U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

VISACÍ zámky

Kategorie: Hospodaření | Autor: Michal Hanuš, FOTO AUTOR, IT A ARCHIV

Vedle klasických zámkových mechanizmů si udržují své postavení na trhu i visací zámky. Ty se vyrábějí nejen v původním “obyčejném” provedení s klíči stříhanými z plechu, ale i jako “patentní” s cylindrickými vložkami.

Visací zámky si zachovaly tvar známý již z konce 15. století, kdy byly první primitivní zámky vyrobeny. Visací zámek vyhlížející jako ty současné pochází z roku 1920: z tělesa kryjícího zamykací mechanismus vyčnívá třmen obloukového tvaru, používaný spolu s vhodnou závorou. Třmen se však dnes vyrábí z nerezové nebo chromované oceli, u nejdokonalejších konstrukcí z legované, povrchově cementované a kalené oceli. Těleso zámku, které je krytem uzamykacího mechanizmu, bývá z mosazi, svařovatelné litiny, nebo z vysoce kvalitní tvrzené legované oceli, odolné proti přeřezání, broušení a rozlomení. Moderní zámky jsou odolné vůči korozi a jejich vložka je chráněna krytkou proti vnikání prachu. U některých typů je možné opatřit pryžovým krytem celý zámek. Mechanizmus zámkové vložky s teleskopickými stavítky je odolný proti odvrtání, vyhmatání a vytržení. Moderní zámky mají neporovnatelně vyšší odolnost vůči přeříznutí třmenu, jeho přestřižení či přeštípnutí nebo vytržení, popřípadě vůči uražení a roztržení tělesa zámku. Namísto jednoduchých klíčů stříhaných z plechu nebo klíčů s vnitřní dutinou a jednoduchým systémem stavítek se dnes používají zámky s profilovou cylindrickou vložkou, odemykatelnou klíči s podélnými drážkami. Konstrukce cylindrických patentních vložek, která byla patentována Američanem L. Yaleem už v roce 1847, sestává ze stavítek, kolíků a pružin, uložených v zámkovém mechanizmu. Při zasunutí klíče a jeho otáčení dojde k tomu, že klíč svými zuby přesune stavítka do polohy, která umožní otočení bubínku zámku a tím odemknutí. Dokonalejší visací zámky se vyrábějí v bezpečnostním provedení, které je doplněno kolíky z kalené oceli znemožňujícími odvrtání tělesa vložky. Vedle těchto visacích zámků se vyrábí několik porovnatelně odolných typů na číselný kód.

Jaký zámek koupit

Visací zámky se rozlišují podle velikosti a průměru oka (třmene); ten bývá 6 až 16 mm. Zámky s třmenem o průměru 13 mm ovšem váží zhruba tři čtvrtě kilogramu, s průměrem třmenu 16 mm asi 11/4 kg. Jestliže bude zámek umístěn ve venkovních prostorech a vystaven tak povětrnostním vlivům, měl by být v nekorodujícím provedení. Pro náročnější případy volíme zámek s překrytým profilem klíče a tvarovými blokovacími kolíky, které visací zámek chrání proti “vyhmatání” planžetou, a s bezpečnostní kartou. V některých případech je výhodné řadit různé zámky do sestav na společný, skupinový a generální klíč. Tam, kde hrozí napadení zámku hrubou silou, je výhodné použít “pancéřový” zámek (např. Black & Decker – Corbin Italian Panzer), u něhož je obloukový třmen nahrazen rovnou závorkou, která je po uzamčení obklopena okem petlice, takže zámek nelze překonat lámáním ani vrtáním. Rovněž velmi robustní visací zámky Golem a Herkules (Tokoz, ČR, licence německé firmy Abus) jsou v kombinaci s petlicí typu 220 prakticky nepřekonatelné. Závora má certifikát Kriminalistického ústavu, zámky jsou navíc odolné proti korozi. Firma FAB vyrábí visací zámky, fungující na principu pětistavítkových stavebních cylindrických vložek; nabídka je v současné době rozšířena o mosazné visací zámky s ocelovými třmeny Hardened s vyšší bezpečností: FAB 1474 H s třmenem o průměru 8 mm, FAB 1490/70 s průměrem třmenu 12 mm, FAB 1472 P s tělesem v černém plastovém návleku s průměrem třmenu 8 mm a FAB 1478 s ocelovým prodlouženým třmenem v plastovém povlaku o průměru třmenu 8 mm. Tyto zámky, srovnatelné s mnohem dražšími dovozovými, jsou cenově přijatelné, stejně jako polská napodobenina izraelského patentu MUL-T-LOCK nazvaná DAN-LOCK; tento zámek stojí kolem 4000 Kč, podobně jako tchajwanské výrobky GOLDEN-LOCK či DEFEND-LOCK.

