U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ÚNOR V SADU

Kategorie: Zahrada | Autor: Jaroslav Kraus

V minulosti bývala příroda v měsíci únoru pokryta sněhem a byl pěkný mráz. V posledních desetiletích ovšem v tomto období často přestane mrznout a přijde několik teplých dnů.

Je to problém, protože jakmile se teploty přes den pohybují okolo sedmi stupňů, začnou se například u broskvoní zvětšovat na výhonech pupeny. Již v této době je nejvhodnější čas pro první postřik proti kadeřavosti broskvoní (Taphrina deformans). Pokud bychom postřik zanedbali, bude koncem jara houba vytvářet na části nebo celých čepelích listů puchýřovitě vyklenuté zduřeniny, zpočátku světle zelené nebo žlutavé, později červené až bíle zbarvené. Napadené listy hnědnou a předčasně opadávají. Houba přezimuje jako blastospora na povrchu větví a pupenů. V období na počátku růstu proniká pokožkou do pletiv listů a způsobuje tvorbu puchýřů.

Pro první postřik používám přípravek Kuprikol 50 nebo Champion 50WP

(0,6 %). Použití přípravků obsahujících měď je jednou ročně pro půdu přijatelné. Pro postřik je optimální právě teplota okolo 7 °C, suché počasí a bezvětří.

Rozdíl v účinnosti mezi podzimním postřikem (po opadu listů) nebo předjarním ošetřením broskvoní proti kadeřavosti by neměl být patrný. Záleží hlavně na kvalitě provedení. Nejsme-li si jisti, že byly přípravkem zasaženy všechny plochy a části stromu, raději si ještě postřik pro jistotu zopakujeme v předjaří.

Na druhý, březnový postřik (7 – 10 dnů po vyrašení pupenů, kdy se ukazují první lístky), používáme organické fungicidy. Dobré zkušenosti mám s přípravkem Sylit 65 s koncentrací 0,2 %. Je prospěšný zejména když je vlhko a chladno, což přispívá k rozvoji choroby.

ÚNOR V SADU