Usušené léto
Kdo by si nechtěl schovat léto do kouzelné krabičky se vším, co k tomu patří? Pokud tuto krabičku nemáte, můžete to zkusit za pomoci vlastnoručně nasbíraných a usušených květin a trav.
Už je to tady: na předzahrádce vykvetly růže a pivoňky! A hned za nimi levandule, stračky, černuchy… Letní louka zas po celé léto voní dobromyslí, strakatí se bohatou nadílkou vratičů, suchomilnými řebříčky a léčivými třezalkami. Zkusíte si stejně jako vloni vůni léta schovat na zimu? Sbírejte, sušte a vyhněte se loňským chybám, které způsobily, že růže vám příliš ztmavly a pivoňkám při sušení opadaly květní lístky.
A ještě něco: až půjdete polní cestou, zastavte se s nůžkami v ruce i u zdánlivě nezajímavého pelyňku či šťovíku, protože rumištní rostliny působí rustikálně a mohou být kompozičně i objemově zajímavým doprovodem kytic z honosnějšího materiálu.
Místo pro sušení: půda či zahradní domek
Nejjednodušší je usušení nasbíraných květin na vzduchu. Optimální sušicí teplota je mezi 20-25 ºC. Místo, kam rostliny umístíte, by mělo být tmavé, čisté, dobře větrané a samozřejmě suché. Pokud nemáte půdu, kde se suší nejlépe, vyberte stinné místo v domě.
Květiny sušte ihned po sběru. Rozdělte je do menších svazků, který převážete provázkem či gumičkou a zavěste je svisle dolů. Alternativním způsobem volného sušení na vzduchu je vodorovná poloha – květiny rozložte na rošt, třeba z králičího pletiva.
Každý druh chce to svoje
Některé květiny, zejména hortenzie, chrpy, šater, mimosa, laskavec, jiřiny a kopretiny řimbaby si lépe zachovají tvar a barvu, když budou postupně schnout ve vodě. Vložte je do vázy, na jejíž dno nalijete asi centimetr vody. Květiny vodu postupně vstřebají a zvolna uschnou. Doba sušení ve vodě je asi deset dnů.
Mikrovlnku si vyzkoušejte při sušení pivoněk či jiřin, aksamitníků a měsíčků, jejichž okvětní lístky se při pomalejším sušení na vzduchu kroutí. Nastavte krátký čas (5 až 10 minut) a nižší teplotu a zkuste nejprve usušit jedno či dvě květenství. Až dojdete k ideálu, pak už teplotu i čas můžete nastavit automaticky.
Sušení v silikagelu
Při běžném sušení barvy rostlin blednou. Tomu lze zabránit, pokud k vysušování použijete chemická vysoušedla, které do sebe vstřebávají vodu, zejména silikagel, ale i jemný písek, borax či kukuřičná mouka. Nejefektivnější se však silikagel. S jeho pomocí lze usušit i květy s velmi jemnými korunními plátky, například frézie, hrachory, lilie, konvalinky, modřence a sedmikrásky. Sušení silikagelem je možné zkombinovat s použitím mikrovlnné trouby. Doba sušení se tak zkrátí na pět až deset minut.
Že jste nikdz se silikagelem nepracovali? Nic to není. Na dno vhodné nádoby nasypete dva až tři centimetry silikagelu, rozložte květiny a opatrně zasypte. Usušené květy – zhruba po dvou až třech dnech – vyjměte a očistěte štětečkem.
Slaměnky bez nostalgie
Klasické slaměnky (smil listenatý), to je tvarová dokonalost a nostalgie starých časů. A také škála slunečních barev – od bílé přes růžovou, žlutou, oranžovou a červenou až po modrou a fialovou. Vazby ze slaměnek a jejich příbuzných jsou díky slaměnkových stromečkům pon ěkud okoukané, pokud je však použijete s citem a střízlivě, přidají punc dokonalosti vazbám z lučních i zahradních květů včetně růží a pivoněk. Velmi přirozeně působí například v kombinaci s vratičem, růžemi, levandulí a ostrožkami.
Se slaměnkami se přátelí i další letničky s trvanlivými květy jako smilek růžový, pískožit, šater latnatý (nevěstin závoj), statice, suchokvět, plesnivka a limonky.
Několik tipů, co se dá usušit
Tvarovou zajímavost a punc milé rozčepýřenosti dává vazbám černucha východní se zelenými špičatými plody a její příbuzná černucha damašská.
Ryze přírodní a méně okázalé suché vazby může oživit i prorostlík, který se dobře kombinuje se všemi květinami a svítivě oranžová světlice barvířská. Výraznou strukturu mají i slámově žluté tobolky řeřichy.
Pro milovníky modré barvy je ideální ostrožka. Její květy sice vyhlížejí neusušitelně, ale když je posbíráte v době, kdy se na vrcholu otevírají poslední poupata, získáte krásně barevné a neopadající květy.
Zajímavým doplňkem suchých vazeb jsou trávy – lesknice, zaječí ocásek, třeslice, sveřep, proso, ostřice nebo vousatec. Jemné klásky béru, třeslice a lesknice se hodí do nižších vazeb, dominantněji působí čirok a orobinec.
Prostorový efekt vazby podpoříte, když do ní zakomponujete něco robustního, třeba větvičku kroucené vrby či plané švestky. A protože se protivy přitahují, zkuste ke svým usušeným květům včetně levandule přidat pár makovic nebo svazeček obilných klásků.
Text: Radka Borovičková
Foto: František Malý, Zdeněk Roller, Petr Zhoř a Shutterstock