Petlice a závory

Pro zajištění dveří například u chaty určitě nezvolíme ten nejlevnější visací zámek, který lze překonat silou, ale nějaký odolnější. Tomu však musí odpovídat svou pevností i petlice na dveřích, která je zámkem zajištěna. Protože ani nejodolnější závora, namontovaná na dveřích z měkkého dřeva, neodolá většímu páčidlu, doporučuje se dveře v místech, kde jsou opatřeny zámky a petlicemi, zpevnit například silným plechem, roznášejícím zatížení při páčení či jiném násilí. Levné plechové petlice je možné instalovat jen do míst, kde neskladujeme žádné příliš cenné předměty a kde by naopak příliš odolná závora budila zbytečnou pozornost. Kůlna s dřívím a uhlím u chalupy ve vsi, jejíž vrata jsou všem na očích, může být zajištěna levným zámkem i plechovou petlicí. Jestliže však “zazimujeme” chalupu na samotě, kde zanecháváme sekačku a další stroje, volíme nejen zámek v odolném provedení, ale i neméně odolnou závoru a její uchycení. Pro ně nejsou v žádném případě vhodné vruty, ale použijeme zásadně šrouby s maticemi procházejícími celým profilem dřeva. Pod maticemi by měly být velké (“karosářské”) podložky, zabraňující rozdrcení dřeva při případném páčení petlice. Petlice by měla být upevněna ve větším počtu bodů, hlavy šroubů nesmějí být zvenku přístupné.

NĚKOLIK DOPORUČENÍ

* Odolnost zámku, petlice i dveří by měly spolu korespondovat – instalovat nejdražší zámky na dveře ze sololitu je poněkud pomýlené.

* Petlici je nutné připevnit průchozími šrouby, i když toto řešení je méně pohledné než upevnění pomocí vrutů.

* Jestliže nepoužijeme ve venkovním prostředí zámek odolávající vodě, musíme nad něj upevnit vhodnou stříšku, například z plastu (PET láhev).

* Žádné moderní zámky nevyžadují promazávání, nejvýš občasné vpravení grafitu do otvoru pro klíč.

FOTO 1 – Nejlevnější visací zámky s kratším a delším třmenem a s obyčejným plochým klíčem stříhaným z plechu

FOTO 2 – O něco odolnější zámek Tiger 222 s cylindrickou vložkou a patentním klíčem

FOTO 3 – Zámek s cylindrickou vložkou Guard security, jehož třmen má bezpečnostní zářezy na obou koncích a je proto odolnější proti vylomení

FOTO 4 – Různé typy levnějších visacích zámků a petlic

FOTO 5 – Pohled do nitra patentovaného izraelského zámku Mul-t-lock s ocelovým třmenem Hardened – třmen je téměř celý skryt v pouzdru zámku a pro vandala v podstatě nepřístupný

FOTO 6 – Masivní zámek Wolfdog se silným třmenem a patentním klíčem odolá i hrubší síle

VISACÍ zámky