Užitečné glukany
Už jste se setkali s názvem glukan? Zřejmě ano, mnozí z vás ho možná zařadili mezi své oblíbené potravinové doplňky. Ale víte, co glukan vlastně je a hlavně k čemu je?
Pokud nepatříte mezi odborníky, pak vám sdělení, že glukan je oligosacharid nebo polysacharid složený z opakujících se molekul glukózy a může být nevětvený, tedy lineární, i různě rozvětvený, nic neřekne. Laiky v tomto směru je pravděpodobně většina z nás, takže pokud nejsme vystudovaní chemici nebo biologové, určitě se s glukany rádi seznámíme, pochopitelně přijatelnou formou. Už jenom proto, abychom věděli, k čemu mohou být užitečné v běžném životě.
Trocha chemie
Glukany se dělí na alfa glukany, k nimž patří dextran, glykogen, pulman a škrob, a na beta glukany, což je celulóza, kurdlan, laminarin, chrysolaminaran, lentinan, lichenin, pleuran a zymosan. Tahle trocha chemie nás sice nezabila, ale že bychom díky ní dostali jasnou odpověď na otázku, co je to glukan, se říci nedá. Což znamená jediné: budeme na to muset jít jinak. Vydáme se na houby, což je koníček v našich končinách velice oblíbený. Ale ten, kdo houbaření neholduje, nemusí vůbec nikam chodit, tedy snad jedině do některého z obchodů. A při možnosti nakupovat přes internet se nemusí vypravit ani tam.
Hiratake a shiitake
Nelekejte se, nebudeme se učit japonsky, jenom si představíme houby, které úzce souvisejí s beta glukany. Hiratake japonsky, pinggu čínsky, Pleurotus ostreatus latinsky – to všechno jsou názvy houby, kterou u nás známe jako hlívu ústřičnou. A známe ji skutečně všichni především jako houbu, ze které se dají uvařit velmi chutné pokrmy, například i dršťková polévka, ve které po dršťkách není ani stopy.
Dále je zde shiitake – houba, která pochází z Japonska a její český název zní houževnatec jedlý. Shiitake, kterou dnes už můžeme koupit i na našem trhu, je houba vyznačující se lahodnou chutí a silným aroma, a tak jako hlíva ústřičná je i shiitake houbou velice oblíbenou. Nachází využití jak v orientální, tak v evropské a dalších kuchyních. A kde je slibovaná souvislost s glukany?
Glukany z hub
Glukany jsou ve zmiňovaných houbách. Ale nejen v nich, najdeme je také v kvasinkách, ječmenu a ovsu. Ovšem beta glukan získaný z obilí není účinný při aktivaci makrofágů (makrofágy jsou buňky imunitní soustavy), pomáhá však při snižování cholesterolu. Stimulující účinek na imunitní systém mají údajně pouze glukany odvozené z hub a kvasnic. A imunitní systém je to, oč nám jde především.
Existuje několik odlišných typů glukanů s různou mírou aktivity. Většina z nich je inertních (neaktivních) a používá se jako běžná výživa či potravina. Nejaktivnější druh glukanu je b-1,3-D-glukan, který budeme dále označovat pouze jako beta glukan. To je výtažek z hub hiratake a shiitake, lze ho však izolovat i z kvasinek. A právě beta glukan velice příznivě působí na imunitní systém, a to nejen na lidský, ale i zvířecí, ba dokonce i rostlinný, a navíc je také silným antioxidantem.
Co všechno beta glukan umí?
Beta-1,3-D-glukan je účinný prostředek v boji proti stárnutí. Stárnutím v tomto případě nemyslíme pouze tvorbu vrásek, ačkoli i na ni mají beta glukany příznivý vliv, ale udržení vysoké aktivity imunitního systému. Beta glukany by měli užívat lidé s imunodeficiencí jakéhokoli původu.
Imunodeficience je stav, kdy vlivem určité příčiny není imunitní systém jedince stoprocentně funkční a člověk je pak náchylnější k infekčním onemocněním. Beta glukan pomáhá osobám s chronickými onemocněními, jako jsou diabetes mellitus nebo různé chronické záněty a časté infekce, mezi které patří infekce virové, bakteriální, plísňové i parazitární. V neposlední řadě má užívání beta glukanu pozitivní vliv všude tam, kde je jedinec vystaven vysoké zátěži psychické i fyzické. Ale pozor! Žádný glukan není samospasitelný a je pouze podpůrným doplňkem normální léčby.
Ani záhadné, ani tajemné
Beta glukany se nacházejí i v celé řadě běžných potravin, v každém případě jsou součástí vlákniny. Pokud vám chutnají kvasnice a uždibujete je, když se chystáte zadělávat kynuté těsto, pak vězte, že spolu s nimi uždibujete i beta glukan. Ten je sice zdravý, ale při konzumaci většího množství kvasnic neboli droždí by se vám mohlo stát, že nakynete jako to těsto. Což hrozí i v případě, že budete tělu dodávat beta glukan v tekutém stavu, tedy v podobě piva, které také obsahuje kvasnice. Proto je rozumnější zvolit některý z potravinových doplňků stravy nebo některou z hub, které beta glukany obsahují.
Existují také glukanové injekce, které se ovšem aplikují hlavně u některých onkologicky nemocných pacientů. Ten, kdo se raději namaže krémem, může zvolit i tuto formu, kdy se beta glukan do organismu vstřebává kůží. Beta glukan velice pozitivně působí na proleženiny, urychluje a usnadňuje hojení zanícených ran a lézí.
Zkrátka a dobře: tak jako se o jednom alkoholickém nápoji tvrdí, že kudy teče, tudy léčí – což někdo může snadno zpochybnit – tak se o beta glukanu dá říci, že kde se užívá, tam pomáhá – a tohle tvrzení na rozdíl od toho prvního dokládají odborné studie a seriózní výzkumy.
text: Anežka Opletalová
foto: Shutterstock