U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
VÍTE SI RADY se škůdci?
Kategorie: Aktuálně | Autor: ing. Jaroslav Rod, Csc.
Vrcholící jaro a začátek léta je období, v němž by si každý, kdo má na pozemku nejen trávník a tu a tam květinu či okrasný keř, měl uvědomit, že chce-li získat slušnou a zdravou úrodu, musí pro to něco udělat. Ovoce a zelenina jsou totiž právě v tomto období nejvíce napadány různými chorobami a škůdci. Jde o problém tak aktuální, že jsme se rozhodli věnovat se mu právě na tomto místě.
Není samozřejmě možné zmínit se o všech těch stovkách virů, bakterií, mikroskopických hub, hmyzu, roztočů, háďátek, atd., jež pěstované rostliny ohrožují, a proto jen pár slov o těch skutečně nejdůležitějších.
Pěkné ovoce víc chutná
Bezesporu nejčastější chorobou ovocných dřevin je strupovitost jabloní. Nepěstujeme-li rezistentní odrůdy, je třeba provádět ošetření. Základní postřiky jsou aktuální v době po odkvětu. Z velkého množství použitelných přípravků vybíráme přednostně ty, které mají dobrou účinnost a současně nám pomohou i proti druhé nejzávažnější chorobě – padlí jabloní. Jsou to přípravky Discus, Rubigan 12 EC, Saprol New, Systhane 12 EC, Topas C 50 WP, Topas 100 EC, Vectra 10 SC nebo souprava Zdravé jablko. Na samotnou strupovitost mají dobrou účinnost přípravky Baycor 25 WP, Delan 700 WDG, Hattrick 50 WP, Chorus 75 WG, Mythos 30 SC nebo Score 250 EC. Všechny tyto přípravky jsou použitelné i proti strupovitosti hrušní a většina z nich i proti rzi hrušní. Rostou-li však hrušně více než 150 metrů od jalovců klášterských nebo jalovců čínských, na kterých tato rez též parazituje, nemusíme se rzi na hrušních obávat. Proti již zmíněnému padlí jabloní můžeme kromě přípravků účinných i na strupovitost použít také Bayleton 25 WP (nový název Beaton 25 WP), Karathane LC nebo Kumulus. Podle intenzity výskytu padlí a v závislosti na citlivosti jednotlivých odrůd jabloní je třeba postřiky opakovat až do poloviny července. Napadené letorosty před každým ošetřením ostříháme a spálíme. Proti skvrnitosti listů třešní a višní, která je příčinou předčasného opadu listů, je třeba ošetřit stromy již začátkem června a podle potřeby ošetření za 14 dnů zopakovat. Je možné použít především přípravky Baycor 25 WP, Rubigan 12 EC, Punch 10 EW, ale i přípravky Delan 700 WDG, Dithane, Fundazol 50 WP, Syllit 65 nebo Systane 12 EC.
Škůdci ovocných dřevin
Nejzávažnějším škůdcem jabloní je obaleč jablečný, jehož housenky jsou příčinou “červivosti” jablek. Ošetřovat se doporučuje podle signalizace, nejlépe pomocí feromonových lapáků (Biolatrap CP). Je možné použít více než 20 přípravků, z nichž lze doporučit především Actellic 50 EC, Cyper 10 EM, Decis , Karate 2,5 WG, Mospilan 0 SP, Nurelle D, Reldan 40 EC, Talstar 10 EC nebo Zolone 35 EC. Možné je použít i mikrobiální insekticid Biobit FC. Koncem června je vhodné na kmeny přivazovat pásy z vlnité lepenky, kam se housenky obaleče schovávají a které se později sundají a pálí. Jestliže nebylo provedeno základní ošetření ovocných dřevin proti přezimujícím škůdcům, můžeme očekávat silný výskyt mšic a mer. Proti mšicím přednostně používáme přípravky, které jsou neškodné užitečnému hmyzu, jako je Aztec 140 EW, Pirimor WG, Pirimor 25 WG/WSB nebo Zolone 35 EC. Dobrý účinek má i přípravek Mospilan. Proti merám (na jabloních a hrušních) je možné kromě již zmíněného přípravku Zolone 35 EC použít i Nomolt 15 SC nebo Sumithion Super. Jestliže jsme provedli ošetření proti přezimujícím škůdcům, ale neučinili tak sousedé, počítejme s tím, že nás škůdci neminou i když pravděpodobně s určitým zpožděním. Přehlíženými, ale závažnými škůdci, především u citlivějších odrůd jabloní, jsou svilušky. Ochrana proti nim je možná buď při ošetřovaní proti přezimujícím škůdcům nebo speciálními přípravky Omite 570 EW, resp. Omite 30 W a novým přípravkem Magus 200 SC. Účinné a vhodné je též nasazení dravého roztoče Typhlodromus pyri, nepřehnojování dusíkem a ponechávání alespoň úzkého pruhu či kruhů pod stromy bez vegetace. Výskyt vrtule třešňové, která je příčinou “červivosti” třešní, můžeme omezit včasným vyvěšením speciálních žlutých lepových desek do korun stromů. Na stromech by zásadně měly být sklizeny všechny plody, a to včas. K chemické ochraně lze použít přípravky Decis nebo Sumithion Super. Tato ochrana je důležitá především tam, kde do vzdálenosti 200 metrů od třešní rostou dřišťály, mahabelky, střemchy, pámelníky nebo některé druhy zimolezů.
Jak proti plísni
Nejzávažnější chorobou brambor je plíseň bramborová. Obecně platí, že velmi rané odrůdy jsou značně citlivé. Rozdíly mezi jednotlivými odrůdami jsou při větším infekčním tlaku většinou bezvýznamné a bez vhodného ošetření se neobejdeme. První ošetření by se mělo provést v době, kdy dochází k zapojování porostů, nejpozději na začátku květu brambor. Ošetření se pak podle vývoje počasí opakuje. Z povolených přípravků je možné doporučit Acrobat MZ, Brestanid, Curzate M, Polyram WG, Ridomil MZ 72 WP, Ridomil plus 48 WP nebo Tatoo. Aby nedošlo k přenosu plísně z natě na hlízy (hniloba hlíz), je třeba rostliny dostatečně nakopčit a v případě, že dojde k silnému napadení natě (a máme již vytvořené hlízy), tuto okamžitě posekat a odstranit. Plíseň bramborová způsobuje vážná poškození i na rajčatech, ale nebylo prokázáno, že choroba na ně přechází z brambor. V případě rajčat lze použít pouze přípravky Acrobat MZ, Dithane, Bravo 500, Champion 50 WP a Kuprikol 50 nebo Novozir MN 80. Kromě plísně bramborové škodí na zahradách i některé další “pravé” plísně, jako např. cibulová, zelná, révová či špenátová. Všem plísním vyhovuje vlhké nebo deštivé počasí a stinné polohy. Bez kapky vody na povrchu rostlin nemohou plísně do nich pronikat a epidemicky se šířit. V posledních letech je velmi “populární” plíseň okurková, proti které je třeba postupovat komplexně. V prvé řadě pěstujeme novější tolerantní odrůdy, vyhýbame se i jen částečně zastíněným a málo vzdušným lokalitám a pomocí závlahy, výživy a dalších opatření docilujeme toho, abychom co nejvíce plodů sklidili ještě před příchodem infekce. Zavlažovat je třeba tak, aby voda na rostlinách nebyla vůbec nebo jen co nejkratší dobu. Velmi vhodné je tzv. vertikální pěstování rostlin (na drátěnce). Z mnoha použitelných přípravků musíme vybírat jen ty nejúčinnější a současně hygienicky vhodné (s krátkou ochrannou lhůtou). Před začátkem sklizně je to např. Mikal M, v průběhu sklizně pak Aliette a Previcur 607 SL (sklízet je možné již za 3 dny po ošetření).
Pruhované nadělení
Nestačíme-li ručně likvidovat mandelinku bramborovou, můžeme použít přípravky Agrion Delta, Bancol 50 WP, Cyper 10 EM, Decis, Karate 2,5 WG, Mospilan 20 SP, Nurelle D, Fast M, Marshal 25 EC, Metanion 48 EM, Regent 800 WG nebo Ripcord 20 EC. Kromě toho můžeme použít i mikrobiální insekticid Novodor FC, kterým však musí být dokonale ošetřeny celé rostliny. Ve všech případech je nejlepší provést ošetření v době od hromadného kladení vajíček do maxima líhnutí larev. Podle výskytu je ošetření možné provést jen ohniskově, ne celoplošně. Účinné je též včasné pokrývání porostů netkanou textilií, avšak jen za předpokladu, že brambory se nepěstují na stejném místě, jako v předešlém roce. Netkané textilie chrání rostliny i před jinými škůdci jako např. košťáloviny před květilkou zelnou, která okusuje kořeny, před plodomorkou zelnou, která způsobuje tzv. vyslepnutí (bezsrdéčkovitost) rostlin, známými a běžnými dřepčíky či před housenkami bělásků a můr. Tyto textilie jsou prozatím i jedinou ochranou póru proti novému, ale již velmi obávanému škůdci – vrtalce pórové, nebo mrkve proti pochmurnatce mrkvové, která způsobuje její “červivost”. V obou případech je musíme překrýt v době od poloviny srpna až do sklizně (u mrkve) nebo do konce září (u póru). Zdravotní problémy nemají jen ovocné dřeviny a zelenina, ale prakticky i všechny okrasné rostliny. Tak např. královna květin – růže běžně trpí černou skvrnitostí listů, padlím a rzí. Ošetřovat je však třeba jen odrůdy silněji náchylné, a to nejlépe přípravky Baycor 25 WP nebo Saprol New, které jsou účinné na všechny tři choroby.