Usedlost, zrozená z ruin
Na začátku dnešní návštěvy byl e-mail: „Dobrý den, přijeďte se někdy podívat k nám.“
A následovalo pár fotografií – na prvních byly téměř ruiny, na posledních opravený komplex domů v zeleni. Tohle jsme si nemohli nechat ujít!
Minuli jsme Český Krumlov, přejeli kopec a už vjíždíme do malé vesničky. Dva patrové domy propojené klenutou bránou a zářící světle žlutou omítkou jsme nemohli přehlédnout. Stačíme ještě vedle domu zaregistrovat rozlehlou zahradu s rozložitými korunami vzrostlých stromů a už nás vítá paní Hana a brankou mezi domy vede dovnitř.
Lákavá ruina
Než se vydáme na prohlídku zrekonstruované usedlosti, dozvíme se v kuchyni u kávy, jak se manželé Hana a Pavel tady v jižních Čechách ocitli. Pavel odtud pochází, ale léta žil v zahraničí. Ještě za mořem se mu dostal do rukou časopis s fotografiemi Českého Krumlova. Okouzlily ho: to bylo ono! Když se vrátil do Čech a s manželkou začali hledat chalupu, zamířili právě sem. A objevili usedlost s kamenným domem, chlévy a stodolou, pocházející asi z konce 19. století. Dům byl čtyři roky neobydlený – i tak byl ale v hrozném stavu, stropy byly místy propadlé, střecha špatná, rostly z ní stromy. „Ten uzavřený prostor s klenutou bránou mě lákal. Chtěl jsem ruinu, abych si ji mohl opravit podle svého,“ svěřuje se Pavel.
Přibyla ještě hospoda
V roce 1997 usedlost koupili. „Na jaře roku 2000 se začalo stavět a Vánoce jsme už trávili tady,“ vzpomínají manželé. Původně měli v plánu ještě přestavět pro bydlení navazující chlévy, přestěhovat se tam a obytný dům nabízet přes léto k pronájmu.
Mezitím se jim ale naskytla možnost koupit sousední pozemek, budoucí zahradu. Neváhali. Projekt na přestavbu chlévů dali do šuplíku a na místě ruiny bývalé hospody – z ní se opravdu nedalo již nic zachránit – nechali postavit pro sebe nový dům.
S prvním stavením ho spojuje klenutá brána a celý komplex působí, jako by tu takhle stál odjakživa. Poslední tři roky už bydlí rodina v novém.
Práce pro firmu
S projektem na rekonstrukci původního stavení a pak i s projektem nového domu se Pavel obrátil na architekta. „Realizace se ujala firma Pozemní stavitelství Český Krumlov. Ta si najala i truhláře, který dělal všechny dveře, okna, schodiště, kuchyni,“ vypočítává Pavel. „Jsme tu ve třetím pásmu památkové zóny, museli jsme dodržet určité zásady.“
Kamenný obytný dům se musel stáhnout kleštinami, protože byl prasklý – zachovaly se vlastně jen obvodové zdi, nosná příčka a komín. Stěny jsou zevnitř zatepleny polystyrenem (s odstupem od zdi) a mají omítku proti vlhkosti. Dům dostal novou střechu s bobrovkami, jako byla původní. Přibyla otevřená veranda před vstupem.
V přízemí je chodba, kuchyně, světnice a vmístě bývalé černé kuchyně je koupelna. V patře bývala sýpka, teď tu jsou dvě ložnice a WC. Podlahu v přízemí pokrývá praktická dlažba, v patře dřevěná prkna. Strop v patře tvoří trámová konstrukce se sádrokartonovými podhledy.
Jak se vybíralo zařízení domu? „Měli jsme v tom celkem jasno. Věděli jsme, že chceme stylový světlý nábytek,“ říká Pavel. „Zařízení je částečně nové, od firmy Český dřevěný nábytek, částečně jsme použili starý repasovaný. Některé kousky jsme upravovali i sami,“ ukazuje Hana na ‘šuplkostnu’ (komodu) v jedné ložnici. Je to starý kus, cestoval už s rodinou po celé republice.
Atmosféru dotvářejí stahovací lampy, zarámované staré fotografie, dobové listiny a vzorníky vyšívání a také košíky s květinami.
Přes dvůr do nového
Nový dům je postavený z tvárnic Wienerberger. V přízemí se z chodby vstupuje do velké koupelny s WC, do pokoje s navazující kuchyní a do prostoru, odkud vedou schody do sklepa. Prostor slouží jako spíž, dole pod schody je dokonce studánka vody. Sklep byl původně celý zasypaný odpady, Pavel ho vlastnoručně vyčistil. V patře je ložnice manželů, romantický pokoj dcery Kateřiny a malá koupelna, v podkroví se nachází manželova pracovna a pokoj pro hosty.
Tenhle dům je barevnější – pokoj má oranžové stěny, sedací souprava je modrá, dívčí pokoj růžovo-bílý.
Zimy se bát nemusí
Oba domy vytápějí radiátory, používá se zplynovací kotel na dřevo a kotel na topný olej, jímž se temperuje v zimě. Teplou vodu ohřívá buď elektrický bojler nebo kotel na dřevo. Zařízení jsou umístěna v technické místnosti, vybudované z části chléva, a jsou propojena s oběma obytnými budovami. Zdrojem vody je studna. „Když ta původní kopaná vyschla, nechali jsme vyvrtat na dvoře novou, dostatečně hlubokou. Voda je ale hodně železitá, jsou nutné filtry,“ říká Hana.
Plány pro dvůr i zahradu
Dvůr obklopují ze všech stran stavby: starý a nový obytný dům, brána, bývalé chlévy, stodola a na místě zbořeného prasečího chlívku do dvora otevřená stavba s letním posezením. „Chystám se tu ale vybudovat uzavřenou místnost s krbem, přístupnou z domu, vedle bude místo pro auta a nad ním otevřené letní sezení,“ přibližuje svoje plány Pavel. Další prostory se nabízejí ve chlévech a veliké kamenné stodole. Uvidí se.
Na nový dům navazuje veliká zahrada. Vznikla postupným dokoupením několika pozemků. Při zemních úpravách (vlastníma rukama) – „spolkly“ dvacet tatrovek hlíny -objevili cihelnou dlažbu a staré kovové předměty. Kdysi na tomto místě totiž stával statek s velkou stodolou. Teď je tu zahradní posezení, houpačka pro děti, trampolína. Pavel se pochlubil vlastnoručně postavenou zídkou, která vyrovnává nerovnost terénu ve spodní části zahrady. Je skládaná na sucho z kamenů.
Co mohlo být jinak
„Pár věcí bychom dnes udělali jinak,“ zamyslí se Pavel. „V kamenném domě by bylo dobré mít v chodbě a koupelně podlahové topení. Taky bych asi dal přednost eurooknům před špaletovými, jejich údržba je snazší. Unového domu chceme určitě zrušit dřevěný balkon v patře, to byl omyl. V přízemí by naopak měla vzniknout uzavřená veranda.“
Kamenný dům, který slouží k pronajímání, přivítal už hosty z Evropy i ze zámoří včetně Austrálie. Kolem vede mezinárodní cyklostezka, je tu jízdárna, okolí vhodné na výlety, nedaleko je Český Krumlov… I Hana s Pavlem a dcerou Kačkou si to tu moc užívají.
TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: MARIE VOTAVOVÁ