Umyvadlové baterie
Máme-li na chatě nebo chalupě koupelnu zařízenou ve venkovském stylu, podřídíme tomu i výběr umyvadlové baterie. Ta může být v retrostylu, případně decentně jednoduchá.
Ať si vybereme baterii stylovou, nebo moderní, je vhodné pořídit ji ve stejném designu jak k umyvadlu, tak ke sprše, vaně a bidetu. Výrobci nabízejí série, které většinou obsahují všechny tyto typy baterií. Stejná by měla být i povrchová úprava, tedy nekombinovat bronz s chromem apod.
Umyvadlové baterie se nabízejí v provedení jako stojánkové (na umyvadlo nebo na desku), nástěnné a nástěnné podomítkové, u nichž je technická část baterie (tzv. podomítkové těleso) ukryta ve stěně a vidět je pouze výtoková trubice a ovládací páka nebo kohoutek, případně kohoutky (dvouotvorová nebo tříotvorová baterie).
Výběr záleží na typu umyvadla. Volit můžeme i mezi bateriemi s různě vysokým vývodem vody a různou délkou výtokové trubice – podle toho, co nám více vyhovuje.
Důležitý je ovšem nejen design, ale i technické řešení. Nové baterie mají různé funkční a bezpečnostní prvky, které bychom u těch starých nenašli. Nové konstrukce baterií napomáhají k úspoře vody – mohou mít například omezovač průtoku vody či technologii rychlého zastavení vody.
Vestavěný perlátor mísí vodu se vzduchem, tak se docílí nižšího průtoku vody (například jen 5 l/min na rozdíl od běžného průtoku 9 l/min) při plném otevření ovládací páky. Dosáhne se tak úspory vody a tím i energie za ohřev, a to při stejné úrovni pohodlí, na něž jsme zvyklí. Perlátor můžeme mít klasický nebo vodopádový (se širokým proudem vody typu vodopád), perlátory mají i nastavitelný směr proudu vody.
U některých baterií funguje vestavěný omezovač teploty vody, který zaručí, že těleso vodovodní baterie zůstane vždy studené, a tedy bezpečné hlavně pro děti.
text: IVA TVRZOVÁ
foto: ARCHIV FIREM