Vlhkost lze vyvětrat

Ve starších chalupách, zvláště těch, které jsou využívány pouze o víkendech, bývá značná vlhkost uvnitř uzavřeného objektu. Tento problém můžeme řešit instalací některého z větracích systémů.

Detail větší čtvercové větrací mřížky systému Jevan

Přirozené větrání otevřenými okny je samozřejmě ideální, ale některé prostory, jako koupelny, toalety, komory nebo sklepní prostory, mohou být i bez oken. V takovém případě použijeme tzv. nucené větrání, nezávislé na otevření oken. Jedná se o ventilátory a vzduchotechnická zařízení, jejichž součástí může být i rekuperace tepla, tedy způsob zajišťující vracení tepla zpět do domu spolu s čerstvým vzduchem.

Větrací systém JEVAN

Pro větrání rekreačních chat a chalup, zejména vysoušení a odvětrávání sklepních prostor, je vhodný například systém JEVAN. Jeho princip spočívá v tom, že půdní prostory těchto objektů mají zpravidla vždy vyšší teplotu a sušší vzduch než světnice pod nimi. A metoda JEVAN toho využívá tak, že převádí teplý a suchý vzduch do nižších vlhkých prostor.

Na podezdívce pod roubením chalupy jsou větrací mřížky, jedna větší čtvercová a druhá menší kulatá; přivádí a odvádí se jimi vzduch do sysému JEVAN

Dochází k tomu za dodržení konstrukčních zásad vzduchotechniky při automatickém ovládání celého systému. Suchý a v létě ohřátý vzduch se vhání pod strop a pomalu (cca 1 m za hodinu) sestupuje k podlaze. Můžeme si to představit jako píst, který sestupuje a tlačí před sebou vrstvu vzduchu, a ta má dost času na to, aby pobrala vlhkost, která se mezitím uvolnila z omítky. Systém Jevan přitom zároveň odsává od podlahy vzduch s nejvyšším obsahem vodních par a současně nejchladnější.

Velmi vhodné a ověřené je osazení ventilační jednotky do systému drenážních trubek vedených pod podlahou. Obvykle jsou tyto trubky vyvedeny jedním koncem k větracím otvorům na obvodu budovy a druhé konce svedeny do společné trubky vyvedené na střeše. Vývod nad střechou se zruší a na trubku se v půdním prostoru připojí ventilační jednotka (stačí nejlevnější typ) tak, aby foukala do systému (opačně než byl původní záměr). Ventilační jednotku lze zpravidla připojit elektricky paralelně k půdnímu ventilátoru zařízení JEVAN.

Vlhkost ze sklepa pomáhají odvětrávat větší otvory v podezdívce, kryté větrací mřížkou

Spotřeba elektrické energie díky optimalizaci celého systému je velmi malá. Domek o čtyřech větraných místnostech spotřebuje při použití této metody v režimu vysoušení cca 12 kWh za měsíc (méně než televize v pohotovostním režimu) a v režimu větrání nebo v zimě cca 3 kWh za měsíc. Pokud je chalupa podsklepená, obvykle dojde nejen k vysušení sklepa, ale časem se vysuší i přízemní prostory. Ve většině případů není nutné na úpravy spojené s instalací systému stavební povolení.

Podtlakový systém

Dalším ze současných způsobů větrání je podtlakový systém, který umožňuje přivádění čerstvého vzduchu, udržování stabilní vlhkosti, teploty a přináší i úspory energie.

Funguje zhruba takto: Ve světnicích s venkovní zdí se osadí speciální nasávací mřížky chráněné filtrem proti prachu, zpětnou klapkou a speciální vložkou, která snižuje hluk přicházející mřížkou do domu o 46 dB(A). Světnice, které jsou nejvíce zatěžovány nadměrnou vlhkostí – koupelny, kuchyně, se vybavují takzvanými radiálními ventilátory. Ty se nejčastěji vyvádějí do šachet, světlíků, komínových průduchů. Ventilátory pracují nepřetržitě po celou dobu své životnosti (zhruba 20 let). Tím, jak se otáčejí, vytvářejí v místnosti mírný podtlak, který ovšem člověk svými smysly nepostřehne, a dojde k odsávání vzduchu z místnosti. Čistý vzduch potom přichází větracími mřížkami ve venkovní zdi.

Přízemí další chalupy trvale zápasí s vlhkostí. Jednou z možností je odvětrat stěnu přistavenou „zídkou“ (vlevo) ze sádrokartonu s větracími otvory

Tento systém, také se mu říká kontrolované a nepřetržité větrání, minimalizuje úniky tepla. Ventilátor má příkon pouhých sedm wattů, tedy opět jako televize vypnutá dálkovým ovládáním. Jakmile stoupne vlhkost vzduchu, díky čidlu ventilátor automaticky zvýší svou výkonnost. A stejně tak ji po snížení vzdušné vlhkosti pod 45 procent opět zmenší. Větrací mřížky dodávají výrobci hranaté nebo kulaté. Cena ventilátoru se pohybuje kolem pěti tisíc, za speciální nasávací mřížku zaplatíte tisíc až tři tisíce korun.

Ventilátor do koupelny

Jednodušší variantou, jak zařídit například odvětrání koupelny, je osazení ventilátoru. Ty nejlevnější přijdou na necelých tisíc korun. Stejně jako digestoř, také ventilátory by se měly kupovat podle výkonnosti. Na průměrnou koupelnu se doporučuje ventilátor smaximálním výkonem 80 až 120 metrů krychlových za hodinu. Podobně by se mělo zohlednit i vybavení koupelny. Například při koupání v napuštěné vaně se uvolní do vzduchu 700 gramů vodní páry za hodinu, při sprchování je to až 2600 gramů. Proto i nároky na odvětrání jsou vyšší.

Tato mřížka kryje stropní průchod, kterým se dostává do koupelny teplý vzduch z krbu z vedlejší místnosti

Tyto ventilátory můžete ovládat ručně, podobně jako světlo. Tady ale hrozí, že dobrý výkon ventilátoru bude negativně ovlivňovat lidská zapomnětlivost. Někdy ho zapnout zapomenete, jindy ho pustíte až po té, kdy se zamlžívají zrcadla. Ale to už je pozdě.

Řešením může být třeba odtahový ventilátor Fresh Integra H se zabudovaným snímačem vlhkosti, který v okamžiku dosažení nastavené hodnoty relativní vlhkosti v rozsahu 40 – 85 % ventilátor zapíná. Jiný ventilátor Integra HT-IR reaguje zapnutím nejen na nastavenou vzdušnou vlhkost, ale dokonce i při zjištění přítomnosti osob v místnosti. Tyto typy ventilátorů se skládají ze základní jednotky a kompatibilních předních krytů s rozdílnými vestavěnými regulačními prvky. Přední kryt s mřížkou je dodáván v plastovém nebo hliníkovém provedení v 8 různých vyměnitelných variantách. Snadnou výměnou krytu docílíte změnu režimu větrání podle aktuálních potřeb.

www.nativa.biz, www.vodoizolace.cz/jevan, www.briste.cz, www.lunox.cz

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: ALEXANDER JANOVSKÝ, MARTIN MAŠÍN, MICHAL TVRZ A PAVEL VESELÝ

Vlhkost lze vyvětrat

Vlhkost lze vyvětrat