U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
VLASTNÍ STUDNA
Kategorie: Stavba | Autor: Lubomír Hladiš
přežitek, nebo rodinný poklad?
Zdrojem vody pro každou nemovitost může být jednak přípojka z veřejného vodovodního řadu, ale i vlastní studna. Vzhledem k tomu, že v poslední době ceny vody stále rostou, mnoho lidí začíná uvažovat o stavbě nebo rekonstrukci vlastní studny. Pokusíme se proto odpovědět na otázky, jaké nástrahy na vás při její výstavbě mohou čekat a zda se vám tato investice vyplatí.
Jak na novou studnu?
Máte-li v úmyslu postavit si novou chatu nebo chalupu, bude nezbytné zajistit si zdroj vody jednak pro stavbu samotnou, ale i k následnému užívání. Situaci lze řešit napojením na veřejný vodovod (pokud je to možné), nebo vybudováním studny vlastní. Při rozhodování, kterou variantu zvolit, je nezbytné vzít v úvahu hned několik faktorů:
Velké množství veřejných vodovodů využívá povrchových zdrojů vod. Naopak do studny často proudí voda z podzemních zdrojů, které obsahují zdraví prospěšné minerální látky. Při hledání životadárné tekutiny si můžete být jisti, že podzemní vodu najdete téměř všude, ale v různé kvalitě a s různým složením.
Najít vhodné místo
Místo, kde bude nejvhodnější studnu umístit, najde podle tradičního způsobu proutkař, popř. specializovaná firma za pomoci moderní techniky. Při rozhodování dbejte na dodržení dostatečné vzdálenosti od studní, které se nacházejí v těsném sousedství. Dále dodržujte vzdálenosti od potencionálních míst znečištění v lokalitě (septik, kompost aj.), aby nedocházelo k znečištění vody vinou průsaků.
Pokud chcete studnu postavit tam, kde není známa skladba podloží a velikost zdroje, doporučujeme nechat si udělat průzkumný vrt, z něhož se odebere vzorek zeminy, podloží a vody, která projde laboratorním rozborem. Ten pak určí kvalitu vody a porovná ji s limity danými vyhláškou ministerstva zemědělství.
V trvale zastavěné oblasti se stále probíhající chatovou výstavbou je skladba podloží a kvalita vody obvykle dobře známa, proto stačí získat informace od odborného pracovníka pohybujícího se v terénu, popř. od starousedlíků znalých místních poměrů.
Stavba studny
Studna je považována za vodohospodářské dílo. V samotném důsledku to znamená, že její výstavba není chápana jako jednoduchá stavba podléhající pouze ohlášení na příslušném stavebním úřadě. Pro stavbu studny totiž budete potřebovat projekt a souhlas orgánů státní správy – vodoprávní řízení vodohospodářů a stavebního úřadu.
Pokud uvažujete o tom, že si studnu vybudujete zcela sami a ušetříte tak nějaký peníz, budete zklamáni. Současně platné právní normy zakazují, aby si lidé studnu hloubili svépomocí. Při vodoprávním řízení budete muset dokonce doložit i autorizační osvědčení firmy, která vám studnu vybuduje.
Jaký si zvolíte typ?
Při úvahách o výstavbě vlastní studny je dobré vědět, že existují dva typy studní – studny vrtané nebo kopané. Rozhodnutí o tom, jaký typ zvolit, přenechte odborníkům. Obecně ale platí, že kopané studny jsou pracnější a dosahují omezené hloubky. Z logiky věci vyplývá, že tím jsou náchylnější na místní znečištění vody, popř. kolísání hladiny během roku.
Jakmile zjistíte, že hladina podzemní vody je hlouběji než 12 – 15 metrů, bude výhodnější uvažovat o studni vrtané. Průměr vrtu se pohybuje od 150 do 300 mm v závislosti na předpokládané spotřebě vody a na rozsahu zdroje. Za metr vrtané studny zaplatíte – s přihlédnutím na druh podloží – od 1500 Kč výše. Praxe ukazuje, že vrtané studny se většinou volí tam, kde se předpokládá menší odběr vody, jde tedy o ideální řešení právě pro rekreační chatu.
U velkých chalup si naopak nechte vyhloubit studnu kopanou, protože lze předpokládat daleko větší odběr vody. Obvyklý průměr kopaných studní je 1000 až 1500 mm (tento rozměr garantuje pojmutí dostatečného množství vody). Firmě zaplatíte za práci a materiál v rozmezí od 5500 Kč do 7000 Kč/metr studny.
I když se vám může počáteční vložená investice do vybudování nové studny zdát vysoká, určitě se vám s odstupem času několikanásobně vrátí. Kvalitní voda z vlastní studny se tak stane vaším rodinným pokladem.
Poznámka na závěr
Celospolečensky je žádoucí, aby jednotlivé domácnosti s vodou co možná nejvíce šetřily. Pozitivní informací je, že se jim to daří, paradoxně jim to však nepřináší kýžený užitek v podobě nižších plateb za spotřebovanou vodu. – Pravdou je spíše opak. Vodohospodářské společnosti totiž na nižší spotřebu vody domácnostmi reagují zvýšením sazeb za 1m3 odebrané vody. Vysvětlují to rostoucími náklady na provoz a údržbu vodárenských zařízení a vodovodních rozvodů. Logická úvaha, kdy nižší spotřeba vody se bude rovnat nižší fakturované částce, bohužel pro zákazníky neplatí. A tak si znovu přečtěte náš titulek.
Popisy k obrázkům
Venkovská klasika
Vrtané studny jsou pro potřebu chatařů optimální