Usedlost, kde se sen stal skutečností
Charentská usedlost v jihozápadní Francii Sophii a Eddovi natolik učarovala, že se rozhodli pro její rekonstrukci. V souladu se svým životním stylem dali při přestavbě přednost původním a přírodním materiálům.
Jestli si rádi dáváte na čas a nikam nespěcháte, jste vítáni v obci Montboyer v okrese Charent. Úhledné řádky vinic tu utvářejí krajinu, kopírují křivky údolí a táhnou se až k úpatí farem. Region je spojen se spoustou jmen slavných osobností francouzské historie. K těm nejznámějším patří spisovatel a autor mnoha aforismů François de La Rochefoucauld nebo král František I. Francouzský.
Opuštěné vinařství splněným snem
Manželé Sophie a Eddy Stevensovi, původem z Belgie, se do tohoto pro ně naprosto neznámého kraje zamilovali čirou náhodou. Jeli navštívit své belgické přátele, kteří se sem přestěhovali a nějakou dobu tu žijí. Sophie a Eddy si během pobytu se zájmem prohlédli přes dvacet usedlostí. Nakonec je nejvíc okouzlilo prostředí jednoho starého, přes čtyřicet let opuštěného vinařství na úpatí kopce.
„Hledali jsme přírodu, prostor, klid. Místo, kde bychom mohli společně trávit více času,“ vypráví Sophie. „A tady jsme všechno našli. Eddy, povoláním umělec-malíř, mohl ve Francii bez obav pokračovat ve své živnosti a já jsem si konečně mohla splnit svůj sen… Mít vlastního koně, mého prvního koně! Tady je prostě ráj.“
Kdysi byly okolní pozemky osázeny vinnou révou, ale po propadu trhu s lihovinami byly vinice produkující speciální odrůdy bílého vína, z nichž se vyrábí koňak, a odrůdu vína Pinot srovnány se zemí a nahrazeny rozsáhlými ořechovými plantážemi. Přestože vinařství zaniklo, šarm místa zůstal nedotčen. Stevensovi respektovali původní účel lokality, ovšem jak přilehlé plochy, tak stavení jako takové si ihned osvojili. Opravu domu naplánovali „po staru“, tzn. s důrazem na ducha a historii stavby. Snažili se použít co nejvíce přírodních a ve stodole nalezených autentických materiálů.
Vládnou tu jednoduchost s tradicí
Už při vstupu do domu je člověk zaskočen naprostou jednoduchostí a přitom velkorysostí, která uvnitř vládne. Z prostorné síně se vchází do kuchyně, která je zároveň jídelnou. Pak je tu ložnice a také pracovna, ta současně slouží k ukládání jezdeckých potřeb, a velký obývací pokoj s ateliérem. Obývák probíhá po celé délce domu až k prosklené stěně, za níž je obrovská koupelna. V patře se nachází několik pokojů pro hosty.
Jak velí tradice, zdi jsou jen hrubě opracovány, aby byly vidět stavební kameny včetně vápenné malty. Co se podlah týče, náš pár si do vstupní místnosti a kuchyně vybral modrý kámen pocházející z Belgie a do obývacího pokoje, ateliéru a koupelny zvolil místní světlý kámen. V ostatních místnostech byly položeny parkety.
Pán domu si zařídil svůj ateliér uprostřed obývacího pokoje, kam dlouho do večera dopadá severozápadní světlo. Kromě pláten, která jsou zavěšena na zdech a již dříve byla vystavena ve Francii, Belgii, Anglii nebo Spojených státech amerických, Eddy vytváří i okrasný nábytek nazývaný UFO. Tyto „neidentifikovatelné kusy nábytku“ (Unidentified Furniture Objects = UFO) jsou rozmístěny po celém domě.
Eddy a Sophie necítili potřebu si k zařizování a dekoraci interiéru zvát specialistu, protože předem moc dobře věděli, co chtějí. Všude v pokojích rozestavěli různorodý nábytek pocházející jak z Francie, tak ze zahraničí.
Originální koupelna
Nejoriginálnější místností je bezpochyby vyvýšená koupelna. Je velmi prostorná a díky obrovské skleněné stěně, která ji dělí od ateliéru, prostoupená slunečním světlem. Konstrukce přepážky pochází z dílny belgické firmy Philip V.
Koupelna je veskrze moderní – jak svým uspořádáním, tak zařízením, v němž vyniká puristický tvar vany, která tomu úžasnému prostoru dominuje. Zajímavé je i prosklené okno nad sprchou. Prochází jím jemné světlo, které se dostane až na pracovní stůl v mezipatře.
Každého, kdo usedlost navštíví, okouzlí klid panující ve všech prostorách domu. Náš pár si moc rád vychutnává zdejší ticho. Obzvláště si ho užívají za deštivých dní, když se uchýlí do ložnice, kde mohou vnímat zvuky praskajícího dřeva a teplo linoucí se z ohně hořícího ve velkém krbu.
Jídlo pro dva i pro přátele
Poslední místností, o níž jsme se dosud nezmínili, je kuchyně. Tady Sophie s potěšením připravuje některé z tradičních francouzských jídel. K oblíbeným patří srnčí ragú na červeném víně, kachní prsa na pomeranči nebo flambované palačinky Suzette, na kterých si s manželem rádi pochutnávají v zimě u krbu.
A v létě? Zvenku je dům obehnán terasou z bílého drceného kamene. Právě zde, naproti obývacímu pokoji, manželský pár vítá přátele. Společně pak usedají na lavice u velkého dubového stolu, na němž už čeká občerstvení připravené paní domu. Příjemnou kulisu pro všechny zúčastněné dělají Sophiini koně, kteří je z nedalekého výběhu bedlivě pozorují.
Sophii a Eddymu se ve francouzském Montboyer podařilo skloubit dvě vášně – umění a přírodu. Výsledek je okouzlující. Dům zařízený kombinací tradičních kousků nábytku a roztodivných objektů má až požitkářskou atmosféru, která je plně v harmonii s životním stylem této sympatické dvojice.
Text: Martina Lžičařová
Překlad: Klaudie Mrkusová
Foto: Allphoto