Vakuování potravin
Vakuování patří k nejjednodušším, nejrychlejším a velmi šetrným způsobům, jak až pětkrát prodloužit čerstvost a trvanlivost potravin v chladničce. Zachová jim aroma, chuť i živiny, zabrání vysušování. Vakuovat lze potraviny čerstvé i tepelně upravené, uložit je můžeme i do mrazáku.
Na trhu jsou desítky vakuových svářeček, některé nabízejí jen základní funkce, jiné toho dokážou více. Co od nich můžeme požadovat, v čem jsou stejné a v čem se liší?
Co umí všechny
Jak už název těchto přístrojů napovídá, umí potraviny zavakuovat do fólie, tedy odčerpat z prostoru kolem nich vzduch, a poté okraj fólie svařit. Pro vakuování se nejčastěji používá speciální fólie v roli, která má podobu rukávu. Je pevná, zdraví neškodná, vyrábí se buď pro konkrétní přístroje, ale jsou i univerzálně použitelné. Jejich maximální šíře bývá 30 cm, potřebnou délku si odřízneme. Některé vakuovačky mají držák fólie uvnitř přístroje, takže je vždy po ruce.
Další možnosti
K některým vakuovým svářečkám jsou k dostání i sáčky v různých velikostech, buď „obyčejné“, které se svařují, nebo opakovaně použitelné se zipovým uzávěrem a odsávacím ventilem. Další možností pro uložení potravin jsou dózy z borosilikátového skla nebo plastu. U dóz a zipových sáčků se neobejdeme bez hadičky nebo ruční odsávačky pro externí odsávání, těmi ale disponují pouze některé přístroje.
Jiné nabízejí i odsávání vzduchu z otevřených lahví vína, k tomu mají v příslušenství speciální zátky. Existují i samostatné akumulátorové vakuovačky jen na lahve nebo na lahve a jiné nádoby.
Čeho si hlavně všímat
U elektrických domácích přístrojů většinou sledujeme spotřebu energie. U vakuovaček nás bude hlavně zajímat jejich sací výkon, režimy a regulace odsávání a snadnost ovládání. U těch jednodušších se sací výkon pohybuje kolem 5 litrů za minutu, u střední kategorie mezi 10 až 12 l/min, profesionální zvládnou 20 l/min.
Většina pomocníků má dva režimy odsávání – pro tvrdé potraviny, jako jsou maso, zelenina apod., a pro měkké potraviny jako omáčky a polévky. Výhodou je také možnost regulovat tlak v sáčku (důležité u křehkých potravin). Podle toho, co přístroj nabízí, to lze dělat manuálně, zastavením odsávání nebo zvolením funkce pulzní vakuování. Některé umožňují samostatné zatavení, bez vakuování.
U ovládání můžeme volit tlačítka nebo panel s displejem, který nás může informovat i o průběhu operací. Vakuovačky bývají z plastu nebo kovu a plastu. Ceny se pohybují od 1 000 korun až přes 5 000 Kč.
Pomocí vakuovaček můžeme i marinovat, zabalené potraviny mrazit, ohřívat v mikrovlnné troubě, vařit je a připravovat způsobem sous vide. Snadno se převážejí.
Text: Iva Tvrzová
Foto: se svolením firem Philco, Alza, Concept, Datart, Potten & Pannen – Staněk