U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Venkov si zaslouží nové nápady
Kategorie: Editorial | Autor: Martina Lžičařová
Pod pojmem víkendové bydlení si většinou představíme malou dřevěnou chatu v lese nebo roubenou chalupu v podhůří či menší zděný domek. Přestavíme si je tak proto, že právě tyto typy obydlí jsou na venkově nejobvyklejší. Kterou z podob ale zvolit, chceme-li stavět „něco“ úplně nového „na zelené louce“ a zároveň má dům mít venkovský charakter? Kam lze zajít pro inspiraci?
Doporučuji sledovat činnost České komory architektů.
Každoročně vyhlašuje soutěže jak pro studenty, tak pro pány architekty a vyzývá je, aby představili porotě a veřejnosti buď studie nebo již realizované stavby, které mohou zájemce inspirovat či přímo nasměrovat k cíli. V první polovině tohoto roku budou vyhlášeny výsledky hned tří soutěží, které můžou být zajímavé i pro nás.
Jde o Rodinný dům pro 21. století (výsledky budou zveřejněny na internetových stránkách www.cka.cc), Dům ČMSS 2006 – architektonická studie domu do 3 000 000 korun (výsledky na cmss.cz) a pak soutěž s názvem Dřevěný dům. Ta je asi nejzajímavější, neboť podmínky soutěže stanoví, že stavět se má z materiálů na bázi dřeva a současně má jít o stavbu s nízkoenergetickou náročností. Vítězné práce budou vyhlášeny a představeny 26. dubna v rámci mezinárodního veletrhu IBF 2006 v Brně (a samozřejmě na stránkách ČKA).
Abychom ale nemuseli čekat až do jara, můžeme si již nyní prohlédnout jiné inspirativní realizace, které jsou vhodné do venkovské zástavby. Vybrali jsme je z dalších architektonických soutěží z poslední doby, například z přehlídky Nový domov roku 2005 a také z nabídky třebíčského Gservisu. Už první díl nového seriálu, který je věnován zděným domům, dokazuje, že venkovu budou slušet hlavně jednoduché linie a klasické proporce. A také to, že bychom se neměli bát spolupráce s architekty. Tou se zvyšuje šance, že vzniknou stavby nápadité, různorodé a současně kvalitní. A vězte, že i s architektem se dá stavět levně. Jen chtít!