U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Venkovní nátěry oken a dveří
Kategorie: Dílna | Autor: Kamil Dvořák, FOTO ARCHIV
Pro povrchovou úpravu oken a dveří je možné používat jak nátěry krycími barvami (emaily), tak lazurovacími laky. Ty vykazují výrazně vyšší trvanlivost a barevnou stálost, ale nutným předpokladem pro kvalitní výsledek při jejich použití je dobrý stav dřeva.
Lazurovací laky
Lazury jsou určeny pro transparentní nátěry; i po doporučených dvou až čtyřech vrstvách je kresba let dřeva viditelná (lazury ji zdůrazňují), vidět jsou však i všechny vady dřeva. Tuto metodu proto můžeme použít jen na zcela nová okna a dveře, případně na taková, u nichž jsme původní nátěr důsledně a kvalitně odstranili a při prohlídce zjistili, že dřevo nepotřebuje tmelení a opravy a že na něm nezůstala ani stopa po původním nátěru. Nová okna dodávají výrobní firmy nejčastěji v podobě polotovaru, tedy bez konečné povrchové úpravy. Jsou pouze napuštěna buď některým fungicidním roztokem, nebo (častěji) světlým “impregnačním” lazurovacím lakem. V prvním případě se při volbě nátěru můžeme rozhodovat mezi lazurovacími laky syntetickými a lazurami ředitelnými vodou; to ovšem jen v případě, že okna jsou skutečně prvotřídní a dřevo barevně shodné. Ovšem mírná barevná odlišnost by neměla příliš vadit, protože lazurovací laky se spolu mohou kombinovat. Pokud totiž koupíme dvě lazury (pro jistotu od stejného výrobce), pak například smícháním světlé a tmavší lazury (např. pinie a palisandr) můžeme dosáhnout výsledného probarvení dveří a oken zcela podle svého vkusu i podle možností daných původní barvou dřeva.
Technologie nanášení lazur
Lazurovací laky typu Luxol (S 1023 i další od jiných výrobců) se nanášejí na očištěné a dokonale suché dřevo “po létech”. Práci je vhodné provádět za teplého a suchého počasí. U dřevěných částí, vystavených povětrnostním vlivům, by nátěry měly být minimálně dva – pokud bude nátěr ještě překryt silnovrstvou lazurou, která představuje závěrečnou vrstvu s povrchem připomínajícím lak (silnovrstvé lazury se vyrábějí v lesklém i matném provedení). Jestliže netrváme na perfektním vzhledu, který poskytuje silnovrstvá lazura, stačí nanést běžné “luxolové” lazury ve třech vrstvách, na plochách vystavených přímému slunečnímu světlu raději vrstvy čtyři. Ochranu proti degradaci pojiva (tzv. UV filtr) obsahují jen probarvené lazury; bezbarvé lazury se proto pro venkovní nátěry použít nemohou!
Nátěr se nanáší širším štětcem, asi po deseti minutách se přebytek lazury setře hadrem.
Poslední nátěr se již nechává vytvrdit nesetřený.
Podobné syntetickým lazurám jsou lazurovací laky ředitelné vodou; ty však jsou ve venkovních prostorech méně odolné. Nátěrovou techniku však v tomto případě musíme změnit: nátěry se nestírají, ale nechávají vytvrdit.
Nátěry starších či poškozených rámů
V případě, že máme v úmyslu renovovat starší dveře a okna, ze kterých se nám původní barvy nepodaří odstranit dokonale, případně takové, na kterých jsou vady dřeva nebo otvory po původním nebo přemístěném kování, musíme použít nátěry netransparentní neboli kryvé. Ty sice dokonale skryjí všechny kazy, povrch dřeva však musíme dokonale vytmelit, protože pod nátěrem (zejména lesklým) jsou všechny nerovnosti vidět. Připomínáme však, že dřevo, které je vystaveno slunečnímu záření, pracuje tak, že tmely, které mají jinou tepelnou roztažnost, se časem (i s barvou) vydrolí. Proto se snažíme obejít bez tmelu; odolnější jsou v tomto směru “záplaty” ze stejného druhu dřeva, zaklížené (nebo odolnými lepidly zalepené) do podkladu.
Technika kryvých nátěrů
Barevné, nejlépe syntetické barvy, vyžadují vhodný základní nátěr. Namísto napouštěcí fermeže, jejíž doba schnutí je nepříjemně dlouhá, použijeme základní barvu syntetickou, například S 2070. Tuto základní barvu mírně přiředíme, aby se se dřevem lépe spojila. Po vytvrzení (zpravidla druhý den) nátěr přebrousíme (vhodné jsou k tomu molitanové houbičky s brusnou vrstvou) a naneseme na něj druhou, neředěnou vrstvu. Další den už můžeme natírat definitivním barevným emailem, například z řady S 2013. Pro okna a dveře je vhodnější matný S 2075 nebo S 2856 či některý z těch, které si v prodejně necháme doporučit. V každém případě volíme barvu, na jejímž obalu je výslovně uvedeno, že je určena pro venkovní nátěry!