESELÝ, MARIE VOTAVOVÁ A PETR ŽIVNÝ