Vinná réva
Více slunečních dnů, jimiž se vyznačuje měnící se klima, vyhovuje vinné révě. Objem úrody a chuť vína závisí ještě na dalších faktorech, jako je poloha, půda, srážky, důležité je i dodržení postupu výsadby a následná péče zejména v prvním roce.
Přestože je vidina vlastního lahodného moku velmi lákavá, spíš než vinohrad, který vyžaduje hodně času a i určité odborné znalosti, si raději pořídíme jen několik tzv. hlav stolního vína, jak se označují odrůdy vinné révy určené primárně k přímé spotřebě. Výběr konkrétní odrůdy podle podmínek, které na zahradě máme, je nejlepší konzultovat se zkušenými vinaři, u nichž si rovnou můžeme pořídit sazenice, a to obvykle za příznivější cenu než v zahradnických centrech.
Světové strany a nadmořská výška
Réva je teplomilná rostlina, proto se jí daří v teplých polohách do 300 metrů nad mořem, za určitých podmínek pak až do 500 metrů. Stanoviště musí být maximálně osluněné, z toho důvodu vybíráme nejlépe jižní, případně jihovýchodní či jihozápadní orientaci.
V období vegetace, které trvá od počátku dubna do konce října, se za optimální považuje teplota v rozmezí 20 až 35 °C. Na jeho počátku a konci by měla průměrná teplota dosahovat alespoň 13 až 15 °C. Ve fázi květu a vzniku bobulí réva potřebuje teploty v průměru okolo 15 až 18 °C. Mrazuvzdorná je podle odrůdy zhruba do -20 °C.
Pro vývoj hroznů jsou neméně důležité dešťové srážky, jejichž roční úhrn by se měl pohybovat v rozmezí 500 až 600 mm, minimálně pak 300 mm.
V drsnějších podmínkách lze víno s úspěchem pěstovat také ve skleníku. Zapomenout nesmíme na půdu, réva vyžaduje záhřevnou a nezásaditou.
V řadě nebo na konstrukci
Podle velikosti pozemku můžeme vysázet i malý vinohrad o několika řadách révy s metrovým rozestupem, nejčastěji však budeme volit jednořadovou výsadbu podél cesty či plotu orientovaných od severu k jihu, což rostlinám zajistí největší míru oslunění.
Vysazení u plného plotu nebo domovní zdi révě „kryje záda“ před studeným severním větrem. Nabílená stěna zase odráží sluneční paprsky a v noci vydává teplo, což ocení zejména velkoplodé odrůdy. Nebude-li se réva po zdi pnout, měla by mezi ní zdí zůstat minimálně metrová mezera umožňující pohodlné ošetřování i sklizeň.
Vinná réva se výborně uplatní rovněž jako popínavá rostlina pro pergoly a loubí. Počet sazenic se odvíjí od rozměrů a nosnosti té které opory. Záviset bude i na tom, zda ji povedeme více do výšky nebo do šířky. K menší pergole vysadíme jedinou sazenici, u rozměrných pergol nebo konstrukcí pro loubí ponecháme vzdálenost mezi sazenicemi okolo 2 metrů.
Čas a postup výsadby
Podzimní výsadbu provádíme před prvními mrazy, nejlépe během října, k uchycení sazenic pak přispívá zimní vláha. Jarní výsadbě je vymezeno období od poloviny dubna do poloviny května.
Před řadovou výsadbou si nejprve pomocí opěrných kolíků, které napomohou i k rovnému růstu kmínku, vytyčíme rozestupy mezi výsadbovými jámami. Hloubka jámy by měla být 40 cm, šířka se odvozuje podle šířky použitého rýče.
Sazenicím těsně před výsadbou zkrátíme kořeny na délku 10 cm a nejsilnější výhon seřízneme na jedno či dvě očka. Poté sazenice namočíme na několik hodin do vody nebo velmi řídké hliněné kaše. Napité vkládáme do vyhloubených jam se zkypřeným dnem tak, aby štěpové konce s očky vyčnívaly několik centimetrů nad jejich okraj a směřovaly ke kůlu nebo zdi. Kořeny rozprostřeme do všech stran a jejich konce jemně ohneme dolů. Jámu zasypeme do půlky zeminou, kterou okolo sazenice opatrně ušlapeme, aby mezi kořeny nezůstal vzduch. Každou sazenici zalijeme 5 litry vody a necháme ji zcela vsáknout. Teprve potom dosypeme zeminu až k okraji jámy a opět ji pečlivě ušlapeme.
Nad štěp s očky nakonec navršíme kopeček do výšky 5 cm nad očka.
Následná péče
Zeminu nad štěpem je třeba pravidelně opatrně kypřit, aby jí mohly výhony lehce prorůst na povrch. Když dorostou do zhruba 15 cm, kopeček od sazenice odstraníme. Výhony zkrátíme a to tak, že ponecháme vždy jen nejsilnější, který seřízneme na jeden pupen. Pravidelný řez je základem pro správný vývoj sazenice, provádíme ho však jen když je pod mrakem, abychom předešli jejich vysychání. Růst můžeme ještě podpořit hnojivem na vinnou révu.
Nezbytná kontrola
Mladé rostliny vinné révy jsou velmi náchylné k onemocnění plísní révovou a révovým padlí neboli oidiem, proto listy pravidelně kontrolujeme, abychom mohli včas zasáhnout postřikem.
Vegetační období | Časový úsek (dny) | Odrůdy |
Velmi rané | 105 až 115 | Irsai Oliver, Sieger, Vostorg |
Rané | 115 až 130 | Julski Biser, Košutův hrozen |
Středně rané | 130 až 145 | Müller Thurgau, Pannonia Kincse, Veltlínské červené rané |
Pozdní | 145 až 165 | Ajvaz, Chrupka bílá, Jupiter |
Velmi pozdní | 165 až 180 | André, Frankovka, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský |
Výsadba v šesti krocích
1. Sazenicím nejprve zkrátíme kořeny, čímž podpoříme vznik kořenového systému
2. Sazenici vložíme do jámy, zasypeme do půlky zeminou, tu stlačíme a důkladně zalijeme
3. Z oček chráněných kopečkem nakypřené zeminy postupně vyraší výhony
4. Když výhony prorazí nad povrch, kopeček zeminy nad sazenicí opatrně odstraníme
5. Ponecháme jediný, nejsilnější výhon, z něhož budeme tvarovat rovný kmínek
6. Výhonům révy musíme zajistit oporu v podobě opěrných a vodicích drátů
Text: Zuzana Ottová
Foto: PxHere a Shutterstock