U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
V červenci připomínáme …
Kategorie: červenec | Autor: lom
* Po sklizni raných zelenin odstraníme zbytky rostlin, záhony přihnojíme, zryjeme, nebo alespoň překopeme, a připravíme tak pro výsadbu košťálovin pro podzimní sklizeň. Vysévá se i karotka.
* Abychom měli brzy zjara hodně krásných květů, vyséváme macešky. Použijeme misku či truhlík. Semena vysejeme na povrch a jen lehce zasypeme zeminou.
* Husté výsevy přepichujeme, z řídkých koncem srpna rostlinky přesadíme na určené místo.
* Delší časové mezery mezi dvěma kulturami využijeme k zelenému hnojení. Nejlépe se hodí motýlokvěté rostliny, například hrách, vikev, fazole, lupina, bob a některé druhy jetele či vojtěška.
* O dostatek živin se postaráme také tím, že převrstvíme kompost. Při té příležitosti doplníme vápno.
* Sklízíme drobné ovoce. Aby byly plody čerstvé a šťavnaté, sklízíme je ráno. Pokud je hned nespotřebujeme, skladujeme je v chladnu, ne na slunci. Sklizně drobného ovoce, třešní a višní můžeme využít k řezu. Odstraňujeme přestárlé větve a nové nadbytečné výhony. U třešní můžeme přebytečné větve odříznout a otrhávat na zemi
Drobné ovoce ke sklizni
Rybíz dozrává podle odrůd od konce června do poloviny srpna. Na postupnou přímou spotřebu necháme část keře nesklizenou a později otrháváme plody aromatičtější a cukernatější. Černý rybíz sklízíme mírně nedozrálý, protože v té době má nejvíce vitaminů. Podobně je tomu u angreštu, který pro konzervaci sklízíme zelený a zbytek probíráme. Jednouplodící maliny sklízíme tři až čtyři týdny. Druhá sklizeň u remontantních odrůd bývá obvykle v říjnu. Ke konzervování je můžeme sklízet i přímo do sklenic a ihned zavařit. Sklizeň ostružin začne koncem měsíce a u některých odrůd potrvá do září. Bereme plně vyzrálé plody bez květního lůžka. Zahradní borůvky otrháváme od července do příchodu prvních mrazů.
Odolná letnička šrucha
Jednou z nejvděčnějších letniček pro ty, co nemohou o zahrádku pravidelně pečovat, je šrucha. Má sukulentní jehlicovité listy odpařující málo vody, proto nepotřebuje příliš zalévat. Plazivá rostlina je za slunných dnů obalena pastelovými květy, které vydrží do podzimu.
Šrucha nevyžaduje pravidelnou péči
lom, foto autor a archiv