Venkovní dlažba

Vydláždění terasy a přístupových cest k domu napomáhá k pohodlnému pohybu a snižuje vnášení nečistot do interiéru. Dlažbu můžeme snadno sladit s ostatními použitými materiály.

Spolu se dřevem patří dlažba, ať už keramická, nebo kamenná, k těm nejtradičnějším podlahovým krytinám v původních venkovských staveních i chatách. Přírodní kámen se samozřejmě používal také na zpevnění zápraží a vydláždění chodníčků kolem domu, dlažba si našla cestu ven až mnohem později, ale o to rychleji se tu zabydlela. Posléze k nim přibyla ještě dlažba betonová.

Zatímco kámen si na nic nehraje, keramická a betonová dlažba nás dnes umí ošálit a být na pohled k nerozeznání od kamene či dřeva. K iluzi přispívá i strukturovaný povrch. Důvodem této „hry“ není žádný rozmar výrobců, ale možnost nabídnout produkty s ještě lepšími vlastnostmi, prakticky bezúdržbové a současně v příjemné cenové hladině.

Klick dlaždice z přírodního kamene lze položit prakticky na jakýkoli podklad. Díky praktickému montážnímu systému se podlaha jednoduše sestaví a stejně rychle demontuje (Hornbach) 6 Jižní atmosféru vnese na terasu betonová dlažb

Nestárnoucí keramika

Keramická dlažba jsou bezesporu nejvariabilnější druhem dlažby. Nabízejí bezpočet povrchů, barev a dekorů, tvarů, velikostí i formátů. Pro použití v exteriéru jsou vhodné pouze mrazuvzdorné, vysoce slinuté neglazované i glazované dlaždice s velmi nízkou nasákavostí. Podle evropské normy se dlažba dělí do několika kategorií, přičemž exteriérová dlažba nesmí mít nasákavost větší něž 5 %. Nízká nasákavost je nejlepším předpokladem dokonalé odolnosti povětrnostním vlivům a mrazuvzdornosti, jejíž. přípustné hodnoty rovněž stanovuje evropská norma. Českou normou je ošetřena protiskluznost dlaždic, vyjádřená koeficientem tření, pro venkovní veřejné prostory musí být minimálně 0,5.

Z dalších vlastností pak kvalitní dlažba disponuje minimální tepelnou roztažností, odolností proti UV záření a stálobarevností, rezistenčností vůči kyselinám, které by mohly rozrušit glazuru. Přitom je snadno čistitelná a odolává i vysoké zátěži. Moderní zákazník pak slyší na produkty, při jejichž výrobě se využívají i recyklované materiály.

______________________________________________________________________

Další články speciálu Venkovní dlažba:

Jak vybírat venkovní dlažbu

Mrazuvzdorná dlažba

Špalíková dřevěná dlažba

Zatravňovací dlažba

Dlažba kolem bazénu

Dlažba dělá zahradu

Venkovní dlažba svépomocí

DLAŽBA – kámen, nebo cihly?

Dláždění na sucho

Dlažba na zámek

Na beton

________________________________________________________________________

Kromě minimalistických, v jednoduchém dekoru a střídmé barevnosti provedených dlažbách, můžeme pro rekreační objekty volit i zestařený vzhled, repliky historických vzorů, imitaci dřeva, betonu včetně klasických vymývaných dlaždic s oblázky, ale i kamene. Špičkové technologie totiž umožňují vyrobit keramické dlaždice vzhledově k nerozeznání od přírodního materiálu. Za příznivější peníz tak můžeme mít žulový, hřejivý pískovcový, luxusní lávový nebo vesele oblázkový chodníček či terasu.

Odolná zámková betonová dlažba Rhodos Elegant kombi je nabízena v lávově šedém melíru (Hornbach)

Originalita kamene

Pro neopakovatelnost přírodního dekoru je kamenná dlažba jasnou volbou pro všechny individualisty, kteří zároveň kladou důraz na vysokou trvanlivost produktu. Názvy používaných kamenů nám budou znít povědomě i exoticky: mramor, rula, travertin, pískovec, břidlice, andezit, porfyr, kvarcit, kanfanár atd., každý má odlišné vlastnosti, strukturu, pevnost, barevnou škálu i kresbu.

U kamenné dlažby máme rovněž na výběr z rozsáhlé nabídky pravidelných, tedy formátovaných nebo nepravidelných tvarů, které vydlážděné ploše dodávají ještě větší autentičnost, přitom s mnohem nižšími náklady, než je tomu u formátovaných druhů. Vyniknou stejně na malých plochách jako na příjezdových cestách a impozantních terasách, jimž propůjčí rustikální vzhled.

S vyzněním prostoru, ale i protiskluzností souvisí také povrchová úprava kamenné dlažby. Povrch může být přirozeně štípaný (například u břidlice a ruly), štípaný (např. pískovec), tryskaný, broušený, kartáčovaný, zestařený, hlazený nebo leštěný.

Kamenné dlažby a obklady nejsou v současnosti již zdaleka tak nákladnou záležitostí. Ceny formátované dlažby začínají podle typu kamene, kvality, tloušťky a povrchové úpravy zhruba na 1 000 Kč za 1 m2. Nepravidelnou mozaiku z mixu kamenů podobně jako dlažbu pořídíme zhruba od 500 Kč za 1 m2.

Betonová prkna DUB (DITON)

Variabilní beton

Betonová dlažba oslovuje poměrem užitných vlastností a ceny. Optimální složení betonu zajišťuje dlaždicím vysokou odolnost povrchu proti vnějším vlivům a chemickým rozmrazovacím látkám, skluzu i smyku, dále pevnost, mrazuvzdornost a nízkou obrusnost. Povrch dlaždic může být klasický, hlazený, tryskaný, vymývaný, broušený či reliéfní.
Nejjednodušší šedé betonové dlaždice jsou určeny zejména pro chodníky, terasy apod. Pořizovací cena jedné dlaždice je v řádu desetikorun, což z ní činí favorita pro velké plochy. Velkoplošná zahradní dlažba se hodí i pro malé plochy, které opticky zvětší.

Téměř za pověstnou „hubičku“, se dá pořídit běžná zámková dlažba z přiznaného betonu nebo s barevnou nášlapnou plochou. Postranní zámky zabraňují posunu dlaždic při pokládání. Cena za jeden kus se pohybuje v jednotkách korun.

Stále větší oblibě se těší skladebná dlažba, jíž tvoří buď dlaždice jednotných rozměrů, nebo několik velikostních typů, které ovšem umožňují vyskládat dlažbu do přesných čtverců a obdélníků. Na zajímavosti jí přidávají decentně promíchané odstíny studených i teplých barev, zestařený povrch a mírně nerovné hrany.

Třetím typem jsou nepravidelné dlaždice imitující kámen.
Na vymývané dlaždice se používá kamenivo, které vytváří oblázkové povrchy, nebo pestrobarevná kamenná drť, jež dlaždicím vtiskne přirozený vzhled původního kamene a ozvláštní je efektní kombinací barev.

Ošetření dlažby

Pro zvýšení užitných vlastností, ochranu i snadné čištění se zejména i kamene a betonu používají impregnace a také zpevňovače.

Hydrofobní impregnace účinně zabraňuje pronikání vlhkosti a chrání před dalším poškozováním a znečištěním. Olejofobní impregnace velmi účinně odpuzuje vodu, oleje a mastnotu. Některé druhy betonové dlažby získávají impregnaci již při výrobě. Tvoří ji silná vrstva laku vytvrzená pod UV lampou.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem a autorky

Venkovní dlažba