Univerzální lepidla
V žádné domácí dílně ani na chalupě by nemělo chybět lepidlo, které si poradí s většinou lepicích disciplín. Pro co nejlepší výsledky je ale nutná trocha teorie.
Víceúčelové prostředky to mají ve srovnání s úzkoprofilovými těžké. Platí to samozřejmě i o lepidlech. Vždy je lepší použít lepidlo určené pro daný účel. V domácích podmínkách nám ale často postačí lepiví všeumělové. Univerzální lepidla jsou v některých disciplínách lepší, v jiných horší. Nesmíme na ně klást nároky jako na speciální lepidla. Odměnou nám bude to, že většinu lepených spojů dokážeme zhotovit pomocí jednoho typu lepidla.
Definice univerzálnosti
Univerzální jsou víceméně všechna běžná lepidla. Tedy alespoň co se týče schopnosti lepit více než jeden druh materiálu. Na každém obalu lepidla najdete seznam materiálů, které se jím dají lepit. Vždy je tam více než jeden. Většinou jde ale o příbuzné materiály, které mají nějaké podobné schopnosti, třeba papír a dřevo (jsou savé). Skutečně univerzální lepidlo ale musí být schopné spojit i materiály různorodé.
Přesto jenom schopnost přilnavosti k velkému množství materiálů ještě nemusí být zárukou dobrého výsledku lepení. Stejně důležité mohou být vlastnosti lepeného spoje. Někdy potřebujeme spoj pružný, v takovém případě je nám lepidlo, které ztvrdne na kámen, k ničemu. Jindy musí lepidlo odolat vodě, vyšší teplotě či dynamickému namáhání, důležitá může být počáteční pevnost nebo rychlé vytvrzení. Z toho je patrné, že vpravdě univerzální lepidlo musí často splňovat skoro protichůdné nároky.
Jedno na všechno
Pojem univerzální lepidlo dnes asi nejlépe naplňují polymerová lepidla. Hitem posledních let ve sféře hobby jsou lepidla na bázi silanem modifikovaných polymerů (MS polymer). Nárůst jejich popularity je dán právě jejich všestranností a vyváženými vlastnostmi. Spojují výhody polyuretanových a silikonových výrobků, proto se jim někdy říká také lepicí tmely. Principem vytvrzování je reakce se vzdušnou reakcí, takže je řadíme mezi reaktivní lepidla.
V názvech produktů na bázi MS polymerů často najdete anglické slovo all (všechno) – například One for All nebo FixAll, případně výrazy max či total. Výrobci tím sebevědomě dávají najevo, že tento typ lepidla je opravu velmi univerzální a zvládne skoro všechno. Kromě lepení širokého spektra materiálů má spoustu dalších předností.
(Skoro) samá pozitiva
Vyniká silnou přilnavostí, přitom nepoškozuje lepené povrchy a neproniká do nich. Spoj je elastický a při vytvrzování dochází jen k malému smrštění. Lepidlo v žádném stadiu neobsahuje rozpouštědla či jiné škodlivé látky. Vytvrzené lepidlo je odolné vůči UV záření, vodě, nízkým i vysokým teplotám a stárnutí. Lepený spoj můžeme přetírat, případně použít transparentní tmel. Charakteristická je také vysoká počáteční pevnost.
Zdá se, že jedinou nectností polymerových lepidel obecně je vyšší cena a někdy také o něco vyšší viskozita, což může znesnadňovat aplikaci, přesněji vytlačování hmoty z kartuše. Vyplatí se proto ke kvalitnímu lepidlu pořídit kvalitní vytlačovací pistoli. Někteří výrobci proto pro domácí použití upravují recepturu tak, aby lepidlo bylo méně vazké a šlo aplikovat lehkým zmáčknutím nádobky (Pattex 100%).
Lepení i tmelení
Všestrannost polymerů modifikovaných silanem podtrhují nejen výhody při lepení, ale současně také schopnost fungovat jako tmel. Vedle lepení nejrůznějších savých i nesavých materiálů navzájem s nimi můžete také vyplňovat spáry a tvořit přechody mezi různými podklady.
Hustší lepidla mají vysokou počáteční přídržnost, takže jimi můžete předměty lepit bez nutnosti jejich fixace. Proto se tato lepidla používají jako montážní lepidla. Pozor, ne každé montážní lepidlo je na bázi MS polymerů, existují také levnější rozpouštědlová nebo disperzní montážní lepidla, která jsou určena třeba jen pro použití v interiéru.
www.pattex.cz, www.fixall.eu, www.denbraven.cz, www.bison-lepidla.cz
Text: Tomáš Krásenský
Foto: autor a archiv firem