U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
V dubnu připomínáme …
Kategorie: Duben | Autor: lom
* Pokud není extrémně chladno, vysazujeme cibuloviny a zdravé hlízy, které jsme na podzim uskladnili. Asi týden před výsadbou zapracujeme do vrchní vrstvy půdy 50 gramů cereritu na metr čtverečný.
* Dbáme, aby se příliš nezaplevelily jahody, což se týká celé zahrady. Část výsadby jahod můžeme přikrýt fólií, abychom jich pár sklízeli dříve.
* Vyséváme červenou řepu, fazole a hrách a sázíme rané brambory. Ve druhé polovině dubna můžeme přímo na záhony vysévat letničky. Nezapomeneme na jejich zálivku.
* Je vhodná doba k výsadbě jehličin a stálezelených listnáčů. Zaléváme je a na slunném stanovišti přistíníme. Stříháme dřeviny kvetoucí na novém dřevě a přistřihneme živé ploty.
* Rychle obrůstá trávník, takže poprvé nasadíme sekačku. Pokud však máme v trávníku vysazeny cibuloviny, musíme počkat až jejich listy zežloutnou, jinak by nám napřesrok nekvetly.
Byliny zahánějí škůdce
Některé byliny působí negativně na určité škůdce. Například šalvěj, tymián, rozmarýn a máta odpuzují běláska zelného. Saturejka zase mšice od fazolí. Proti mšici listové chrání ovocné stromy a rajčata řeřicha a lichořeřišnice. Listový celer zahání z košťálovin dřepčíky a housenky. Afrikány a měsíček se osvědčily proti hádátkům škodícím okrasným rostlinám, zejména chryzantémám, i některým zeleninám (brambory, rajčata), ale i jahodníku. Příčinou je nejspíš intenzívní vůně, vylučovaná celými rostlinami.
Točí se do výše
Co by to bylo za zahradu bez popínavých letniček. Nabízíme dvě méně pěstované – Vílec (Cobaea) a Černookou Zuzanu (Thunbergia). Obě vyséváme od února do května do hloubky 1-1,5 cm. Dvě až čtyři semena necháme předem nabobtnat a rostlinky alespoň jednou přepíchneme. Nejlépe rostou v úrodné a propustné půdě, na slunci i v částečném stínu. Pravidelně je přihnojujeme. V parném létě chtějí hodně vláhy. Odstraňováním uvadlých květů je donutíme k bohaté násadě nových. Černooká Zuzana v příznivých podmínkách dosahuje výšky až tři metry. Dobře roste i do stran a na vhodné konstrukci, vytvoří bohatě kvetoucí stěnu. Zaštipovaná a s vhodnou podporou se dá pěstovat i v nádobách. Svěže zelené listy spolu s okrouhlými, spíše plochými, žlutooranžovými v průměru až 4 cm velkými květy s velmi tmavě hnědým středem vytvářejí do pozdního podzimu pohledné kaskády. Vilec se pne až do pětimetrové výšky a také se rozrůstá do šířky. Je vhodný k pokrytí zdí, drátěných plotů, verand. V paždí listů se záhy vyvíjejí květní poupata ve velikosti pecky. Velmi rychle se zvětšují ve velké hráškově zelené květy, jež se později probarví do modrofialova. Kvete až do mrazů.
lom, foto autor a Jiří Trnavský