Vhodné čerpadlo na zahradu

Čerpadla využijete i jinde než jen na zahradě. Právě tam jsou ale ideální jednoduché přístroje, které nemusí oslňovat výkonem, ale stačí k zalévání či k distribuci dešťovky.

Zařízení pro čerpání vody obvykle najdete v kategorii zahradních, sudových, ale i kalových čerpadel, které zvládnou i „vytáhnout“ vodu ze zabahněného zahradního jezírka či z podlahy zaplaveného sklepa. Ceny takových produktů mohou začínat celkem nízko, do investice je ale potřeba zahrnout i ne vždy nejlevnější hadici (pro kalové čerpadlo je lepší vetší průměr hadice) a případně i různé spojky a příslušenství.

zahradní čerpadlo

Kombinace nádoby se zachycenou dešťovkou a hadice s rozprašovačem je nejčastějším způsobem využití přístrojů do sudu. Foto: Gardena

Zmíněné přístroje jsou určeny pro povrchové čerpání, nezvládnou mnohdy vytáhnout vodu z velké hloubky (např. ze studny) a už vůbec nemají dostatečný tlak k provozování nějaké fontány nebo vodotrysku. Bez potíží ovšem umí nasávat vodu do sudu a následně ji distribuovat v různých zavlažovacích systémech, vyčerpat mělčí rezervoár na dešťovou vodu a s příslušnou specifikací vyčerpat i jímku s pevnými částicemi ve zkalené vodě. Můžete je využít i na jednoduché zalévání, ale u většiny z nich nelze počítat se silným a ostrým proudem na mytí dlažby nebo čehokoli, co vyžaduje dostatečný tlak vody k uvolnění nečistot. V takových případech se více hodí tlakový čistič.

Z jaké hloubky

Vybíráte-li čerpadlo, je důležitá hloubka čerpání, požadavek na dosažení potřebného tlaku, ale také to, zda čerpáte vodu čistou, nebo znečištěnou. A nezapomeňte, že do výběru je možné zahrnout i ruční pumpy a akumulátorová čerpadla. V obou případech se obejdete bez přívodního kabelu, u AKU čerpadel je nutné zjistit, zda jejich výkon bude pro dané účely dostačující.

Už zmíněná sudová čerpadla pomohou přečerpat vodu ze sudu nebo jiné nádrže na zalévání. Tato čerpadla disponují spíše nízkým tlakem 0,6 až 1 bar, fungují proto pouze na menší vzdálenost, obvykle do 10 metrů, a ideální jsou na zalití menších ploch záhonů.

zahradní čerpadlo

Čerpání vody nevyžaduje jen zálivka, ale i péče o zahradní jezírka či domácí koupací biotopy. Foto: Mountfield

Podle tlaku

Na přečerpávání čisté vody z jednoho místa na druhé, u nějž není důležité, jak rychle přečerpání proběhne, si vystačíte s nízkotlakým přístrojem. V této kategorii je v nabídce celá řada produktů, jejichž ceny začínají pod tisícovkou, a zvolíte-li přece jen výkonnější stroj z těch „obyčejných“, zvládne i vyčerpání bazénu nebo vytažení vody, která se dostala při deštích do sklepa. Musí však jít o vodu relativně čistou, jinak je nutné použít kalové čerpadlo.

Nadzemní zavlažovací systém nebo čerpání vody z kopané studny už vyžaduje čerpadlo s vyšším tlakem, což je obvykle okolo 3 barů. Moderní čerpadla umí spolupracovat se závlahovým systémem, automaticky spínají po otevření ventilu či kohoutu na zahradní hadici.

zahradní sud

Využití čerpadla je jednoduché, stačí počkat, až se sud naplní. Foto: Shutterstock

Kalová čerpadla

Nečistoty se během provozu kalového čerpadla usazují v sacím koši, který se nakonec vyprázdní a vyčistí. Kalová čerpadla se liší nejen výkonem a průtokem, ale zejména tím, pro jaký typ částic jsou vhodná.

U kalových čerpadel se předpokládá celá řada situací včetně krizových, kdy mohou účinně pomoci. Existují tedy čerpadla přenosná, ale i stacionární robustní přístroje, které vyžadují dovoz na místo práce. Vyrábějí se kalová čerpadla ponorná a povrchová, na elektrický nebo benzínový pohon. Pro výběr je důležitá sací hloubka a výtlak, které určují, z jaké hloubky lze vodu čerpat a do jaké výšky ji lze vytlačit. A také to, jaký typ mechanických částic a s jakou maximální velikostí se chystáte nejčastěji čerpat, jaké bude množství čerpané vody, z jaké hloubky a jakou rychlostí potřebujete čerpat a kde bude čerpadlo umístěné.

kalové čerpadlo

Kalová čerpadla zvládnou nasát i hrubší nečistoty například z jímky nebo ze zatopeného sklepa. Foto: Mountfield

Pokud jsou ve vodě částice větší než 1 cm, hodí se kalové čerpadlo s drtičem. Pro čerpání splašků ze septiků a žump mají čerpadla robustnější konstrukci a jsou vyrobena z odolných materiálů, které nepoškodí ani agresivní prostředí a které můžete umístit do septiku nastálo. I pro tyto účely je vhodné ponorné kalové čerpadlo s drtičem nebo řezákem. Díky tomu si poradí i s většími kusy textilií či s hygienickými pomůckami, které řezák či drtič nejdříve rozmělní a až poté odčerpá, díky čemuž se zabrání jeho zanesení, či dokonce ucpání.

Během čerpání nezapomeňte hlídat hladinu čerpané kapaliny a naplnění sacího koše nečistotami nebo použijte přístroj s plovákem

Kalová čerpadla fungují automaticky a není potřeba je nijak nastavovat, stačí je zapojit podle návodu. Během čerpání ale nezapomeňte hlídat naplnění sacího koše a hladinu čerpané kapaliny. V automatickém režimu lze odčerpat vodu pouze do určité úrovně. Pokud potřebujete odčerpat veškerou vodu, přepněte čerpadlo do manuálního režimu. Sací koš během čerpání hlídejte a po naplnění jej okamžitě vyprázdněte.

  • Kalová čerpadla jsou díky speciální konstrukci schopná nasát i hrubší nečistoty. Nemívají velký výtlak, základní modely jsou levné, lze je použít i na čistou vodu.
  • Sudová čerpadla jsou běžná čerpadla na vodu vybavená příslušenstvím, které usnadňuje jejich ponoření do sudu či zavěšení na jeho okraj.

 

Text: Richard Guryča
Foto: se svolením firem Mountfield, Gardena a Shutterstock

Vhodné čerpadlo na zahradu