Údržba střechy po celý rok

nová střecha

Střecha je na první pohled viditelnou vizitkou domu. Nejde jen o vzhled, ale i o ochranu konstrukce krovů a samotného domu, což je úloha, kterou zastřešení plní (foto: Satjam)

Dlouhodobé zanedbávání problémů se střechou se může pěkně prodražit. Prevencí je průběžná údržba, která se u různých typů střešních krytin liší, ale nemusí být nijak náročná.

Konstatování, že každá střecha vyžaduje pozornost a péči, může vypadat jako příslovečné nošení dříví do lesa. Ale není, protože banální oprava, která zabere půl hodiny, při včasném provedení zabrání škodám za desítky tisíc. Mnohdy totiž stačí zamezit zatékání výměnou jedné tašky nebo zatmelením trhliny nebo spravit uvolněný plech dřív, než poryv větru odfoukne na vaší chatě půl střechy zrovna v době, kdy tam nejste. Udělejte si jednoduchý kalendář prací na údržbě střechy, podobně jako to kdysi radily ročenky pro chataře a chalupníky.

upevnění hřebenáčů

Jedním z častých důvodů k opravě střechy v období, kdy moc neprší, bývá výměna maltovaných hřebenáčů za ty, které se šroubují ke konstrukci. Foto: Shutterstock

Jarní kontrola

Zima nemusí být zasněžená a mrazivá, ale přináší zvýšený počet větrných dnů, srážky a často i celé týdny nepřítomnosti majitelů rekreačních objektů, které nejsou na pobývání v zimě dostatečně uzpůsobené. Takže co nejdřív po zimě, začněte s důkladnou kontrolou.

Důležité je hlavně zastavit zatékání. Dešťová voda, ale i odtávající sníh poškodí krov, stropy i omítky, a pokud se dostane vlhkost do tepelné izolace podkroví, trvá nějakou dobu problém odhalit. Následky jsou drahé a náprava pracná. Začněte proto prohlídkou shora a – pokud to jde – i z půdy. Pár hodin vytrvalého deště za vaší přítomnosti na chalupě vám usnadní nález případného zatékání skrze uvolněné tašky, k čemuž někdy stačí pár milimetrů posunu a není to na první pohled vidět. Prohlédněte i hřebenáče, okapy a jejich spoje.

U starých skládaných střech bývají hřebenáče často spojené maltou, která se časem uvolní, vydrolí a přestane těsnit. Až to počasí dovolí, je dobré vyměnit celý hřeben a nahradit staré žlaby novými, které se nepojí maltou.

střecha z asfaltového šindele

Asfaltový šindel dobře slouží zejména na lehčích střechách chat a pro jeho opravy jsou vhodné spíše dny, kdy není tropické vedro. Foto: Shutterstock

Než začne horko

Vysoké teploty, které lze koncem jara a přes léto očekávat, nejdou příliš dohromady s údržbu plechových střech ani s případnými izolačními pracemi, u nichž se používají plynové hořáky k natavení a lepení asfaltových pásů. Jakékoli nátěry, stejně jako práce s maltou či lepidlem například při opravě komína, ale i s bitumenovými krytinami, udělejte dřív, než začnou tropická vedra. Barvám ani stavební chemii totiž horko nesvědčí a práci s plamenem už vůbec ne.

Opravy, obnovy hydroizolace či výměnu některých typů krytin si lze zjednodušit použitím tekutých hydroizolačních stěrek, ale i samolepicích střešních šindelů, asfaltových pásů či izolačních pásek. Materiály se samolepicí vrstvou obvykle stačí nahřát proudem horkého vzduchu z elektrické horkovzdušné pistole, plamen z hořáku není nutný.

Když neprší

Letní měsíce s příznivou předpovědí počasí jsou naopak vhodné pro výměnu či přeskládání střešních krytin, což se mnohdy doporučuje i u starších střech. Tím lze spojit důkladnou kontrolu, očištění krytiny a vytvoření těsnějších spár zvláště mezi pálenými taškami. Můžete rovněž zkontrolovat krovy a vyměnit poškozené či prohnuté střešní latě. Při pracích takového rozsahu pečlivě zkontrolujte i veškeré oplechování a okapy a buď odstraňte problémy, nebo je rovnou vyměňte také.

Při výměně tašek či šablon omezte zatížení dalších tašek. Nepřeskládáváte-li celou střechu, měňte tašky s citem, nejlépe za pomoci nadzvednutí a zaklínkování krytiny v přiléhající horní řadě nad poškozenou taškou. Poškozenou tašku opatrně vyjměte a novou vložte na místo tak, aby zapadla ozubem za střešní lať a zároveň sedla přesně mezi původní krytinu.

čištění střechy

Při čištění střechy proudem vody dávejte pozor, aby se neuvolnily tašky. Foto: Shutterstock

Očista střechy

Zbavit střechu prachu, úlomků krytiny či odpadlé omítky z komína, ale i mechů a lišejníků je nutné nejen z estetických důvodů. Nečistoty i zbytky vegetace ucpávají okapy, vrstvy mechu často nadzvedávají tašky, drží v nich vlhkost a zarostlá špinavá střecha ubírá domu na kráse a na hodnotě už na první pohled.

Střechy mnohdy porůstají mechy či lišejníky, které k zakořenění potřebují jen málo a mohou způsobit poškození krytiny, zejména v případě, že jde o krytinu pórovitou. Střecha často zarůstá ve stínu, na severní straně či v blízkosti dřevin.

Plochou či šikmou střechu zbavíte nečistot hrubším koštětem, pokud se po nich dá chodit. Lze použít i vysokotlaký čistič s roztokem, který zamezí dalšímu růstu mechů. Ale příliš silný proud vody může poškodit asfaltové pásy, nadzvednout tašky či hřebenáče. Mechanické čištění střech s větším sklonem je bezpečnější s košťaty či kartáči s teleskopickými rukojeťmi ze žebříku nebo z vysokozdvižné plošiny, jejíž přistavení si můžete čas od času objednat. Nástřik krytiny Mechostopem či jiným přípravkem je jednou z možných prevencí proti dalšímu zarůstání.

Ročenka

Jaro

  • Kontrola a opravy po zimě
  • Prohlídka a vyčištění okapů
  • Oprava komína a hydroizolace

Léto

  • Přeskládání krytiny a výměna hřebenáčů
  • Nátěry štítů
  • Opravy z prostoru půdy

Podzim

  • Odstranění mechů a lišejníků
  • Kontrola protisněhových bariér
  • Vybrání listí z okapových žlabů

Zima

  • Uvolnění velkých vrstev sněhu a ledu
  • Otlučení těžkých rampouchů
  • Kontrola zatékání tajícího sněhu

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Údržba střechy po celý rok