Údržba sekačky

Rubrika: Dílna

Pravidelnou údržbou zahradní sekačky předejdete vážnějším problémům a jejich nákladnému odstraňování. Někdy má smysl navštívit servis, řadu věcí však zvládnete sami.

Dopřáli jste své zahradě i sobě kvalitní, výkonnou a drahou značkovou sekačku a užíváte si komfort sekání? Aby vám okouzlení z práce s ostrým nožem, silným motorem a odlehčenými konstrukčními materiály nového stroje vydrželo co nejdéle, nezanedbávejte jeho údržbu. Řada pravidel a doporučení je univerzální, platí pro elektrické i benzínové sekačky. Čtyřtaktní motory benzínových sekaček pak mají na údržbu ještě další specifické požadavky, které se rovněž nevyplatí podceňovat.

Respektováním často doporučovaného pravidla alespoň jednou v roce navštívit servis určitě nic nezkazíte. Zajímavá je v takovém případě možnost servisních prohlídek za výrazně snížené ceny, kterou v určitých ročních obdobích nabízejí některé řetězce obchodů se zahradní technikou (např. Mountfield). Spoustu věcí, které bývají součástí servisních prohlídek u profesionálů, si však můžete udělat sami.

Zvenčí i zevnitř

Nepodceňujte například čištění sekačky, pokud možno po každém použití. Zbavte dostupné části sekačky zbytků trávy a hlíny i odštěpků dřeva. Předejdete korozi a zbytečnému namáhání motoru.

Po sezóně je nutné očistit nejen vnější části, ale i místa, kam se dostanete až po odmontování krytů. Po důkladném mechanickém očistění a případně odmaštění zkontrolujte a promažte lanovody, ložiska, klouby či seřízení táhel a vůlí a zkontrolujte dotažení všech šroubů. To je ostatně dobré dělat i průběžně, zvláště v těžším terénu, kde se sekačka víc namáhá. Zkontrolujte a očistěte také veškerá žebrovaná či perforovaná místa, která slouží například k chlazení, větrání nebo nasávání vzduchu. Nesmí zůstat zanesená a je nutné zkontrolovat stav těchto míst i z vnitřní části.

Sledujte i stav zapalovacích svíček, které se mění zhruba po 100 hodinách provozu. I během jejich používání je však kontrolujte a čas od času očistěte hadrem nebo ocelovým kartáčkem jejich kontakty.

U čtyřtaktních motorů není třeba ani před delším uložením odčerpávat z nádrže palivo, ale přidejte do něj stabilizátor. Prostředek lze koupit u prodejců zahradní techniky.

Pravidelně kontrolujte hladinu oleje. Jeho výměnu doporučují výrobci po sezóně, případně můžete před uložením vypustit starý olej a před začátkem sezóny dolít nový. Pokud budete postupovat tímto způsobem, označte si víčko viditelným nápisem, že je olej nutné dolít! Jestliže nevíte, kdy se olej naposledy měnil, poznáte nutnost výměny podle barvy oleje. Zčernalý olej je zralý na výměnu.

Starý olej z nádržky dostanete pomocí speciální pumpy. Zkontrolujte a případně propláchněte nebo vyměňte i vzduchový filtr. K orientaci v popisovaných úkonech vám pomůže servisní příručka či návod k použití sekačky. Pokud jste ho ztratili, lze řadu manuálů k různým přístrojům včetně sekaček najít na internetu.

Olej dolévejte vždy k rysce. Nalévejte ho postupně, vyčkejte, až se —usadí”, a pak teprve měřte. Dolévejte tak, abyste množství nepřelili, motoru to neprospívá.

Broušení nože

Důležitou součástí konstrukce sekačky je nůž. Ten se otupí především kvůli nárazům na kameny či pařezy. Ztráta ostří snižuje komfort i kvalitu sekání. Poznáte to například podle roztřepených konců posekaných stonků trávy. Důležité je i vyvážení nože. Špatně vyvážený či zdeformovaný nůž se projevuje vibracemi, klepáním a zvýšeným hlukem sekačky.

Pokud se rozhodnete pro údržbu svépomocí, použijte k hrubému přebroušení úhlovou brusku. Rovnoměrným broušením po celé délce bez přílišného přítlaku odstraňte největší šrámy a nerovnosti. Na stolní brusce s jemnějším kotoučem pak ostří dobrousíte. V průběhu broušení kontrolujte vyvážení, trn pro upevnění nože můžete nahradit tyčkou z kulatiny nebo šroubovákem. Stranu, ke které se nůž vychyluje, je třeba dobrušovat tak dlouho, až se ostří srovná.

www.kasumex.cz

text: Richard Guryča
foto: Shutterstock a archiv firem

Údržba sekačky

Uložit

Údržba sekačky