U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

V údolí pod Ještědem

Kategorie: Návštěva | Autor: Dr. Vladimír Kaňka

V hluboce zaříznutém údolí Ještědského hřebene, střeženo kdysi hradem Hamrštejnem, se choulí ke strmým stráním Kryštofovo údolí. Tak jako mnohé jiné obce v Jizerských horách vesnici založili počátkem 16. století uhlíři a havíři, těžící v okolí stříbrnou a později olověnou rudu. Kdysi velkou obec dnes trvale obývá okolo dvou set lidí.

Obci vévodí historicky cenný raně barokní kostel sv. Kryštofa, stavěný v letech 1683 – 1686. Je obložený břidlicí a interiér zkrášlují na stropě a na stěnách malby o sto let mladší. Vedlejší, rovněž hodnotnou stavbou, je dřevěná zvonice, jejíž zvon vyzvání i na Štědrý den k půlnoční, hojně navštěvované i lidmi z okolí. U potoka Rokytky stojí socha sv. Václava z roku 1763.

Dávno vyhořelá hospoda, oblíbená zastávka pašeráků, nosících v krosnách cukerín, tabák, kávu nebo sůl z Německa do obcí v Podještědí, měla dokonce být dějištěm některých scén Smetanovy Hubičky. Dnes pašeráky ani jejich pronásledovatele “landvaše” nepotkáte, zato tady hlavně o víkendech můžete spatřit turisty obdivující lidové stavby.

Přijedete-li sem do Kryštofova údolí také a zvolíte-li vlak od Liberce, z jeho okének moc chalup neuvidíte. Jsou rozesety hluboko dole. Ostatně, aby tady trať mohla pokračovat, bylo údolí, které připomíná tyrolské grundy, přemostěno 30 metrů vysokým kamenným viaduktem, stáčejícím se do téměř

200 metrů dlouhého oblouku.

Podstávky a břidlicové štíty

Pozoruhodností etnograficky zajímavé lokality jsou původní stavby, představované jak zčásti patrovými roubenkami s lomenicemi, tak i hrázděnými domy, obojí s podstávkami. Hrázděný dům do této oblasti pronikl ze severozápadu. Většina zdejších staveb pochází z poloviny 19. století. Chalupy nemívaly špýchary ani stodoly, obilí se tu moc nerodilo. Seno se vešlo většinou na půdy nebo do seníků. A chlév pro dobytek byl pod jednou střechou s obytným stavením.

Dříve převážně německojazyčnou obcí probíhá pomyslná hranice mezi dvěma odlišnými druhy staveb oblasti horního Pojizeří a Českolipska a Lužických hor. Na některých chalupách vidíme se vkusem skloubené kombinace obou typů.

Na původních stavbách v Kryštofově údolí naprosto převládají břidlicové štíty. Mají obvykle tři barvy poskládané do geometrických ornamentů nebo prozrazují letopočet dokončení stavby. Každý štít je originálem, nenajdete dva stejné. Břidlice bývala snadno dostupným materiálem – těžila se v blízkém okolí a byla jí pokryta i většina střech.

Chalupáři a podnikatelé jsou záchranou

Ne všechny domy slouží k rekreaci a letním pobytům. Řada chalup žije celoročně podnikatelským ruchem. V čísle 126 na horním konci je prosperující hostinec s malým muzeem betlémů (otevřeném pouze o víkendech), u silnice a na bývalé faře jsou keramické dílny se zajímavými výrobky. Po životě ve městech se trvale usídleným majitelům domků příliš nestýská. “Ani za nic bych nešla zpátky do Liberce,” říká paní Jana, která tu zůstává i přes zimu. Zato ti, kteří jsou tu pouze přes léto, hlavně maminky s dětmi, se k podzimu vracejí. Škola a pracovní možnosti jsou nejblíž v Liberci, se kterým je ale řídké autobusové spojení. Také Kryštofovo údolí zachránilo chalupaření před rozpadem a skomíráním.

***

1 Železniční viadukt je technickou památkou

2 Moderní variantu skládaného štítu můžete obdivovat na horním konci Kryštofova údolí

3 V jednom ze zdařile zrekonstruovaných

hrázděných domů je prodejna umělecké keramiky

4 Stavení, honosící se jedním

z nejkrásnějších štítů v obci

5 Majitelé této chalupy ctí původní barevnost

FOTO ZI A AUTOR

***

PŘIJEĎTE NA BETLÉMY!

Vhostinci “U Kryštofa” uprostřed obce je umístěna stálá expozice více než dvaceti betlémů od miniaturních až po velké. Najdeme tu betlém cikorkový, králický, v orientálním stylu, keramický, pohyblivé betlémy i další. V období od adventu do Tří králů bývá venku před hostincem betlém malíře Josefa Jíry, který na délku měří 16 m.

Výstava je otevřena od května do prosince (jen o sobotách a nedělích) od 13 do 16 h, o Vánocích od 10 do 17 h.

V údolí pod Ještědem