Údržba dlážděných ploch
Součástí zahrady a pozemku jsou také chodníčky, příjezdová cesta, pergola nebo terasa. Mnohdy máme i bazén a většinou nechybí přístřešek pro auto. Obvykle jsou tato místa vydlážděna a právě venkovní dlažba vyžaduje pravidelnou údržbu.
Mezi nejčastěji používané povrchy venkovních ploch patří vedle betonové zámkové dlažby také keramika a přírodní kámen, tedy materiály tvrdé, které pokud jsou dobře položené, jsou odolné všem povětrnostním vlivům. Při užívání se ale na povrchu mohou objevit skvrny. Je-li dlažba položena do štěrku, písku, zeminy nebo na plastové terče, prorůstá do ní tráva a často se tu objevuje mech.
Co s tím? Všechny materiály potřebují pravidelnou údržbu a čas od času i ošetření povrchu. Potřebovat budeme venkovní smetáky a košťata, hrubší kartáče, vhodné herbicidy a fungicidy, chemické čističe a ošetřující prvky, zahradní hadici s tryskou nebo wapku.
Jak si vybrat wapku
Tlakové myčky využijeme na zahradě a kolem domu v průběhu celého roku. Vyvinou až čtyřicetkrát vyšší sílu než proud vody z klasické zahradní hadice a ušetří nám spoustu námahy. Jak si mezi mnoha typy vybrat? Volíme nejlépe takovou, která pracuje s tlakem alespoň 120 barů. Měla by mít pevná kolečka pro snadnou přepravu. Zajímáme se také o délku záruční doby. Někteří prodejci poskytují až sedmiletou záruku. K myčkám si můžeme pořídit spoustu šikovného vybavení, například mycí a rotační kartáč na mytí auta nebo zahnutou koncovku, díky níž se dostaneme i do těžko přístupných míst.
Na chodníky a dlažby zase platí rotační tryska. A pokud je potřeba z něčeho odstranit korozi nebo starý nátěr, oceníme pískovací soupravu, která přisává do vodního paprsku jemný písek. A pracuje pak jako velkoplošný smirkový papír nebo ocelový kartáč. Pokud občas potřebujeme smýt ze zašpiněných povrchů i mastnotu, je dobré zvolit myčku, která v sobě má zabudováno zařízení na automatické přisávání čisticího přípravku. Praktickou výbavou myčky je systém TSS. Jde o zařízení, které automaticky vypne motor při uzavření stříkací pistole. Práci s myčkou usnadní také regulátor tlaku vody a naviják na tlakovou hadici. Její délka může být 4 až 15 metrů, k dostání je také prodlužovací tlaková hadice.
Přírodní kámen
Přírodní kámen vydrží po generace, ale i o něj je potřeba pečovat, jinak časem začne měnit své vlastnosti. Obecně lze říci, že nejlepší čistidla na přírodní kámen jsou ta bez obsahu mýdel, protože mýdlo na kameni vytváří šmouhy. Konkrétní čisticí prostředek vždy volíme v závislosti na chemickém složení jednotlivých druhů kamenů a jejich charakteru.
Například PCI Grundreiniger sauer (Basf) je vhodný k důkladnému čištění všech typů povrchů, které nejsou citlivé na působení kyselých látek, tedy žuly, křemence, břidlice, čediče a také keramických krytin. Pak jsou tu například prostředky jako Brio Action (Tenax), Deterwins (Lantania). Po vyčištění kamene se doporučuje napustit kámen vhodnou impregnací, která zabrání vniknutí tekutých látek, jako je voda nebo olej, do kamene (například impregnace Glydex, Proseal). Při výběru vhodného produktu se poradíme s odborníky.
Ve spárách dlažby se drží nečistoty, na ně postačí hrubý kartáč, koště a hadice s vodou. Ale může se tu rozrůstat mech nebo i plevel. Ty lze odstranit ručně nebo použijeme přípravky proti jejich růstu.
Keramická dlažba a cihly
Keramickou dlažbu obvykle pokládáme do blízkosti domu, na terasy a schody. Tady upřednostňujeme mrazuvzdornost, otěruvzdornost a především pak úpravu proti skluzu. Výhodou keramické dlažby je její snadná údržba, protože ji postačí pravidelně zametat a vytírat vlhkým hadrem, případně použít vhodný saponát.
Nečistot ze spár se také zbavíme kartáčem, hrubým smetákem nebo čas od času zasáhneme vysokotlakou myčkou. Atmosférické nečistoty z cihel, keramických obkladů, ale i ze žuly, tvrdého kamene a dalších, kyselinám odolných materiálů odstraní například Derox Bat 84 (Biotec), který si poradí i se skvrnami po rzi.
Betonová dlažba
Na příjezdové cesty, na podlahy přístřešků aut, ale i na zahradní chodníčky a zpevněné plochy pro posezení se v našich krajích poměrně hojně používá betonová zámková dlažba. Na běžnou údržbu postačí hrubý smeták, drží-li se tu ve stinných místech mech, kromě chemických prostředků s ním i se špínou zatočí wapka.
Protože jsou na tomto materiálu velmi viditelné skvrny – například kapky oleje z motoru aut nebo posypová sůl – použijeme na ně čističe betonu, jako je Betoncleaner (Presbeton), Soudalcleaner (Soudal) a další. Po očištění můžeme povrch ještě ošetřit některou z vhodných impregnací. Například Sikagard, Sealer, Flor Acryl Super. Ty zamezí tomu, aby do pórů betonu pronikala voda spolu s mastnotou a případně již zmíněnou solí.
www.obi.cz, www.mountfield.cz, www.gardena.com, www.wolfgarten.cz, www.e-shop.boudacommercio.cz, www.presbeton.cz, www.biotec.cz, www.stachema.cz, www.soudal.cz, www.roundup-garden.cz, www.fiskars.cz, www.bosch-garden.cz, www.waterair.cz
text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem