V oblacích prachu

Rubrika: Dílna

Broušení sádrokartonu je poměrně nepříjemná práce. Pokud se jí nelze vyhnout, použijte alespoň speciální brusku, která dosažení hladkých stěn výrazně usnadní.

Zvláště v podkrovních místnostech mohou rovné sádrokartonové stěny dobře souznít se dřevem i na chalupě

Ať už si o dokonale hladkých stěnách či stropních podhledech ze sádrokartonu myslíme cokoli, někteří stavebníci mnoha výhod tohoto materiálu využijí i na chalupě. Kontrast rovných sádrokartonových příček se starou dobrou křivolakostí původních zdí je sice občas poněkud podivný a volá po architektonickém dořešení, ale například kombinace sádrokartonu a dřeva v podkroví může velmi příjemně souznít i ve starém stavení. Sádrokartonové desky různých typů mají navíc velmi dobré izolační, akustické i protipožární vlastnosti, umožňují práci formou „suché“ stavby s minimálními odpady, dobře se s nimi manipuluje a jsou relativně cenově dostupné. Mnohá „pro“ vyvažuje jedno poměrně citelné „proti“ a tím je namáhavé a mimořádně prašné broušení tmelených spár ve spojích. Účelem takového broušení je dosažení jednolité rovné plochy a pokud ho stavebníci dělají svépomocí, zařadí se obvykle do kategorie těch vůbec nejhorších vzpomínek na stavbu či rekonstrukci.

Stěrky a brusky

Pokud se chcete broušení zcela vyhnout, je možné zvolit postup celoplošného stěrkování sádrovou stěrkou (např. Rimano PLUS -Rigips). Po základním tmelení spár s vložením pásky jen odstraníte přebývající tmel. Potom celoplošně stěrkujete. Informace o sádrových omítkách a stěrkách si ostatně můžete přečíst i v článku v rubrice Stavba na stránkách 24 a 25.

Menší plochy je možné brousit ručně s použitím mřížky na hladítko

Na broušení menšího rozsahu pak postačí ruční bruska na hrubé broušení sádrokartonu, neboli struhák. Na základnu, vyrobenou z polyuretanu a dřeva se připevňuje brusný plátek a jemné dobroušení pak doděláte speciální brusnou mřížkou nasazenou na hladítku.
K broušení většího rozsahu lidé při svépomocné stavbě často volí některou z ručních kotoučových či vibračních brusek. Oproti manuálnímu broušení se v takovém případě práce samozřejmě zrychlí. Je však potřeba počítat s velkou prašností, která vyžaduje respirátor, přesněji řečeno zásobu respirátorů. Všudypřítomný sádrový prach navíc obvykle brusku zničí, takže je lépe volit koupi některého z neznačkových přístrojů v nejnižší cenové hladině a předpokládat, že bruska bude s největší pravděpodobností na odpis.
Profesionálové používají speciální bezprašné brusky na sádrokarton. Ty nabízejí k pronájmu i některé půjčovny nářadí, takže se můžete vyhnout poměrně vysoké investici do jejich pořízení, ale zároveň musíte počítat s nutností vyšší kauce při zapůjčení, které dosahuje i několika desítek tisíc korun.

Broušení s odsáváním

Výhody brusky na sádrokarton lze demonstrovat například na typu PLANEX LHS 225. Můžete ji použít k povrchové úpravě sádrokartonu, stejně jako na zbroušení nerovností stěn, broušení obkladových venkovních materiálů či odstranění zbytků starých tapet a celkové úpravě stěn před malováním. Kompletní bruska vypadá tak trochu jako profesionální dílenský vysavač. A odsávání prachu do speciálních sáčků patří mezi její základní funkce, stejně jako možnost použití prodlouženého přísavného ramene, s nímž se bez nutnosti balancování na žebříku či lešení bez problémů dostanete až do třímetrové výšky.

Kompletní set brusky PLANEX LHS 225 zahrnuje i vysavač a prodloužené rameno, usnadňující práci ve výškách

Brusná hlava je uložena pomocí kardanu a brusný talíř je vypolstrovaný, což umožňuje předejít vzniku drážek či škrábanců. Drážky nebo škrábance se tímto eliminují.
Brusný talíř je vybaven systémem uchycení pomocí suchých zipů, výměna brusiva je tak velmi snadná. S prodlouženým ramenem se pracuje bez obtíží, protože regulovatelná síla přisátí k povrchu přístroj odlehčuje. V příslušenství jsou k dispozici i brusné talíře s tlumicí podložkou. Hodí se zejména k tlumení sacího výkonu, na nestandardní povrchy a tam, kde je broušená vrstva příliš slabá.
Brusku Planex lze pořídit samostatně, nebo jako set s vysavačem a prodlouženým ramenem. Vysavač používá na sádrový prach speciální sáčky a je vybaven oklepávačem filtru, ale můžete ho použít i na vysavání běžného prachu s dokoupenými papírovými sáčky. Při pořízení brusky v setu tak můžete získat účinný čisticí nástroj pro univerzální použití v domě a dílně.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM, SHUTTERSTOCK

V oblacích prachu