Unavené oči
Často se setkáváme s únavou, jejímž nejčastějším příznakem je zarudnutí očí. Poradíme vám, jak se únavě vyhnout nebo ji rychle odstranit.
Asi všichni známe situaci, kdy nás zaskočí zarudlé a pálící oči. Většinou nás to nepřekvapí ve chvílích, kdy propaříme noc nebo trávíme přesčasy v práci zíráním do počítače. Ale zarudlé oči nemusí znamenat jen únavu, na vině může být zánět spojivek nebo jiné příčiny. Dalšími strašáky pro zdravé oči mohou být prach, zranění, podráždění cizím předmětem, alergická reakce, chemické látky, nadměrné vystavení slunci nebo syndrom suchého oka. Ovšem pozor, zarudlé oko může být také příznakem vážného nitroočního zánětu nebo jiného problému.
„To je pak většinou spojeno se zhoršením zraku, bolestí a světloplachostí,“ upřesňuje oční lékař MUDr. Jaroslav Polišenský z Oční kliniky Gemini. Příčinou zarudnutí, zhoršení zraku a bolestí očí bývají nejen oční onemocnění, ale i pracovní vypětí, vyčerpanost a v neposlední řadě také psychická kondice, která souvisí i s životním stylem postiženého.
Počítač, světlo i knihy
Pytle pod očima z nevyspání nebo tmavé kruhy po dlouhém večírku – to jsou známky unavených očí, které nelze přehlédnout. Když se k tomu přidá ještě začervenání, pálení nebo řezání, o nepříjemný den je postaráno. A očím nepřejí ani klimatizace, prašné prostředí, práce s počítačem, ostré světlo, neustálé sledování telefonu nebo čtení knih na čtečkách či při slabém osvětlení. V případě unavených očí většinou sáhneme po očních kapkách, které mohou namáhanému zraku ihned ulevit. Nemáte-li ale možnost zajít do lékárny, zkuste nejdříve několik tipů, díky nimž první pomoc zvládnete i doma.
Studené pomáhá
Základem v boji proti unaveným očím je chlad, a proto už při prvních příznacích zamiřte do kuchyně. Tam se totiž dají najít poklady, které opuchlé oči vrátí do normálu. Využít tak můžete z lednice nachlazené polévkové lžíce, které jednoduše přiložíte na oči a necháte působit do doby, než se zahřejí, nebo vychlazené čajové sáčky s heřmánkovým či mátovým čajem, které stejně tak přiložíte na zhruba pět minut na zavřená oční víčka.
Podobný trik můžete udělat i se studenými plátky salátové okurky nebo s vychlazeným mlékem, do něhož namočíte kosmetické tampony. Ty pak položíte na oční víčka a necháte pár minut působit.
Zacvičte si
Celodenní práce s počítačem je pro oči velmi nepříjemná. Ostatně ony se nám za to taky odvděčí. Abychom předešli problémům, je dobré myslet na častější mrkání, které zabrání vysušování očí, a také na cvičení tzv. oční gymnastiky. Stoupněte si k oknu a zaměřte svůj pohled na vzdálený předmět. Poté chvíli jezděte očima nahoru a dolů nebo se střídavě zaměřujte na vzdálené a blízké předměty. Pokud cvičení během dne několikrát opakujete, dopřejete očím skvělé uvolnění. Stejně prospěšná je i masáž očí a očního okolí.
Pomůže operace?
Oční víčka jsou jedna z nejcitlivějších a nejnamáhanějších částí těla. Navíc jsou neustále vystavena nepříznivým vnějším vlivům a jsou neustále v pohybu. Právě zde se projeví náš věk dříve než jinde. Operací se z nich odstraní nadbytečná kůže a tukové váčky, tím dojde k omlazení a rozjasnění výrazu v okolí očí. U zákroku nejsou v popředí jen estetické důvody, u některých lidí je možné jím předcházet i problémům se zrakem.
„Vhodnými kandidáty pro operaci jsou lidé, u nichž došlo k poklesu horního víčka přes okraj zornice, dále při vzniku tukových výhřezů, které způsobují vznik pytlů pod očima. Objeví se i nadbytky uvolněné kůže, které mohou tvořit záhyby a postupně svou vahou ztěžovat pohyb horního víčka, způsobit jeho pokles a únavu očí doprovázenou slzením či bolestmi hlavy,“ vysvětluje primář plastické chirurgie Lékařského domu na Praze 7 MUDr. Hubert Topinka.
Vliv na pokles očních víček a tvorbu uvolněné kůže má převážně věk. Tyto problémy se objeví většinou kolem 40. a 50. roku, ale výjimkou nejsou ani třicetiletí pacienti. Kromě věku ovlivňují vzhled očního okolí také genetické predispozice, životospráva, kosmetická péče a životní styl.
Stoprocentní prevence není
Není dobré jakékoli problémy se zrakem podceňovat, neboť unavené a začervenalé oči mohou být někdy postiženy zánětem spojivek. Co se toho týče, nejčastější příčinou bývá virový přenos, který může být způsoben kapénkovou cestou nebo přímým kontaktem, například ve chvíli, kdy si promnete oko. I když stoprocentní prevence neexistuje, lze podniknout nějaké kroky pro to, abyste se zánětu vyhnuli.
„Pokud už musíte sdílet společné prostory s někým, kdo má zánět spojivek, doporučuji mýt si často ruce, používat vlastní ručník a často větrat,“ radí MUDr. Polišenský.
Správný čas na návštěvu lékaře
Oční lékaři se setkávají i s různými závažnými onemocněními, které nesouvisí přímo se zrakem, ale projevují se právě zarudnutím jinak přirozeně bílého bělma. Jako příklad můžeme uvést revmatoidní artritidu nebo Crohnovu chorobu. Oko je velmi citlivé, zranit a poškodit ho lze velmi snadno, přesto mnozí při problémech váhají s návštěvou lékaře a odkládají ji až na později. Před kontrolou samou je vždy dobré se zamyslet nad možnou příčinou podráždění.
„Obecně lze říci, že pokud není přítomna výraznější bolestivost, světloplachost a zhoršené vidění, lze se několikadenní zarudnutí očí pokusit zklidnit volně prodejnými kapkami. Je-li přítomen některý ze zmíněných příznaků nebo trvá-li zarudnutí více než týden, je vhodné navštívit očního lékaře,“ říká nakonec MUDr. Jaroslav Polišenský.
Co namáhá oči
Dlouhé čtení, studium, práce na počítači, sledování televize do pozdních nočních hodin – to všechno je pro oči zatěžující. Pak se může dostavit pálení v očích, ztěžknutí očních víček i rozmazané vidění. Může jít i o počínající chorobu nebo vadu zraku signalizující, že potřebujete dioptrické brýle, proto je při dlouhodobých potížích návštěva odborníka zcela namístě!
Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock