Viděli jsme cestou XXII.
Jistě už sami poznáte, že jsme obě dnes hodnocené stavby objevili v jižních Čechách, konkrétně na Strakonicku.
Velká hmota – málo členění
Štít prvního domu je zřejmě původní, jenom z něj při různých přestavbách úplně odstranili členění. Zůstala jen římsa, oddělující bursovský oblouk (zakončení štítu, jaké vyzdíval klasik selského baroka Jan Bursa a jeho syn) od spodní části štítu. Zachované zůstaly zjevně i obloučkové průhledy z půdy včetně niky pro obrázek, ale ten – stejně jako šambrány kolem okének – zmizel.
Plastické článkování je nahrazeno malováním na fasádě. Díky alespoň za ně. Ale na tak velikou hmotu štítu je to dost málo. Zřejmě zde byly nárožní pilastry a římsa mezi přízemím a štítem byla minimálně v rozměru a profilaci horní štítové. Podle tašek na zakončení římsy, která pokračuje do okapní části, byl pravděpodobně pás této krytiny i na celé hlavní římse – to bylo jistě vhodnější.
Původní špaletová okna, která mívají jemnější profilací, vystřídala okna trochu robustnější, zdvojená. Ale nevypadají špatně. Členění je v pořádku a vypadá to, že nejsou vyklápěcí, ale dovnitř otvíravá. Rámování oken, odlišené jen barvou, je neúplné – mělo by být pod oknem spojeno.
Ve střeše kryté bobrovkami jsou střešní okna, což je u tohoto domu pro osvětlení podkroví vhodnější než vikýře. Bránu majitelé možná nechají v režném zdivu, i když původně byla asi v omítce. Přeplechovaná koruna zdi a stejně i štítu nepůsobí dobře. A nevhodně konstruovaný je také přístavek – nízký sklon střechy, rozpačitá hmota. Pokud by se na střechu domu napojil nahoře, v místě pozednice, mohl se dodržet sklon. Plůtek příjemný, s pěknou podezdívkou.
Lépe zachované členění
U druhé chalupy na návsi je členění přece jen lépe zachované než v předchozím případě. Hovoříme samozřejmě o její horní části, kde je sestava obloukových oken, nička pro sochu a plastické články. Horní oblouček je ozdoben bosáží, u dvou dolních jsou lemy vytvořeny taženou profilací a vysazenými římsami. Jejich plasticitu dokresluje i barva. Římsa dělící štít a spodní část domu je možná subtilnější, než byla v původní úpravě. Profilace pod římsou volá po opravě, stejně jako omítka narušená vlhkostí.
Úprava přízemí není příliš šťastná – jde zřejmě o 30. – 50. léta minulého století, čemuž odpovídají i okna. Jsou sice špaletová, ale na rozdíl od původních odsazená z líce. Světelnost v místnosti byla zvětšena v té době módním osekáním ostění do oblouku, což není v kontextu se štítem příliš pěkné.
Chalupě sluší dvojitá bobrovka a klasický komín. Plůtek, který je příliš prořezávaný, už k ní ovšem nesedí, jednoduchý plaňkový by byl určitě lepší. Sokl je zde vyšší, protože dům je v kopci. Je kamenný, nahozený hrubou omítkou, zatočený dřevěným hladítkem a přebílený. Proč ne.
Bok je nedodělaný a možná tak zůstane – bílá omítka by těsně u silnice dost trpěla.
Nejvíc tomuto domu škodí robustní elektrický sloup. Bylo by hezké k němu vysadit klematis nebo popínavé růže. Ale s tím by možná nesouhlasili elektrikáři.
TEXT: ING. ARCH. JAN HUBÁČEK A ING. ARCH. TOMÁŠ KOREČEK
FOTO: MARTIN MAŠÍN