Vhodná okna na chalupu
Při volbě materiálu oken nejčastěji stojíme před rozhodnutím mezi dřevem a plastem. Dřevo je osvědčené, krásné, ale také drahé a náročné na údržbu. Plasty jsou levnější, bezúdržbové, ale mohou vzhled starého domu zásadně ovlivnit k horšímu.
Správná volba materiálu a typu okna je velmi důležitým rozhodnutím. Okna totiž výrazně ovlivňují nejen vzhled domu, ale i tepelnou pohodu v něm. Rozmyslete si tedy, zda bude tím nejdůležitějším kritériem výběru nových oken na starou chalupu právě nejnižší cena.
Až čtyřicet procent nákladů můžete ušetřit při volbě nejlevnějších plastových oken. Ale pokud bychom srovnávali rozměrově stejné kvalitní plastové okno a dřevěné okno, bu-de se rozdíl pohybovat jenom okolo deseti procent.
Dřevěná okna na rozdíl od plastových skutečně potřebují pravidelnou péči, ale můžete je udržovat v kondici po celá léta, a výrazně tak prodloužit jejich předpokládanou životnost. A můžete je opravit bez nutnosti kompletní výměny i poté, co jejich životnost končí. Dosluhující plastová okna však opravit nelze.
Životnost oken
Výrobci dřevěných eurooken udávají, že při pravidelné regeneraci vydrží tato okna až sto let. V některých historických domech ostatně dodnes slouží i mnohem starší okna, takže vlastně není důvod těmto údajům nevěřit.
Odhadovaná životnost (tedy střední doba života) plastových oken je 20 až 25 let a u dřevěných oken s rámem z měkkého dřeva na 28 až 35 let. Rámy z tvrdého dřeva (např. dub či meranti) pak vykazují ještě větší životnost. U tvrdších dřev se však někdy poukazuje na jejich horší tepelně izolační vlastnosti oproti měkkým.
Jak okna ovlivní vzhled domu
Alespoň na první pohled tedy převažují kladné vlastnosti dřevěných oken. U starších chalup navíc jejich volbu doporučují a u památkově chráněných objektů často i předepisují památkáři. Proč tomu tak je?
Největším problémem řady typů plastových oken bývá z vnějšího líce plochý profil okenního křídla, který pohledově působí na starém domě nepřiměřeně masivně. Nepěkně vypadají též různé zlaté či stříbrné dělicí lišty, které jsou naopak příliš subtilní a z nevhodného materiálu. Vytvoří tak na domě nepřehlédnutelný rušivý prvek, který bývá v rozporu s nepravidelným „chalupovým“ zdivem, kamennými prvky, dřevěnými trámy nebo starými dveřmi.
Zvolíte – li okna bez vnitřního dělení, chalupa takzvaně oslepne. Vzhled starého domu může nepříjemně narušit i moderní, například vyklápěcí otvírací systém oken. Nelze jednoznačně tvrdit, že taková okna vzhledu chalupy vždy uškodí, ale snažte se při nemalé investici do nových oken kombinaci možných rušivých a disproporčních prvků co nejvíce omezit.
Jak si tedy dobře vybrat? Není vždy nutné volit drahou a složitou cestu doslovných replik a nemusíte za každou cenu trvat na dřevu. I řada výrobců oken z alternativních materiálů nabízí typy, vhodné pro historické budovy. Přesto bývá replika nejspolehlivější cestou. Případně je nutné dát si při výběru dodavatele oken práci s nalezením produktů, které jsou tradičním vzhledem oken alespoň inspirované.
Vliv oken na vlhkost v domě
Nesprávná volba nových oken však nemusí ve starém stavení způsobit jen potíže s výsledným vzhledem. Přestože se okna často mění kvůli požadovaným lepším tepelně izolačním vlastnostem včetně lepších parametrů těsnosti, mohou být dokonale těsnicí okna někdy spíše na škodu. Například u některých typů plastových i nových dřevěných oken dochází k tomu, že místnosti jsou tak těsně uzavřeny, že začnou plesnivět. Proto je někdy lepší zvážit, zda raději nerekonstruovat původní okna. Ta lze opatřit novými nátěry a kováním, přihoblovat či vybavit těsněním.
Při výrobě replik původních oken lze pak postupovat tak, že se zachová dělení okna, ale použije se zasklení dvojskly. Aby takové okno vypadalo skutečně dobře, musíme zachovat co nejvíce původní profilaci, i když bude díky dvojsklu profil trochu širší.
Plastová okna mají samozřejmě řadu výhod a lze mezi nimi najít i typy, vhodné pro staré domy včetně historických památek.