Viděli jsme cestou XXVI.
Dvě usedlosti, které vám představujeme, jsme objevili při cestě jihočeským krajem – vesničkami mezi tokem Vltavy a Lužnice.
Odpovídá své době
První objekt je ve velice kompaktním, dobrém stavu. Podle výšky a sklonu střechy jde nejspíše o stavbu z 20. let minulého století. Soudě podle zdi s bránou však to také může být i přestavba domu o generaci staršího. Ať vznikl jakkoliv, odpovídá své době, což je třeba ocenit.
Není to klasický představitel lidové architektury a nehraje si na to. Má spíš rysy kovozemědělského domku. Figura fasády má naprosto jasné lizénové článkování s plochými římsami, do níž dobře zapadají i šestidílná okna a trojdílné menší okno nahoře. Bylo by však příjemné, kdyby i u něj byla dodržena určitá přípodoba šestitabulkového dělení. Změna systému krovu – typická od závěru 19. století – umožnila zvýšení podkroví a jeho lepší využitelnost i pro obytné účely.
Štít domu je symetrický se spodními okny. Majitel ale zřejmě potřeboval překrýt zápraží, a tak s odsazením o jednu krokev protáhl přesah střechy. Historicky zažité excentrické řešení s posunem os symetrie se zde nehodilo – i s ohledem na členění fasády štítu – ale ani toto řešení v zásadě nevadí. Barevnost fasády i oken je perfektní, stejně jako tašková pálená krytina.
Co lze domu vytknout? Snad jen to, že vůči výrazem starší bráně působí poněkud robustně. A parková úprava zeleně se zeravem a smrčkem se sem moc nehodí (zřejmě to však není výtka vlastníkovi, ale spíš obci). I když smrček ku prospěchu věci trochu skrývá sloup elektrického vedení.
Náhražkové článkování
Celkově dobrým dojmem působí i druhý statek. Ve figuře je členění fasády pěkné, zejména pokud jde o profilované bosáže a šambrány u špýcharu. Ovšem uniká zde tektonika, což bývá pro lidovou architekturu typické: pilastr nemá žádnou hlavici, končí ve vzduchu, patka je naopak příliš masivní. Čteme zde dataci 1903, což je podle typu stavby spíš letopočet obnovy. Z původního článkování na obytném stavení se v té době zřejmě nic nezachovalo, proto majitel zvolil zjednodušenou variantu jen v omítce. Možná měl k dispozici starou fotku, kde byl zubořez kolem okřídlí střechy a okýnek, a nechal podle něj nadělat jakési rampoušky. Barevný rozdíl základu a ozdob naštěstí není příliš veliký…
Okna v přízemí jsou moc velká, vybočují i z proporce. Vedle nich se naopak zdají příliš úzká vrátka, která jsou na rozdíl od nich zřejmě původní. Okénka v podkroví jsou pravděpodobně jen větrací. Je dobře, že u špýcharu, kde byla obnovena krytina, nejsou použity krajové tašky a betonky jsou jen podmáznuty maltou. Zřejmě jsou voleny tak, aby barevně ladily s eternitem na obytném stavení, ale pro celou usedlost by někdy v budoucnu byl příjemnější klasický tón terakota.
Celkový dojem ruší torzo plechové brány (snad kryt na popelnice?) a drátěného plotu, ale hlavně betonový sloup elektrického vedení. Lepší by tady byl snad i dřevěný dehtovaný. Chvályhodné je, že u nových realizací povoluje současná legislativa už jen kabelizaci do země. U starších záleží na obcích, rozvodných podnicích imajitelích. Hlavně je to samozřejmě otázka peněz.
TEXT: ING. ARCH. JAN HUBÁČEK A ING. ARCH. TOMÁŠ KOREČEK
FOTO: FRANTIŠEK VAŇÁSEK