Úprava nesoudržných povrchů před nátěry
Zatímco natřít dřevo je poměrně snadné a úprava jeho povrchu obvykle spočívá jen v odstranění starého nátěru, u jiných materiálů je to obvykle složitější. Ale natřít lze téměř cokoli.
Kromě dřeva se nejčastěji natírají kovové konstrukce či plechové povrchy, ale mnohdy dojde i na beton, cihly, trubky či nábytek z plastu nebo třeba na sklo. Na každý materiál dnes seženete speciální barvy a ty je dobré používat v souladu s doporučením výrobce, protože zvláště hladké, nesoudržné a nepřilnavé povrchy se natírají obtížně. Ve všech případech je důležité docílit toho, aby barva přilnula a nezačala se loupat.
Kov a plech
Nutnost natírání plotů, okapů či střešních plechů není žádnou novinkou a zkušení kutilové vědí, že každý kov chce svoje: někdy základovou barvu, jindy trochu času, než se na něm vytvoří zoxidovaná vrstvička. Existují i nátěry na zkorodované povrchy, univerzální barvy pro základní nátěry různých materiálů a také barvy ve spreji. Ať už použijete cokoli, je nutné povrch kovu vždy dobře odmastit a použít k tomu určenou chemii, protože mechanické očištění (hadrem, kartáčem) nestačí. V souladu s doporučením výrobce lze vyzkoušet různá ředidla, odmašťovadla, technický benzín a jiná rozpouštědla (toluen), případně saponát.
Povrch je nutné odmastit pod všechny typy barev, tedy i pod barvy vodou ředitelné. Je třeba zbavit natíranou plochu také veškerých stop silikonu, což může být u okapů nebo parapetů. A protože se znečištění silikonem jen obtížně odhaluje, musíte odmašťovat důkladně a opakovaně. Odborníci radí, že nadále mastný povrch poznáte podle toho, že voda z rozprašovače na něm dál dělá „kuličky“, zatímco po suchém, odmaštěném povrchu se snadno rozetře a ztratí.
Na plast saponát a líh
S plasty je to na jednu stranu jednoduché v tom, že na ně neexistuje moc speciálních barev, a pokud použijete některou z těch na trhu dostupných, obvykle to klapne. Barvy na plasty, ať už jsou ve spreji, nebo v plechovce, však vyžadují přípravu povrchu rovněž, protože jde o hladký a špatně přilnavý materiál. Je nutné rovněž odmašťovat, ideální je saponát a ve finále líh. Poté je možné použít speciální základní bezbarvý nátěr ve spreji, který přilnavost plastu (např. plast. rámů oken) zvýší, nebo dokonce umožní natírat jinou než na plasty určenou barvou. I pro následné vrstvy se doporučuje použití barev ve spreji, na plastech drží lépe.
Dobré rady
- Potřebujete-li povrch odmastit, mohou se hodit i domácí parní čističe. -Větší plochy, např. plechové střechy, se od prachu a mastnoty dobře čistí tlakovou myčkou.
- Prodávají se i univerzální emulzní odmašťovače vhodné na kov i plast.
- Zkušení lakýrníci odmašťovali plech a kov těsně před nátěrem ředidlem na syntetickou barvu, kterou vzápětí použili k natírání.
- Používáte-li k odmaštění saponáty, vyhněte se výrobkům s obsahem silikonu.
- Pro nátěry betonu a zdiva lze vybírat ze speciálních barev včetně izolačních nebo použít vodou ředitelné univerzální barvy.
Text: Richard Guryča
Foto: se svolením firmy Colorlak a Shutterstock