Vertikutace a provzdušnění trávníku
Trávník obvykle tvoří základ zahrady. Proto bychom péči o něj rozhodně neměli podceňovat právě po zimním období. Aby se zase krásně zazelenal, potřebuje dýchat.
A to mu umožní vertikutace. Kromě důkladného vyhrabání spadaného listí nás možná čeká sekání, protože v mírné zimě v některých oblastech tráva povyrostla. A pak samotné provzdušňování, dosévání a hnojení. Provzdušnění nebo prořezání je zapotřebí, abychom trávníku umožnili správně růst. U užitkových trávníků se doporučují ročně dvě aplikace – jarní a podzimní. V jarním termínu tyto práce provádíme od konce března do poloviny května. Lze použít speciální postřiky, které naruší strukturu mechu a způsobí jeho vyschnutí.
_______________________________________________________________________
Další články speciálu Trávník na jaře:
Choroby trávníku
Trávník hustý, zdravý, zelený
Na trávník s hráběmi
Vyžeňte krtka
Nakrmte svůj trávník
________________________________________________________________________
Čistý trávník dobře dýchá
Jde o proces, při kterém se provzdušní travní drn a zároveň se plocha vyčistí od travní plsti vzniklé ze zbytků posečené trávy, mechu a plevele. Nože se zařezávají do trávníku, ze kterého odstraňují plsť a zároveň pronikají do půdy, již provzdušňují. Omezují i růst plevele, a díky tomu, že přesekávají travní výběžky, podporují tvorbu nových travních výhonků. Pokud trávník neprovzdušníme, vytvoří se neprostupná vrstva, která znemožní příjem vody a živin. Po zásahu zůstane i před extrémně teplým či chladným obdobím zelený a zdravý.
Zatímco vertikutátory řežou hlouběji do plochy trávníku, aby půdu nakypřily a připravily na nový osev, provzdušňovač pracuje více na povrchu a odstraňuje mech, aniž by poškodil rostliny. „Vedle samostatných strojů pro vertikutaci a provzdušňování jsou na trhu i modely, u kterých je možné vyměnit válce s pružinami na odstraňování mechu a nízké vrstvy plsti za válec s noži k prořezávání povrchu trávníku,“ upozorňuje Jaroslav Nováček ze společnosti Mountfield. Dobré je i vybavení těchto strojů velkými koly, která umožňují snadnou manipulaci a pohyb v terénu.
„Nedostatečné provzdušnění poznáme podle stavu půdy, ale také podle toho, že trávník většinou řídne a usychá. Vertikutaci lze také provést pomocí speciálních hrábí, které se hodí pro menší plochy. Jejich výhodou je nízká pořizovací cena. Pokud chceme upravit trávník o větší ploše, je výhodné použít vertikutátor, který práci urychlí,“ říká Alena Pobudová z hobbymarketu OBI.
Vertikutace pomocí stroje
Pro vertikutaci potřebujeme vertikutátor, hrábě, sekačku, osivo a hnojivo.
- Trávník má být vysoký asi 4 cm. Pracujeme v suchém počasí, půda nesmí být po zimě rozmáčená, tráva přemokřená ani přimrzlá.
- Zkontrolujeme stav vertikutátoru, zda jsou nože dostatečně ostré a správně uchyceny. Mají se zařezávat do půdy do hloubky okolo 3 mm.
- Po ošetření trávníku strojem je zapotřebí odstranit vzniklý odpad. Vyhrabanou hmotu dáme do kompostu.
- Na závěr trávník pohnojíme a zalijeme. Na větší plochy použijeme vozík nebo rozmetadlo.
- Jestliže se po zásahu objeví prořídlá a holá místa, je potřeba je dosít.
- Elektrický provzdušňovač je vhodný pro odstraňování mechů a pro mladší trávníky, na nichž ještě není vysoká vrstva travní plsti.
Výsledkem vertikutace je hustý trávník se zlepšenou výměnou kyslíku, větší propustností vody, menším množstvím plevele a sníženým rizikem chorob.
„Prořezaná půda lépe přijímá živiny a vláhu. Trávník viditelně lépe regeneruje a stane se hustším a zelenějším. Také se dramaticky zvyšuje trvanlivost trávy, protože hmota kořenů narůstá a kořeny rostou více do hloubky,“ vysvětluje Bohdan Drobný, produktový specialista firmy Gardena.
www.gardena.cz, www.mountfield.cz, www.mall.cz, www.bosch-garden.cz, www.stiga.cz, www.wolfgartennaradi.cz, www.fiskars.cz, www.werco.cz, www.hecht.cz
text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem