U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
V květnu připomínáme …
Kategorie: Květen | Autor: lom
* Začátkem května vyséváme košťáloviny pro podzimní sklizeň, dále fazole, salát, kopr, pór a třeba další ředkvičky, abychom je měli stále čerstvé. Cibuli sejeme nahusto, protože ji budeme protrhávat.
* Vyséváme okurky, ale s předpěstovanými či koupenými počkáme do Zmrzlých. Sazenice okurek by neměly mít víc než čtyři pravé listy, jinak se špatně ujímají. Po Zmrzlých vysazujeme další teplomilné zeleniny – rajčata, papriky, lilek, tykve, celer.
* Nezapomeneme na jiřiny. Potřebují dobře prohřátou a hlubokou půdu, do níž přidáme dobře proleželý kompost. Hlízy vysazujeme do hloubky asi 10 cm.
* Likvidujeme vytrvalé plevele z trávníku, které v podobě pampelišek sice zdobí, ale časem nadělají pořádnou neplechu.
* Hned po odkvětu zastřihneme keře kvetoucí brzy zjara. Zlatícím, mandloním, okrasným slivoním tak naroste dostatek nových výhonů pro bohaté kveteni v příštím roce.
Houby na záhonu
I když máte chatu nebo chalupu nedaleko od lesa a na houby pár kroků, proč nezkusit pěstovat některé na zahradě? Třeba límcovku? Právě teď je čas na založení plantáže. Můžeme tak učinit nejlépe na zastíněném záhonu, v pařeništi nebo si uděláme vhodně velké bedýnky. Jako substrát použijeme pšeničnou slámu, kterou řádně nasákneme vodou, na záhonu ji udusáme na výšku 25 až 30 cm a naočkujeme sadbou. Asi 5 cm hluboko dáváme zrna velikosti lískových oříšků na vzdálenost 20 až 25 cm. Záhon zakryjeme textilií, papírem, pytlem tak, aby mohl prostupovat vzduch. Krytinu vlhčíme odraženou vodou. Když podhoubí substrát proroste, to je asi za měsíc, záhon zakryjeme pěticentimetrovou vrstvou promíchané listovky a kvůli udržení vlhkosti přidáme rašelinu a piliny. Sklízet bychom měli od července do září, a to až 20 kg ze čtverečního metru, při deštivém nebo suchém horkém počasí pouze 4 až 5 kg.
Exotická chocholatice
Začátkem měsíce můžeme zkusit vysadit cibule chocholatice (Eucomis). Tato exoticky vyhlížející květina v našich podmínkách nepřezimuje a podobně jako gladiol musí na podzim ze země. V létě se však ukáže v plné kráse – mezi dalšími rostlinami působí velmi zvláštně a pěstujeme ji spíš jako solitéru. Vyžaduje chráněné stanoviště, dostatek vláhy a živin. Nové rostliny můžeme získat z postranních cibulek, které květuschopnost získají asi za tři roky.
lom, foto autor