U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Útočiště pro užitečný hmyz
Kategorie: Dílna | Autor: Iva Tvrzová
V dubnu je nejvyšší čas připravit ubytování pro malé pomocníky, kteří zastanou na naší zahradě spoustu užitečné práce. Máme na mysli včely samotářky, čmeláky, slunéčka sedmitečná a škvory. Pomohou nás totiž zbavit různých zahradních škůdců, aniž bychom museli k jejich hubení použít chemické přípravky.
Včely a čmeláci jsou nezastupitelní při opylování rostlin. Útočiště si většinou hledají v různých teplých štěrbinách. Připravíme jim proto domeček, kam se vejdou i se svým potomstvem. Nejjednodušší bude ten pro včely samotářky – uděláme ho z duté cihly, do jejíchž otvorů nastrkáme například rákosová stébla. Cihlu připevníme venku pod střechu nebo na jiné kryté místo. (obr. 1)
Další “domeček”, tentokrát pro slunéčka nebo škvory, bude z celkem obyčejného květináče. Stačí ho naplnit slámou nebo dřevitou vatou, přes kterou přetáhneme a upevníme řídkou síťovinu či pletivo. Květináč pak zavěsíme do koruny stromu. Berušky i škvoři nám pomohou zbavit se mšic, škvoři likvidují i vajíčka slimáků. (obr. 3)
Jiný příbytek, vhodný pro včely, čmeláky a slunéčka sedmitečná, vyrobíme z navrtaných polen a různě silných dutých bambusových nebo jiných hůlek. Do polen, dlouhých zhruba 20 cm, navrtáme otvory 8 mm široké a asi 10 cm dlouhé. Místo jednotlivých polínek můžeme použít i větší blok dřeva. Polena a bambus upevníme na podlážku a přikryjeme stříškou. (obr.2 a 4)
Ze své zahrady bychom neměli vyhánět ani další užitečná nebo neškodná zvířátka. V předchozích číslech jsme psali o tom, jak vyrobit krmítka a budky pro ptáky, někdy příště vám poradíme, jaké pítko pro ptáky a drobná zvířátka je dobré mít na zahradě, nebo co potřebují k životu například ještěrky, ježci či slepýši.