Údržba a opravy kamen
Běžná kamna na tuhá paliva jsou poměrně jednoduchým topidlem, které při troše péče vydrží téměř neomezenou dobu. A na případné drobné opravy seženete potřebný materiál bez problémů.
Hned na úvod ovšem připomeňme, že tentokrát je řeč o běžných kamnech, která chalupáři a chataři používají nejčastěji. Tedy o různých variantách krbových kamen s prosklenými dvířky i bez prosklení nebo prohořívacích stáložárných kamnech, což jsou zejména nesmrtelné petry a jejich aktuálně prodávané varianty (např. Wamsler Denver, Wamsler Calor, Thorma Kerpen). Jejich konstrukci tvoří plášť z ocelového plechu se šamotovou vyzdívkou a litinovými díly. Řada typů krbových kamen má šamotové díly v konstrukci pouze volně vložené, což usnadňuje jejich případnou výměnu.
Základ je čištění
Běžná kamna z ocelového plechu jsou poměrně odolná, a jestliže jde o údržbu, vyžadují spíše čištění. Nenechávejte na roštu ani v popelníku popel a zbytky zuhelnatělého dřeva, zvláště pokud se v kamnech nebude delší dobu topit. Vyhnete se tak nepříjemnému zápachu, ale i korozi kamen, protože popel „natahuje“ vlhko a způsobuje rezavění popelníku i dalších kovových či litinových dílů.
Zkorodovaný či „propálený“ plechový popelník do běžných typů kamen lze vcelku bez potíží sehnat jako náhradní díl. Pokud potřebujete nějakou nestandardní velikost, zvládne ho vyrobit klempíř či zámečník, který má k dispozici ohýbačku na plech a letovací soupravu.
Čas od času je nutné vyklepat a vyčistit i kouřovody a kolena. Korozi kouřoviny, zvláště pokud je z tenčích a méně kvalitních plechů, je možné předejít nátěrem či nástřikem dílů speciální barvou, která odolává vysokým teplotám.
U krbových kamen vyžaduje pravidelné čištění i žáruvzdorné sklo dvířek. Vhodný je na to prostředek v rozprašovači určený přímo na čištění žáruvzdorných skel nebo univerzální spreje, které lze použít i k čištění nebo odmašťování grilů a elektrických trub. Pěnu z rozprašovače postačí nanést na sklo, nechat doporučenou dobu působit a poté setřít vlhkým hadříkem. Udržováním skla předejdete i postupnému „připékání“ nečistot, jejichž rozžhavená vrstva může způsobit prasknutí skla při hoření v kamnech.
Poměrně citlivé na korozi i poškození jsou litinové plotny, které kromě sporáků na tuhá paliva najdete třeba i na zmíněných „petrách“. Na údržbu plotýnek se doporučuje například grafitová pasta, kterou rozetřete měkkým kartáčem a posléze vyleštíte. Jinou možností je vtírání grafitového prášku, případně směsi prášku a oleje.
Pro údržbu litiny se i díky rozšíření grilů objevují na trhu stále nové čisticí a konzervační prostředky, takže je neváhejte vyzkoušet dřív, než začnou plotýnky na vašich kamnech rezavět až příliš. Jestliže jste údržbu zanedbali nebo některý z plátů či kulatých dílů praskl, lze koupit náhradní litinové pláty v obvyklých velikostech i na míru.
Když praskne sklo
Žáruvzdorné sklo u krbových kamen či vložek čas od času praskne a příčinou nemusí být ani nějaké mechanické poškození. Ale stává se to například i při pokusu dovřít dvířka velkou silou, když je v kamnech nadměrně velké poleno. Nejdříve vyčkejte až otop dohoří a kamna vychladnou. Pak sklo opatrně vyndejte z plechových „pacek“, které ho drží na rámu dvířek. Zpravidla bude nutné povolit křížové šroubky v těchto úchytech a někdy to jde ztuha, ale postupujte velmi opatrně, abyste uchycení nepoškodili.
Nové sklo se nejsnadněji shání u specializovaných prodejců na internetu, kde se vám po zadání požadovaného rozměru ukáže cena. Nebo ho můžete objednat v obchodě s kamny a příslušenstvím.
Výměna skla nemusí vždy předpokládat i nutnost výměny těsnicí žáruvzdorné šňůry, ale je to každopádně dobrá příležitost, abyste šňůry kolem skla a rámu dvířek také vyměnili. Kupují se podle průměru (v milimetrech). Někdy se přímo v balení šňůry dodává i lepidlo (tmel) k jejímu nalepení, nebo ho koupíte zvlášť. Existují lepidla v běžných tubách, ale lépe se pracuje s tmely ve výtlačných nádobkách, s jejichž pomocí lepidlo snadno nanesete v potřebné rovnoměrné vrstvě. Počítejte s tím, že žáruvzdorné lepidlo má poměrně dlouhou dobu zasychání (až 12 hodin). Existují i samolepicí šňůry.
Velmi důležité je použití těchto šňůr kulatého či plochého tvaru jako dilatační těsnicí vložky, která se vkládá mezi sklo a rám dvířek. Pokud byste šňůru nepoužili a dotáhli kovové úchyty příliš silně, sklo by velmi pravděpodobně prasklo.
Použitím žáruvzdorných těsnicích šňůr či pásek, ať už k nalepení, nebo se samolepicí vrstvou, můžete v každém případě podpořit účinnost a trvanlivost kamen či krbové vložky zejména v místech kontaktu materiálů s různou tepelnou roztažností, tedy například kovových dvířek a šamotové vyzdívky. Těsnění tohoto typu poslouží v takových místech rovněž jako dilatační vložka, která vyrovná napětí mezi různými typy materiálů, sníží jejich namáhání a předejde možnému poškození.
Dobré rady
- Poškození žáruvzdorného skla, litiny či šamotové vložky předejdete používáním doporučeného paliva. Jde o to, aby v kamnech trvale nevznikal vyšší žár, než na jaký jsou stavěné.
- V moderních kamnech zpravidla postačí poškozené šamotové díly vyměnit, opravu vyzdívky „na mokro“ lze pak snadno udělat pomocí šamotové výmazové hmoty či opravné soupravy. Jde o suchou směs, která se míchá v roztoku vodního skla. Vše zakoupíte v kamnářských obchodech nebo u prodejců komínů a komínového příslušenství.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem