U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
UKAŽ MI, na co si hraješ
Kategorie: Inspirace | Autor: Pavel Daniel
Hitem letošních nákupů domácího hi-fi budou jistě zařízení, která umí přehrát formát MP3. Jde o přehrávač, který pracuje s hudebními nahrávkami, zabalenými do “nulajedničkového” formátu. Krabičky, poskládané do oblíbených věží a obsahující přehrávače MP3, pořídíte dnes již do necelých šesti tisíc korun.
Vnitřnosti hudebních věží se podle rozměrů dají rozdělit do tří kategorií: rozměrově nejmenší mikrosystémy, velikostí střední midisystémy a makro systémy, tedy ty, které mají minimální délku předního panelu 36 cm. Největší skok za poslední rok udělaly mikrosystémy. Nejde však ani tak o technologické novinky, jako spíše o designérské posuny. Světoví výrobci zjistili, že nejsnadnější cestou, jak dostat “hrací krabičky” doslova do každého pokoje, je přizpůsobit jejich design požadavkům klientů. Do ložnice si tak můžete dát kombinaci laminátu, dřeva a stříbrného kovu, do kuchyně plastovou “krabičku”, zatímco v koupelně vám může vyhrávat systém v chromovém provedení.
Design nebo tradice?
Tradičním průkopníkem v designérských novinkách je firma Bang & Olufsen. Pohled na pulty prodejních regálů však ukazuje, že ani komerčnější značky, jako JVC či Philips nespí na vavřínech. Rozhodnete-li se využít atraktivity ceny a dostupnosti přístrojů poskládaných do zmíněných věží, měli byste vědět, že ne všechno bude stoprocentní. Vývoj v přehrávací technice jde kupředu mílovými kroky. A aby výrobce dokázal nabídnout CD přehrávač, digitální rádio s přehrávačem MP3 či kazetovým přehrávačem za čtyři či pět tisíc korun, bude muset někde ušetřit. Většina výrobců tak činí na “neviditelných” místech. Jde o propojovací kabeláž mezi centrální jednotkou přístroje a reproduktory, dále pak je třeba ohlídat výkon a sestavení repro beden. I zde totiž většina výrobců šetří, až se hory zelenají. Poslední Achillovou patou hi-fi systémů je dílenské zpracování. Většina z věží je totiž vyrobena z umělohmotného korpusu, s nímž už nic neudělá ani ten nejdokonalejší bytový architekt. Mluvíme-li o hitech sezóny, pak bohatší klientela využije jistě atraktivních cen systémů, které se označují jako domácí kino. Nejde sice v pravém slova smyslu o domácí kino jako takové, ale systémy jsou osazeny zesilovačem, ke kterému dostanete pět reproduktorů, tedy dva dopředu, dva dozadu a jeden na reprodukci basových tónů. V tomto případě však nezaplatíte uváděné čtyři tisíce, ale řádově jednou tolik, ne-li více. Bang & Olufsen například na začátku listopadu předvedla hi-fi systém, který dokáže zprostředkovat digitální připojení k videosignálu a převést jej do prostorového zvuku. Technologie surround, tedy prostorových zvuků, postoupila také o kousek dál – nejnovější výrobky umí rozpoznat nosiče DVD, nahrané nejnovější technologií, označovanou jako SAC.
Systémy multiroom
V české domácnosti najdeme nejrůznější přístroje. V obýváku hi-fi soustavu, v ložnici a v pracovně “věž”, v kuchyni rádio a v koupelně “plážový kazeťák”. Chcete-li poslouchat své oblíbené CD, musíte jej přenášet z obývacího pokoje do pracovny, posloucháte-li rádio, musíte složitě systémy v jednotlivých pokojích zapínat a ladit vámi požadovanou stanici, odcházíte-li z domu, musíte vypnout hrající přístroje v každém jednotlivém pokoji. Multiroom takové problémy nemá. Stačí mít na jednom místě v domě instalován systémový zesilovač a k němu CD měnič, tuner a třeba ještě nějaký další přístroj. V každé místnosti pak ve zdi či stropě zabudované reprosoustavy a na zdi malou “krabičku”, která ovládá každý jednotlivý pokoj.
JAK NA DOMÁCÍ HI-FI
* Před nákupem si rozmyslete, kde bude přístroj stát a jak ho budete využívat.
* Této představě by pak měla odpovídat i cena (Neočekávejte, že přístroj za tři tisíce dokáže to, co zařízení za desítky tisíc korun).
* V obchodě si ověřte především výbavu přístroje, zpracování a dílenské provedení.
* Nechejte si přístroj zapojit a vysvětlit všechna propojení.