Údržba dřevěné terasy
Na terase oceníme na dotek i pohled příjemný přírodní materiál, jakým je dřevo, aby se plně uplatnily všechny jeho skvělé vlastnosti.
Do úklidu před sezónou je třeba zahrnout i terasu. Musíme ji zbavit nečistot, protože pod mokrým nalepeným listím mohou začít růst plísně a houby, dřevo začne černat. V nahromaděném prachu a zejména ve spárách, případně dírách po vypadlých sucích se uchytí kdejaké semínko a kořeny rostlin rozhodně dřevu neprospějí. Prvním úkolem tak je odstranění všeho, co na dřevo nepatří, nejlépe tlakovým čističem nebo pomocí rýžového koštěte. Na spáry použijeme buď ruční čistič spár, anebo elektrický odstraňovač nečistot s rotačním kartáčem.
Razantnější zákrok
Povětrnostní podmínky, zejména extrémní mrazy či intenzivní sluneční paprsky, mají mnohdy za následek zešednutí povrchu terasy. Zašednutí, případně mastné fleky od jídla či zbytky starého olejového nátěru, lze z terasy odstranit dvěma způsoby. Prvním je použití některého ze speciálních čističů na dřevo nebo tzv. odšeďovače, který naneseme na ještě dostatečně vlhkou podlahu a necháme působit. Prostředek se do dřeva vsákne a dojde k obnovení kresby. Pokud na některých místech šedé zbarvení zůstalo, nátěr opakujeme, můžeme je odrhnout ještě rýžákem. Následně dřevo opláchneme vodou pomocí zahradní hadice nebo vysokotlakého čističe a necháme oschnout. Při hlubším zasažení nebo zhrubnutí povrchu volíme u podlahových prken a fošen zbroušení až na čisté dřevo.
Komplexní ochrana
Terasu necháme 2 až 3 dny oschnout, a pokud nehrozí brzký déšť, naneseme nový ochranný nátěr. Používáme výhradně terasový olej, nejlépe s barevným pigmentem, který zvýrazní přirozenou barvu dřeva. Bezbarvý olej nemá tak dobré účinky a jeho životnost je kratší. Olej nanášíme plochým štětcem nebo kartáčem ve směru vláken dřeva. Pro oživení původního nátěru postačí pouze jeden nátěr, na dřevo bez povrchové úpravy, což znamená i po zbroušení, naneseme olej dvakrát. Doba schnutí je okolo 12 hodin.
Největší nepřátelé dřevěné terasy
Slunce, voda, mráz, vítr, prach a emise mají zásadní vliv na stárnutí dřeva. Společně vytvářejí ideální podmínky pro jeho napadení dřevokaznými škůdci, houbami či plísněmi.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock