Vesnička z roubenek
Tolik krásných roubenek s bílým spárováním, které stojí ve Vysokém nad Jizerou, hned tak někde neuvidíte. Dýchají novotou, ale zároveň jsou zcela typické právě pro tuto oblast Krkonoš a Podkrkonoší.
Takové stavby, respektující tradici místního lidového stavitelství, vznikají občas jako samostatně stojící objekty. Zvláštností tohoto projektu je však právě zřetelně plánovaná výstavba celé vesničky z roubenek. Zajímalo nás, kdo výstavbu realizuje a co je smyslem takového projektu. Zjistili jsme, že investorem developerského projektu je česká společnost Šachty Ski realitní, s. r. o. Jednatel této společnosti JUDr. Josef Měchura nám prozradil, že záměrem celého projektu (výstavba sítí a 24 rodinných domů) je zasadit do krajiny rodinné domy, které sem historicky patří.
Tradice nevylučuje komfort
Důležitou součástí výstavby poloroubených (zčásti zděných) rodinných domů je zároveň zajištění veškerého komfortu bydlení, na jaký jsou dnes lidé zvyklí. Chalupy jsou určeny těm zájemcům, kteří nechtějí nic slevovat ze svého pohodlí trvalého bydlení.
Nejedná se tedy rozhodně o žádný návrat k přírodě bez elektřiny, vodovodu, kanalizace apod. Všechny rodinné domy jsou kromě elektřiny napojeny i na veřejný vodovod a kanalizaci, dokonce i na plyn. To umožňuje i ekonomicky výhodnější způsob vytápění, než jsou dnes v chalupách většinou používané elektrické přímotopy.
Do většiny místností jsou zavedeny anténní, telefonní či internetové rozvody. K standardnímu vybavení patří plynový kotel se zásobníkem TUV s možností dálkové regulace topení. Tento způsob vytápění je alternativně doplněn stylovými kachlovými kamny.
Proč právě tady?
Vysoké nad Jizerou leží na samém okraji západních Krkonoš. V jeho bezprostředním okolí se nachází např. Jablonec nad Jizerou, Paseky nad Jizerou nebo lyžařsky ještě známější Rokytnice nad Jizerou. Historicky však bylo právě Vysoké nad Jizerou nejvýznamnějším prvorepublikovým střediskem zimních sportů ještě dávno předtím, než jím byl Harrachov či dokonce Špindlerův Mlýn.
Rozvoj lyžařského areálu na Šachtách spolu s bezprostředně sousedícími Větrovem (pro méně zdatné lyžaře) a Petruškovými vrchy (dětský vlek), láká stále více příznivců zimních sportů. Ty v létě vystřídají zase cykloturisté nebo ti, kteří se chtějí jen projít krásnou přírodou.
Inspirace dobovými dokumenty
Duchovním autorem projektu je zkušený architekt Ing. arch. Pavel Nauman, který má za sebou řadu realizací dřevostaveb roubeného typu. Inspiraci pro výstavbu nové vesničky nalézali její tvůrci i ve starých chalupách ve Vysokém a jeho jednotlivých částech, zejména v Horní Tříči. Mnoho fotografií starých a dnes již zničených roubených chalup shlédli zejména v místním Vlastivědném muzeu pro Vysoké nad Jizerou a okolí. V muzeu také dohledali řadu dalších historických dokumentů.
Na rozdíl od tzv. holandských vesniček v trendu jakési jednotné „kobercové zástavby“ se výstavba ve Vysokém liší různorodostí jednotlivých chalup. Svým komplexním pojetím tvoří funkční urbanistický celek včetně náměstíčka s podloubím, podobným těm, jež se dochovaly např. v Sobotce, nebo jaké známe už jen z obrázků Kuřivod, Semil či Železného Brodu.
Výstavba klasickou technologií
Výstavbu vesničky realizuje místní firma P&P s.r.o. ve spolupráci se zkušenými tesaři z TEST Stružinec. Roubenky jsou stavěny naprosto stejnou technologií jako před sto lety. Celé roubení je spojováno klasicky na rybinu tak, jak to dělali naši předkové a prapředkové. Spoj je unikátní tím, že neobsahuje žádné hřebíky ani šrouby, a při sesychání jednotlivých trámů roubení zůstává stále funkční a samosvorný.
Stavby mají standardně klasický půdorys v poměru 2 : 1 (délka : šířce). Do střech ve štítech chalup zakomponoval architekt polovalby. K již zmíněným bílým spárám je samotné roubení barevně laděno do tradiční tmavě hnědé barvy, zděná omítnutá část je včetně soklu opět tradičně bílá. Okna na všech chalupách jsou tak, jak je pro roubenky typické, dělená, špaletová (jednoduchá s dvojsklem) a barevně opět pouze v bílé barvě na dřevěných částech a v kontrastní hnědé barvě na bílém zdivu. Střídání pouze těchto dvou barev doplňuje střecha z plastového šindele, nepravidelně skládaná z antracitových a tmavě hnědých šablon.
Procházka chaloupou
V roubené části přízemí každé chalupy se vždy nachází velká sednice (společná kuchyň s obývákem), pro kterou jsou typická kachlová kamna. V sednici se scházela celá rodina a žila tu pohromadě. Ve zděné části v přízemí je pak veškeré příslušenství a jedna ložnice, doplněná oproti původním roubenkám tolik dnes oblíbenou prostornou šatnou.
Od klasických starých roubenek se ty dnešní liší samozřejmě pohodlnější (a rovněž normou vyžadovanou) podchozí výškou stropů. Ty jsou postaru – z překládaných fošen. Naprosto odlišně od původních starých roubených chalup je pak logicky pojato podkroví stavěných domů. Namísto původní půdy (seníku), je celý prostor pod střechou využit k bydlení. Samozřejmostí je i druhá koupelna a záchod.
Kvůli světelným normám jsou také větší okna v průčelí podkroví a dostatek prosvětlení zajišťují i vstupní dveře na balkón a do střechy na obou stranách začleněný vikýř. Rozhodně však nejsou střechy roubenek nevhodně osazeny, jak mnohdy na jiných chalupách vidíme, dvěma nebo i třemi vikýři na každé straně. Vždyť na původních starých chalupách s ohledem na zcela jiné využití tohoto půdního prostoru chyběly vikýře vůbec.
Komu jsou domy určeny?
Mezi prvními kupujícími nejsou na rozdíl od mnoha dalších projektů především zahraniční zájemci. Roubené domy kupují Češi, kteří na projektu oceňují především velmi dobrou kvalitu provedení a mimořádný komfort. Líbí se jim výborná poloha celého areálu rodinných domů a zajištěná poměrně vysoká občanská vybavenost přímo ve Vysokém nad Jizerou. Vzdálenost od Prahy přitom činí zhruba jenom 1,5 hodiny jízdy autem.
TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: ALEXANDR JANOVSKÝ A ŠACHTY SKI